Вихідними параметрами при створенні і розрахунку названих систем є наступні:
- продуктивність;
- розміри частинок матеріалу;
- об'ємна маса матеріалу;
- кількість відводів, колін;
- довжини трубопроводів;
- висота підйому матеріалу;
- умови формування суміші;
- вимоги до якості повітря;
- схема розташування повітропроводів.
2. Витрати повітря.
Витрати повітря в пневмотранспортних системах визначаються їх продуктивністю.
де: – витрати повітря; П – продуктивність установки; – густина повітря; – допустима концентрація суміші (визначається типом матеріалу і відстанню транспортування).
У вентиляційних системах і системах кондиціонування повітря витрати повітря визначаються об'ємами повітря, які підлягають обміну в певний проміжок часу.
3. Швидкості потоків.
Швидкості потоків в пневмотранспортних системах визначаються швидкостями витання матеріальних частинок і реальними швидкостями переміщення частинок. При цьому слід пам'ятати, що для вирівнювання швидкостей переміщення частинок на вертикальних і горизонтальних ділянках продуктопроводу швидкості повітряного потоку на вертикальних ділянках визначають більшими на величину швидкості витання.
У вентиляційних системах швидкості потоків призначаються з умов комфортності струмин і спектрів всмоктування і обмежуються шумовим бар'єром. В більшості випадків ці швидкості не повинні перевищувати 10м/с. Вони призначаються для певних ділянок трубопроводі в зі збільшенням в напрямку компресорної машини.
4. Розрахунок перерізів повітропроводів.
Розрахунок перерізів виконується для кожної ділянки повітропроводу чи продуктопроводу через витрати і швидкість повітря в цьому перерізі.
Площа перерізу:
де: – витрати повітря; – швидкість потоку.
За площею перерізу визначаються діаметр трубопроводу, сторони прямокутного повітропроводу або ж сторона квадрата квадратного повітропроводу.
Збільшення швидкості потоку понад критичну досягається установкою сопла Лаваля.