Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Практичне заняття № 2

“Аграрні правовідносини у механізмі правового регулювання”

(2 год.)

План:

1. Загальне і особливе у механізмі правового регулювання суспільних відносин у сільському господарстві та агропромисловому комплексі України.

2. Права і свободи особи у аграрному праві України.

3. Обов’язки особи в аграрному праві України.

4. Юридичні гарантії здійснення суб’єктивних прав, свобод та виконання обов’язків особи у сфері сільського господарства та агропромислового комплексу.

5. Об’єкти аграрних правовідносин.

6. Суб’єкти аграрних правовідносин.

7. Зміст аграрних правовідносин.

8. Класифікація аграрних правовідносин у теорії аграрного права України.

9. Юридичний захист суб’єктивних прав та обов’язків у механізмі правового регулювання аграрних відносин

 

Задача 1:

 

Семен Буйнов – громадянин Білорусі звернувся до Луцького обласного управління агропромислового розвитку з заявою про реєстрацію його як фермера, оскільки він бажає займатись веденням товарного сільськогосподарського виробництва.

Обласне управління агропромислового розвитку відмовило йому у задоволенні його заяви, оскільки:

1) для реєстрації в якості фермера необхідно мати земельну ділянку сільськогосподарського призначення, якої в С. Буйнова немає;

2) щоб стати фермером необхідно пройти професійний відбір, а С. Буйнов цього не зробив;

3) оскільки займатись веденням товарного сільськогосподарського виробництва можуть виключно громадяни України, С. Буйнов не може бути зареєстрований як фермер.

С. Буйнов не погодився із відмовою обласного управління агропромислового розвиту і оскаржив її до адміністративного суду, оскільки: а) відповідно до Конституції України всі фізичні особи мають рівні права незалежно від громадянства; б) відповідно до Основного Закону України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом, в тому числі й у сфері сільськогосподарського виробництва.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права С. Буйнова?

Чи правомірна відмова обласного управління агропромислового розвитку?

Яке рішення має прийняти адміністративний суд?

Вирішіть справу.

 

Задача 2:

 

Оксана Руденко подала до суду позов про розірвання шлюбу із своїм чоловіком Олегом Руденком та поділ спільно нажитого майна – земельної ділянки площею 20 га, комбайну “Нива”, житлового будинку та 50 корів.

В суді Олег Руденко заперечував проти майнових вимог колишньої дружини, зазначивши, що він зареєстрований як фермер, а тому майно, на яке претендує Оксана, є не його, а фермерського господарства. А оскільки колишня дружина не допомагала йому вести фермерське господарство, то права на частку його майна вона не має.

Оксана наполягала на поділі всього вищезазначеного майна, оскільки відповідно до Конституції України в шлюбі чоловік та жінка мають рівні права, тому вона має право на половину майна фермерського господарства колишнього чоловіка.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Які права має Оксана Руденко?

Чи правомірна відмова фермера Олега Руденка?

Яке рішення має прийняти суд?

Вирішіть справу.

 

Задача 3:

 

З метою отримання додаткового прибутку до пенсії, Кирило Синяк в квітні звернувся до сільської ради з заявою про реєстрацію його як пасічника.

В червні він отримав письмову відповідь від голови сільради Івана Павлюка, який відмовив у реєстрації К. Синяка як пасічника та запропонував йому: а) отримати в Міністерстві аграрної політики ліцензію для зайняття бджільництвом; б) пройти професійний відбір щодо наявності необхідних знань чи досвіду роботи для зайняття бджільництвом, що коштує 500 грн.

Отримавши письмову відмову, К. Синяк оскаржив її до адміністративного суду, оскільки, на його думку, відповідно до Конституції України кожен має право займатись підприємницькою діяльністю, яка не заборонена законом, без будь-яких обмежень.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права К. Синяка?

Чи правомірна відмова Голови сільради І. Павлюка?

Яке рішення має прийняти адміністративний суд?

Вирішіть справу.

 

Задача 4:

 

На початку червня доярка Ярина Кузенко – член сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Жниварі” запізнилась на роботу на 4 години, що призвело до загибелі телят.

За підсумками господарського року в грудні голова СВК “Жниварі” Свирид Суворий оголосив догану Я. Кузенко та позбавив її права на кооперативні виплати для компенсації збитків кооперативу внаслідок загибелі телят.

Ярина не погодилась із рішення С. Суворого та оскаржила його до загальних зборів СВК, оскільки:

а) вона запізнилась на роботу в червні внаслідок поганого самопочуття, про що в неї є медична довідка;

а) оскільки вона вчинила одне правопорушення – запізнилась на роботу, то відповідно до Конституції України неправомірним є накладення двох видів стягнення – дисциплінарного (догани) та матеріального (позбавлення кооперативних виплат).

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права Я. Кузенко?

Чи правомірні дії С. Суворого?

Яке рішення мають прийняти загальні збори СВК “Жниварі”?

Вирішіть справу.

 

Задача 5:

 

Михайло Івасюк подав до загальних зборів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Ромен” заяву про вихід зі складу членів СВК та витребування свого майнового паю в натурі (комбайн “Нива”).

Загальні збори розглянули заву М. Івасюка та задовольнили в частині виключення зі складу членів СВК “Ромен”. При цьому М. Івасюку було відмовлено у виділенні майнового паю в натурі комбайном “Нива”, оскільки таке майно відповідно до українського законодавства не може бути у власності фізичної особи. Натомість загальні збори прийняли рішення про виділення М. Івасюку майнового паю в грошовому виразі із розстроченням виплати протягом п’яти років.

М. Івасюк оскаржив рішення загальних зборів СВК “Ромен” до адміністративного суду, оскільки відповідно до Конституції України кожен вільно володіє, користується та розпоряджається своїм майном.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права М. Івасюка?

Чи правомірне рішення загальних зборів СВК “Ромен”?

Яке рішення має прийняти адміністративний суд?

Вирішіть справу.

Задача 6:

 

На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Розмарин” 95 % голосів було прийнято наступне рішення:

- з метою акумуляції коштів на проведення весняно-польових робіт заробітна плата членам СВК буде виплачуватись в розмірі не більше 500 грн. на кожного члена СВК;

- для підвищення продуктивності праці в період напружених сільськогосподарських робіт з квітня до вересня робочий час збільшується до 10 годин на день;

- відпустка членам СВК надається виключно в зимовий порід тривалістю 20 робочих днів;

- у випадку виходу зі складу членів СВК “Розмарин” протягом трьох років з моменту вступу, член СВК втрачає право на повернення свого майнового паю.

Член СВК “Розмарин” Ольга Кравченко, яка голосувала проти зазначеного рішення загальних зборів, звернулась до Вашої юридичної фірми за роз’ясненнями щодо правомірності цього рішення СВК та можливості й порядку його оскарження.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права О. Кравченко?

Чи правомірне рішення загальних зборів СВК “Розмарин”?

Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення О. Кравченко.

 

Задача 7:

 

Посварившись із батьком, Петро Бездомний заявив про свій вихід зі складу членів особистого селянського господарства (ОСГ) та став вимагати виділити йому грошову компенсацію його участі у веденні господарства.

Його батько Роман Бездомний відмовився виконувати вимоги сина, зазначивши, що ОСГ є сімейним об’єднанням, а оскільки Петру ще не виповнилось 18 років, всі питання в особистому селянському господарстві, в тому числі й майнові, вирішує його батько як законний представник.

Петро Бездомний звернувся до свого товариша – студента четвертого курсу юридичного факультету – за роз’ясненнями.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права П. Бездомного?

Чи правомірні дії його батька – Романа Бездомного?

Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію для свого друга Петра Бездомного.

 

Задача 8:

 

В червні фермер Іван Лукінов одружився із Марією та вирішив прийняти її до членів фермерського господарства (ФГ) “Успіх”. Проте при обговоренні цього питання його мати Орина, яка є членом ФГ, заперечила проти прийняття невістки до складу членів їх господарства, зазначивши про необхідність внесення певного майнового внеску до складу майна ФГ “Успіх”.

Марія звернулась до знайомого юриста за роз’ясненнями щодо порядку й умов прийняття до членів ФГ, який їй пояснив, що майновий внесок при вступі до членів фермерського господарства не є необхідним. Крім того, оскільки вона одружилась із фермером, а фермерське господарство є сімейним об’єднанням, вона набула членство в ФГ “Успіх” автоматично внаслідок укладення шлюбу.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права М. Лукінової?

Чи правомірні вимоги свекрухи Орини Лукінової?

Чи відповідає вимогам чинного законодавства консультацію знайомого юриста?

Підготуйте ґрунтовну консультацію для М. Лукінової.

 

Задача 9:

 

Володимир Крутий подав заяву про прийняття його до членів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) “Борисфен”.

Через два місяці правління СОК “Борисфен” відмовило у прийнятті його до складу членів СОК, оскільки кооператив не має можливості надати йому роботу за його спеціальністю.

Не погодившись із відмовою правління, В. Крутий звернувся до адміністративного суду із завою про визнання рішення правління СОК “Борисфен” недійсним та спонукання СОК прийняти його членів кооперативу на підставі ст. 36 Конституції України про право кожного на об’єднання.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені аграрні права В. Крутого?

Чи правомірні вимоги В. Крутого?

Яке рішення має прийняти адміністративний суд?

Задача 10:

 

З метою задоволення заяв громадян про приватизацію земельних ділянок для дачного будівництва, на сесії селищної ради було прийнято рішення про зміну цільового призначення та виділення для цих цілей земельної ділянки площею 20 га, яка тривалий час використовувалась місцевими жителями для потреб городництва.

Артем Глущенко вважає, що дане рішення селищної ради порушує його конституційне право на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, тому звернувся з відповідним позовом до адміністративного суду.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права А. Глущенка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 11:

 

Андрій Сіряк отримав у спадок земельну частку пай. Після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), А. Сіряк вирішив вирощувати на ній ялинки для наступного продажу на новорічні свята.

Державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель наклав на А. Сіряка штраф за порушення цільового використання земельної ділянки.

А. Сіряк оскаржив постанову про накладення штрафу, мотивуючи це тим, що земельна ділянка належить йому на праві власності і відповідно до Конституції України він має право розпоряджатись нею на власний розсуд.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права Андрій Сіряка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 12:

 

Петро Козаченко, який веде особисте селянське господарство на земельній ділянці площею 2 га, звернувся до Каховської філії АБ “Агро-Інтеграл” із заявою про отримання кредиту для будівництва теплиці.

Предметом застави П. Козаченко запропонував земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства (ОСГ).

Через два місяці П. Козаченку було відмовлено в кредитуванні без зазначення причини. Вважаючи, що банк порушив його права, закріплені в Законі України “Про особисте селянське господарство”, П. Козаченко звернувся до суду за захистом своїх прав.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права П. Козаченка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 13:

 

Богдан Клименко після закінчення середньої школи вирішив разом з двоюрідним братом, який мав земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, створити фермерське господарство. З цією метою вони подали до державного реєстратора статут, заповнену реєстраційну картку, копію Державного акту на право власності на земельну ділянку та оплатили збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб.

Державний реєстратор відмовив у проведенні реєстрації, оскільки Б. Клименко є призовником і зобов’язаний виконувати військовий обов’язок.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права Богдана Клименка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 14:

 

Сергій Кухарчук з 2002 по 2009 рік був головою фермерського господарства (ФГ) “Вінницькі землі”. В січні 2009 р. він помер.

Після отримання свідоцтва про право на спадщину, неповнолітні сини Кухарчука Артем та Роман звернулись до ФГ із заявами про прийняття їх до членів господарства та передачу прав спадкодавця на частку в майні ФГ.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи мають право Артем та Роман Кухарчуки на вступ до ФГ “Вінницькі землі” та право на частку в майні ФГ, що належала їх батькові?

Яке рішення має прийняти фермерське господарство “Вінницькі землі” ?

 

Задача 15:

 

Степан Гусак разом із дружиною були членами сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Ромен”, а їхня дочка працювала вчителькою в сільській школі.

Навесні С. Гусак разом з дружиною подали заяву про вихід з членів СВК та виділення їм земельної ділянки для створення фермерського господарства. Через шість місяців правління СВК “Ромен” письмово відмовило у задоволенні зазначеної заяви, мотивуючи це тим, що землі в кооперативу обмаль. На території сільської ради середній розмір земельної частки (паю) становить 7 га.

В сільській раді повідомили, що земельну ділянку родина Гусаків може отримати лише за плату. Надання ж земельної ділянки їх дочці неможливе, оскільки вона працює в школі та не має відношення до сільського господарства.

С. Гусак звернувся до прокурора району зі скаргою.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права родини Гусаків та як їх можна поновити?

Яке рішення має прийняти прокурор?

 

Задача 16:

 

Євген Філоненко після закінчення Білоцерківського аграрного університету, здобувши фах агронома, звернувся до голови сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Сонячне сяйво” Ярослава Жмута із заявою про прийняття на роботу.

Проте Я. Жмут відмовив Є. Філоненку у працевлаштуванні, пояснивши, що сільськогосподарський кооператив нині переживає не найкращі часи, а тому не зможе йому створити умови як молодому спеціалістові.

Є. Філоненко звернувся з позовом до суду, зазначивши, що голова СВК “Сонячне сяйво” безпідставно відмовив йому у прийнятті на роботу, чим порушив його конституційне право на працю.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права Є. Філоненка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 17:

 

Микола Бондаренко, внаслідок погіршення стану здоров’я, уклав з фермерським господарством (ФГ) “Зоря” договір оренди земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства, строком на 5 років.

При будівництві ФГ “Зоря” зрошувальної системи на вказаній земельній ділянці було виявлено поклади ракушняка на глибині 1 м. У зв’язку з цим, голова ФГ Ярема Спритний прийняв рішення про створення підсобного господарства для видобування та реалізації ракушняку.

М. Бондаренко, дізнавшись про здійснення вказаної діяльності фермерським господарством, звернувся до суду з вимогою про розірвання договору оренди. В суді голова ФГ “Зоря” Я. Спритний заперечував проти примусового розірвання договору, вважаючи, що відповідно до земельного законодавства орендар має всі права власника земельної ділянки, а тому умови договору оренди земельної ділянки із М. Бондаренком він не порушував.

 

Визначити коло правовідносин.

Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.

Чи порушені права М. Бондаренка та як їх поновити?

Яке рішення має прийняти суд?

 

 

Нормативно-правові акти:

1) Конституція України від 28 червня 1996 року із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 2. — Ст. 44.

2) Конституція Автономної Республіки Крим, прийнята на другій сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим 21 жовтня 1998 року та затверджена Законом України від 23 грудня 1998 року // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 5—6. — Ст. 43.

3) Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року // Відомості Верховної Ради УРСР. — 1990. — № 31. — Ст. 429.

4) Акт проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою УРСР 24 серпня 1991 року // Відомості Верховної Ради УРСР. — 1991. — № 38. — Ст. 502.

5) Закон України “Про правонаступництво” від 12 вересня 1991 року // Відомості Верховної Ради УРСР. — 1991. — № 46. — Ст. 617.

6) Конституційний договір між Верховною Радою України та Президентом України про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України від 8 червня 1995 року // Відомості Верховної Ради України. — 1995. — № 18. — Ст. 133.

7) Про Рекомендації парламентських слухань на тему: “Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства і харчової промисловості України”: Постанова Верховної Ради України від 6 квітня 2009 року N 1240-VI // Відомості Верховної Ради України. —2009. — № 38. — Ст. 544.



Читайте також:

  1. II. Навчальні цілі заняття
  2. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  3. III. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  4. IV етап. Практичне застосування одержаних даних.
  5. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  6. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  7. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  8. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  9. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  10. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  11. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  12. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ




Переглядів: 1717

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Часть VI | Практичне заняття № 3

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.