Конституція України містить статтю 80, відповідно до якої депутатам гарантуються недоторканість, вони не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. Також народні депутати України не можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані без згоди Верховної Ради України.
Існує значна кількість справ про позови депутатів про захист честі і гідності. В той же час дуже рідко зустрічається інформація про справи про захист честі та гідності за позовами до депутатів.
Приклад. 16 травня 2011 року в Інтернеті з’явилась інформація про те, що Львівська міська рада готує позов до суду на народного депутата від Комуністичної партії України Олександра Голуба. Зокрема, на те, що згідно з його висловлюваннями під час програми «Шустер LIVE» на Першому національному телеканалі в п’ятницю, 13 травня, 9 травня у Львові не було вивішено державні прапори України. Міська рада звернулась до суду з метою захисту честі та спростування інформації.
Парламентарі та корупція
«Корупція – це підступна чума, яка має широкий спектр корозійних наслідків для суспільства. Вона підриває демократію та верховенство права, призводить до порушень прав людини, спотворює ринки, роз’їдає якість життя та потурає організованій злочинності, тероризму та іншим загрозам процвітання безпечного життя людей».
Кофі Аннан, Вступне слово до Конвенції ООН проти корупції (2004 рік)
Міжнародна спільнота дедалі більше усвідомлює тяжкі наслідки корупції для демократії, розвитку та захисту прав людей. Різноманітні інструменти, які включають у себе Конвенцію ОЄСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб[71] та Конвенцію ООН проти корупції[72], передбачають обов’язки держав з викорінення корупції всередині країн та за кордоном для того, щоб забезпечити роботу урядів усіх країн в інтересах захисту прав своїх громадян, який має забезпечуватися незалежно від приватного фінансового інтересу.