Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види права користування надрами

Класифікація права користування надрами здійснюється на основі цільового призначення та термінів користування.

За термінами право користування надрами може бути постій­ним або тимчасовим. Постійним визнається користування надра­ми без заздалегідь установленого терміну. Тимчасове користуван­ня поділяється на короткострокове — до п'яти років і довгостро­кове — до двадцяти років. У разі необхідності термін тимчасового користування може бути подовжено на той самий строк. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спе­ціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, коли в ньому не передбачається інше (ст. 15 КпН України).

Головною класифікаційною ознакою поділу права користуван­ня надрами на види є мета їх використання. Від неї залежить зміст прав та обов'язків надрокористувачів, суб'єктний склад та інші питання правового регулювання відповідних відносин. Згідно зі ст. 14 КпН України розрізняють такі види користування: геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі спо­руд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і ма­теріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва,


Особлива частина


Розділ XII. Право користування надрами


 


скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче зна­чення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ят­ки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); задоволення інших потреб.

Для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промис­лової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються в користування без надання гірничого відводу на підставі спеціального дозволу (ліцензії) на геологічне вивчення надр.

Геологічне вивчення здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, вияв­лення та оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірнично-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Проведен­ня робіт по геологічному вивченню надр організує та координує Державний комітет природних ресурсів України на основі держав­них комплексних або цільових програм, міжгалузевих планів, про­ектів, відповідних норм і правил.

Геологічне вивчення надр, передбачене державними програма­ми, здійснюється, як правило, за рахунок коштів, що відраховують­ся видобувними підприємствами в Державний бюджет за виконані раніше геолого-розвідувальні роботи. В окремих випадках гео­логічне вивчення може виконуватися за рахунок прямих видатків державного та місцевих бюджетів.

Місцеві ради та місцеві державні адміністрації сприяють про­веденню робіт по геологічному вивченню надр, що виконуються згідно з державними програмами, розробляють та реалізують відповідні територіальні програми.

При геологічному вивченні надр повинні забезпечуватися: ра­ціональне і ефективне проведення робіт; екологічно безпечний для життя і здоров'я людей стан навколишнього природного середови­ща; повнота вивчення геологічної будови надр, гірнично-технічних, гідрогеологічних та інших умов розробки розвіданих родовищ; будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з ви­добуванням корисних копалин; достовірність визначення кількості та якості запасів усіх корисних копалин та їх наявних компонентів; геолого-економічна оцінка родовищ корисних копалин; ведення робіт методами і способами, які б виключали невиправдані втрати корисних копалин; зниження їх якості, надмірне руйнування ґрун-


тового покрову та забруднення навколишнього природного середо­вища; розміщення видобутих гірських порід і корисних копалин, яке б виключало їх шкідливий вплив на навколишнє природне се­редовище і здоров'я населення; збереження розвідувальних гірничих виробок і свердловин, що не підлягають подальшому використанню; збереження геологічної і виконавчо-технічної документації, зразків гірських порід і руд, дублікатів проб корисних копалин, які можуть бути використані при подальшому вивченні надр, розвідці та роз­робці родовищ корисних копалин, а також при користуванні надра­ми для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Роботи по геологічному вивченню надр підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максималь­ного використання результатів вивчення надр, а також запобіган­ня дублюванню зазначених робіт. Дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення здійс­нюється з метою уточнення їх окремих гірнично-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування міне­ральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з Дер­жавним комітетом України по нагляду за охороною праці. Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підляга­ють реалізації в загальному порядку.

Особи, які відкрили невідоме раніше родовище, що має про­мислову цінність, або виявили додаткові запаси корисних копалин чи нову мінеральну сировину в раніше відомому родовищі, що істотно підвищують його промислову цінність, визначаються пер­шовідкривачами.

Першовідкривачі мають право на винагороду. Положення про першовідкривачів родовищ корисних копалин затверджено Кабіне­том Міністрів України 1 лютого 1995 року1.

Найбільш поширений вид права користування надрами — до­бування корисних копалин. Особливістю зазначенного виду кори­стування надрами є залежность від того, які корисні копалини ви­добуваються — загальнодержавного чи місцевого значення. Поділ корисних копалин на загальнодержавні та місцеві здійснює Кабінет Міністрів України. Так, до корисних копалин загальнодержавного значення належить природний газ, вугілля, метали, нафта та ін., а до корисних копалин місцевого значення — гіпс, гравій, пісок, че-репашник, супісок тощо2.

1 ЗП України. - 1995. - № 4. - Ст. 102.

2 Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин дер­
жавного фонду надр: Постанова Кабінету Міністрів України від 5 травня 1997 року
№ 432 // Офіційний вісник України. - 1997. - № 19. - Ст. 104.



Особлива частина

Родовища, в тому числі техногенні, запаси і прояви корисних копалин підлягають обліку в Державному кадастрі родовищ і про­явів корисних копалин та державному балансі запасів корисних копалин1.

Розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних ко­палин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з за­твердженими проектами та планами робіт, правилами технічної ек­сплуатації та охорони надр, які погоджуються користувачами надр з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України стосовно дотримання вимог законодавства про надра.

З метою запобігання негативним демографічним, соціальним та екологічним наслідкам інтенсивного видобутку корисних копалин ус­тановлюються квоти на видобуток окремих видів корисних копалин2.

При розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечу­ватися:

1) застосування раціональних, екологічно безпечних технологій, видобування корисних копалин і вилучення наявних у них компо­нентів, що мають промислове значення, недопущення наднорма­тивних втрат і погіршення якості корисних копалин, а також вибіркового відпрацювання багатих ділянок родовищ, що призво­дить до втрат запасів корисних копалин;

2) здійснення дорозвідки родовищ корисних копалин та інших
геологічних робіт, проведення маркшейдерських робіт, ведення
технічної документації;

3) облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корис­
них копалин, а також подання до статистичних та інших держав­
них органів установленої законодавством звітності;

4) недопущення псування розроблюваних і сусідніх з ними ро­
довищ корисних копалин внаслідок проведення гірничих робіт, а
також збереження запасів корисних копалин родовищ, що консер­
вуються;

5) складування, збереження та облік корисних копалин, а також
відходів виробництва, що містять корисні компоненти і тимчасо­
во не використовуються;

6) раціональне використання розкривних порід і відходів вироб­
ництва;

1 Про затвердження Порядку державного обліку родовищ запасів і проявів
корисних копалин: Постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 1995 року
№ 75 // ЗП України. - 1995. - № 4. - Ст. 99.

2 Положення про порядок установлення квот на видобуток окремих видів
корисних копалин від 22 грудня 1994 року// ЗП України. — 1995. — № 3. — Ст. 54.


Розділ XII. Право користування надрами

7) безпечне для людей, майна і навколишнього природного се­редовища ведення робіт.

При переробці мінеральної сировини повинні забезпечуватися:

1) дотримання технологічних схем, що забезпечують раціональ­
не і комплексне вилучення корисних компонентів;

2) облік і контроль за розподілом корисних компонентів на
різних стадіях переробки та ступенем їх вилучення з мінеральної
сировини;

3) вивчення технологічних властивостей і складу мінеральної
сировини, проведення дослідно-технологічних випробувань з ме­
тою удосконалення технології переробки мінеральної сировини;

4) раціональне використання відходів переробки (шламу, пилу,
стічних вод тощо);

5) складування, облік і зберігання відходів виробництва, що
містять корисні компоненти і тимчасово не використовуються.

При розробці родовищ корисних копалин та переробці міне­ральної сировини має забезпечуватися також дотримання інших вимог, передбачених законодавстком про охорону навколишнього природного середовища.

Певні особливості має видобування місцевих корисних копалин землевласниками і землекористувачами. Землевласники та землеко­ристувачі мають право без спеціальних дозволів (ліцензій) та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення в межах наданих їм земельних діляною>Видобуток таких корисних копалин здійснюється відкритим способом, без застосування спеціальних технічних засобів, загальною глибиною розробки до двох метрів і доз­воляється тільки для задоволення сврк^ласних та побутових потреб, без права продажу іншим особамі^За відсутності зазначених обставин право на видобуток корисних копалин зазначеними особами здійс­нюється в загальному порядку (ст. 23 КпН України).

Порядок користування надрами для цілей, не пов'язаних з ви­добуванням корисних копалин, регулюється ст. 55 Кодексу України про надра. Користування надрами для будівництва та експлуатації підземних споруд і для інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, здійснюється за відповідними проектами. У них повинні передбачатися заходи, що забезпечують знешкодження стічних вод, шкідливих речовин і відходів виробництва або ло­калізацію їх у визначених межах, а також запобігають їх проникнен­ню в гірничі виробки, земну поверхню та у водні об'єкти.

Рідкісні геологічні відшарування, мінералогічні утворення, па­леонтологічні об'єкти та інші ділянки надр, які становлять особливу


Особлива частина


Розділ XII. Право користування надрами


 


наукову або культурну цінність, можуть бути оголошені в установ­леному законодавством порядку об'єктами природно-заповідного фонду1. Уразі виявлення при користуванні надрами рідкісних гео­логічних відшарувань і мінералогічних утворень, метеоритів, пале­онтологічних, археологічних та інших об'єктів, що становлять інте­рес для науки і культури, користувачі надр зобов'язані зупинити роботи на відповідній ділянці і повідомити зацікавлені державні органи.

= § 3. Підстави та порядок виникнення права користування надрами

Надра надаються в користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності в них спеціального дозволу (ліцензії) на користування ділянкою надр. Спеціальні доз­воли в межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Ліцензія видається за за­явою суб'єкта підприємницької діяльності. Надання таких дозволів здійснюється після попереднього погодження з відповідною місце­вою радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли в наданні земельної ділянки немає по­треби. Ліцензії на користування надрами надає Державний комітет природних ресурсів України за погодженням з відповідними мініс­терствами та відомствами, як правило, на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України2. Рішення про видачу ліцензії або відмова в ній надається протягом не більше ЗО днів від дня подання заяви та необхідних документів.

У ліцензії зазначається назва органу, що видав її, прізвище, ім'я, по батькові, адреса проживання громадянина або назва і місцезна­ходження юридичної особи, вид діяльності, на яку видається ліцензія, місце її здійснення, особливі умови та правила здійснен­ня даного виду діяльності, реєстраційний номер ліцензії, дата ви-

1 Про природно-заповідний фонд України: Закон України // Відомості
Верховної Ради України. - 1992. - № 43. - Ст. 502.

2 Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування
надрами: Постанова Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1540//
Офіційний вісник України. - 2003. - № 40. - Ст. 2100; Про затвердження
Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів (ліцензій) на право
користування надрами//Офіційний вісник України. — 2004. — № 21. —Ст. 1441.


 


дачі, термін дії. Подовження ліцензії здійснюється у встановлено­му порядку. Після припинення діяльності суб'єктом підприємства надана ліцензія втрачає силу.

Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Гірничі відводи можуть надаватися підприємствам і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу (ліцензії) на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установ­леному порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, не пов'язаної з видобуванням корисних копалин.

Надання додаткових гірничих відводів до існуючого оформ-лююється як новий відвід.

Надра в межах гірничого відводу повинні використовуватися відповідно до цілей, для яких його було надано. Передача гірничо­го відводу повністю або частково іншому підприємству або грома­дянину забороняється.

На розробку родовищ корисних копалин гірничий відвід, як правило, надається для всього родовища. На розробку великих ро­довищ корисних копалин, крім нафтових і газових, гірничі відво­ди можуть бути надані двом або кільком підприємствам чи грома­дянам. Гірничі відводи надаються окремо для розробки кожного родовища, коли різні види корисних копалин залягають на одній території.

Проекти гірничих відводів розробляються спеціалізованими організаціями, які спроможні виконувати роботи з маркшейдер­ської справи. Забороняється надання гірничого відводу, якщо за­лишаються за його межами ділянки родовища, рудних тіл, жил і по­кладів корисних копалин, не придатних для самостійної розробки.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин за­гальнодержавного значення, будівництва й експлуатації підземних споруд та для інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, надаються Державним комітетом України по нагляду за охороною праці. Для розробки родовищ корисних копалин місце­вого значення гірничі відводи надаються Верховною Радою Авто­номної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастополь­ською міською радою.

Підприємства чи громадяни для одержання гірничого відводу залежно від виду родовища подають заяву місцевому органу дер­жавного гірничого нагляду або Верховній Раді Автономної Рес­публіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській раді. У заяві зазначаються назва підприємства чи відомості про гро-

8 Екологічне право України 225


Особлива частина


Розділ XII. Право користування надрами


 


мадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнахо­дження гірничого відводу та мета, з якою він одержується, по­дається також проект гірничого відводу у двох примірниках. Про­ект гірничого відводу складається з пояснювальної записки та графічних матеріалів. У пояснювальній записці повинні бути викла­дені: мета, з якою подається заява про надання гірничого відводу; обґрунтування необхідності одержання гірничого відводу; назва організації, що виконала проектування гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, і організації, яке підготувала проект гірни­чого відводу; загальні відомості про територію, на якій знаходить­ся гірничий відвід, у тому числі про її географічне та адміністратив­не положення, площу, характеристику сільськогосподарських та інших угідь, річок, озер та інших водних об'єктів, окремі будівлі і споруди, а також вказуються категорії, до яких належать землі відповідно до земельного законодавства; коротка геологічна харак­теристика ділянки надр у межах гірничого відводу та прилеглої до неї території, у тому числі дані про геологічну будову, гірничо­технічні та гідрогеологічні умови і ступінь їх вивченості; коротка геологічна характеристика наявного родовища корисних копалин (розміри та елементи залягання рудних тіл, жил тощо), гірничо­технічні та гідрогеологічні умови його розробки; обгрунтування та розрахунок меж і розмірів гірничого відводу.

Рішення, стосовно заяви на одержання гірничого відводу прий­мається протягом не більше ЗО днів.

Перед прийняттям рішення розглядається і перевіряється: пра­вильність і обгрунтованість меж гірничого відводу з урахуванням вимог чинного законодавства про надра; відповідність проекту гірничого відводу вимогам Положення про надання гірничого відводу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 59і, наявність документів, що додаються до проекту; проект гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, для яких надається гірничий відвід, стосовно повноти та обґрунто­ваності проектних рішень щодо раціонального і комплексного ви­користання надр, а також забезпечення безпеки людей, майна, будівель, споруд і навколишнього природного середовища.

Надані відводи реєструються в книзі обліку гірничих відводів, наданих для використання ділянок надр. Крім того, надані відво­ди для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду, а

1 ЗП України. - 1995. - № 4. - Ст. 94.


реєстрація здійснюється в книзі реєстрації гірничих відводів, які надані для розробки родовищ місцевого значення, про що під­приємству чи громадянину видається довідка.

У деяких випадках користування надрами здійснюється без на­дання гірничого відводу чи спеціального дозволу. Так, відповідно до статей 20-21 КпН України користування надрами без надання гірничого відводу здійснюється при геологічному вивченні надр, у тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу.

Без спеціальних дозволів та надання гірничого відводу мають право видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копа­лини місцевого значення і торф, а також підземні прісні води земле­власники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок, якщо загальна глибина розробки не буде перевищувати двох метрів; а в разі видобування прісних підземних вод — 20 метрів.

Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з засто­суванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до не­бажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами та органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на місцях (ст. 23 КпН України).

Іноземним юридичним особам і громадянам надра в користу­вання та право на переробку мінеральної сировини надаються на конкурснійрснові на підставі угод (контрактів) на умовах оренди. Порядок укладення контрактів визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог Кодексу України про надра та інших законодавчих актів.

Надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних із користу­ванням надрами, проводиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування над­рами надаються користувачам надр після одержання ними спе­ціальних дозволів на користування надрами або гірничих відводів (крім випадків, коли це не потрібно). Місцеві ради при наданні зе­мельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місце­вого значення одночасно надають у користування і надра.

= ------- § 4. Права та обов'язки користувачів надр


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  4. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  5. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  6. L. Понятие права
  7. O ексклюзивний розподіл на правах винятковості.
  8. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання
  9. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  10. Автомобільні дороги загального користування
  11. Авторское право и смежные права
  12. Авторське право і суміжні права




Переглядів: 1145

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Право користування надрами | І нагляд за їх здійсненням

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.