МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Практичне заняття № 10“Аграрні правовідносини в особистих селянських господарствах” (2 год.) План: 1. Конституційні та законодавчі основи правового регулювання внутрішніх відносин у особистих селянських господарствах. 2. Право на ведення особистого селянського господарства та його здійснення. 3. Поняття особистого селянського господарства за законодавством України. 4. Правові форми використання земельних ділянок для особистого селянського господарства. 5. Правові форми використання майна для особистого селянського господарства. 6. Особливості правового регулювання праці та соціального захисту в особистих селянських господарствах. 7. Правове регулювання відносин у сфері надання послуг сільського туризму у особистих селянських господарствах. Задача 1:
Житель села Ярославець, колишній агроном Свирид Петренко вирішив разом з дружиною створити особисте селянське господарство. Для цієї мети вони отримали із складу земель запасу сільської ради 1,8 га землі для ведення особистого селянського господарства. Успішно похазяйнувавши два роки та набувши певний досвід приватного господарювання, родина Петренків вирішила створити фермерське господарство, до складу якого вирішили увійти подружжя Петренко, їх діти, батько та мати Свирида (пенсіонери). Після успішного проходження професійного відбору на право ведення фермерського господарства С. Петренко звернувся до сільської ради з заявою про одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Розглянувши заву, рада дала згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки. Після розробки проекту відведення земельної ділянки, за який С. Петренко заплатив ТОВ “Земля Поділля” 2.000 грн., і його погодження, він був переданий до ради для затвердження та прийняття рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність. Проте рада відмовилась затверджувати проект відведення земельної ділянки, оскільки під час розробки цього проекту дружина Петренка отримала за заповітом у спадщину земельну частку (пай), яку уже виділила в натурі (3,5 га), а її батько – пенсіонер, як колишній працівник сусіднього радгоспу “Мир”, внаслідок приватизації земель радгоспу отримав у приватну власність 5 га ріллі ще чотири роки тому. Тому, на думку депутатів ради, у Петренків достатньо землі для ведення фермерського господарства. Не погодившись із відмовою, С. Петренко оскаржив її до суду, оскільки батько його дружини не вносить свої 4 га до складу земель фермерського господарства, а земельна ділянка, отримана у спадщину, приєднана до земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Визначити коло правовідносин. Які особливості правового регулювання особистого селянського господарства? Які відмінності у правовому становищі фермерського господарства та особистого селянського господарства? Хто може виступити засновником фермерського господарства? В якому порядку та в яких розмірах громадяни можуть отримати у власність земельні ділянки для ведення фермерського господарства? Чи можуть створити фермерське господарство особи, які займаються веденням особистого селянського господарства? Чи підлягає ліквідації особисте селянське господарство у зв’язку із створенням фермерського господарства? Чи підлягає позов С. Петренка задоволенню?
Задача 2:
В червні 2009 року Олег Осипенко звернувся до сільської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства. Сільська рада відмовила в приватизації зазначеної земельної ділянки, мотивуючи свою відмову наступним: 1) в 2000 році Олег Осипенко приватизував земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,60 га, тобто використав своє право на безоплатну приватизацію; 2) на території сільради не проведене розмежування земель державної та комунальної власності, тому сільська рада не має права розпоряджатися земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства. Олег Осипенко не погодився з відмовою сільської ради, оскільки він приватизував земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства відповідно до Земельного кодексу 1992 року. У Земельному кодексі 2001 року передбачена можливість приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а не особистого підсобного. З метою захисту своїх прав на приватизацію землі Олег Осипенко направив скаргу до селищної ради.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Чи має право Олег Осипенко на приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства? Чи правомірна відмова сільської Ради? Яким чином Олег Осипенко може захистити свої права? Підготуйте проект відповіді на звернення Олега Осипенка?
Задача 3:
На сесії селищної ради був представлений проект Програми соціально-економічного розвитку сільської території. З метою обґрунтування заходів, передбачених проектом зазначеної Програми, було прийнято рішення провести сільськогосподарський перепис. На основі отриманих даних, селищна рада прийняла рішення оптимізувати чисельність поголів’я корів в особистих селянських господарствах (ОСГ) (не більше ніж 2 корови на господарство), оскільки на території селищної ради, внаслідок проведеного паювання земель, фактично не залишилось вільних земель для організації громадського пасовища А також зобов’язала особисті селянські господарства подавати щомісячно до селищної ради статистичні дані про чисельність наявного поголів’я худоби.
Визначити коло правовідносин. Які особливості правового режиму майна ОСГ? Які юридичні засади сільськогосподарського перепису? Яким чином ведеться облік ОСГ? Чи правомірне рішення селищної ради? Задача 4:
Внаслідок банкрутства сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства (ВАТ) “Червоний Перекоп” подружжя Лукашевич придбали на аукціоні два об’єкти нерухомості – приміщення їдальні та майстерню. З метою ведення особистого селянського господарства подружжя звернулось із заявою про приватизацію земельної ділянки, на якій розміщенні зазначені будівлі, площею 3,48 га для ведення особистого селянського господарства (ОСГ). Сільська рада відмовила в задоволенні заяви, оскільки: а) Іван Лукашевич вже має земельну ділянку розміром 0,6 га для ведення особистого підсобного господарства; б) на земельній ділянці площею 3,48 га розташовані об’єкти нерухомості.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Чи може особа, яка реалізувала право на приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, приватизувати земельну ділянку для ведення ОСГ? Який порядок приватизації земельної ділянки для ведення ОСГ? Чи правомірна відмова сільської ради?
Задача 5:
Подружжя Оксана та Михайло Косенки вели особисте селянське господарство (ОСГ) на земельній ділянці площею 2 га, яка була приватизована дружиною в 2005 р. Від першого шлюбу в Оксани Косенко був син Сергій Базь, який проживав окремо та не брав участі у веденні ОСГ. Після смерті матері син наполягав на виділенні частини земельної ділянки та майна ОСГ у порядку спадкування. Михайло Косенко заперечував, оскільки пасинок ніколи не брав участі у веденні ОСГ, майно подружжям було придбано спільно на кошти, виручені від реалізації сільськогосподарської продукції, вирощеної в ОСГ. Сергій Базь звернувся за правовою допомогою до Юридичного бюро.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Які права та обов’язки членів ОСГ? Які особливості спадкування майна ОСГ? Підготуйте проект відповіді на звернення Сергія Базя?
Задача 6:
Районне управління сільського господарства і продовольства направило до суду позов про позбавлення Григорія Зімина права на земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства, обґрунтовуючи свій позов наступним: а) Г. Зімин є приватним підприємцем, його бізнес не пов’язаний з сільським господарством; б) Г. Зімин не проживає постійно за місцем знаходження земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а приїжджає лише на вихідні; в) Г. Зімин обробляє земельну ділянку силами сусіда, якому в якості винагороди віддає десяту частину врожаю.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Хто має право на створення ОСГ? Чи мають право особи, які ведуть ОСГ, використовувати найману працю? Яке рішення має прийняти суд?
Задача 7:
Директор приватного підприємства (ПП) “Радар” Олександр Браніцький отримав у спадщину будинок разом з пасікою в селі Гомін Полтавської області. З метою задоволення власних потреб в екологічно чистій продукції та пропагування здорового способу життя, а також отримання додаткового доходу О. Браніцький вирішив облаштувати будинок під міні-готель та займатись сільським зеленим туризмом. Директор ПП “Радар” запропонував працівникам частину відпустки проводити у селі та доглядати за пасікою. За бажанням працівників можна було відпочивати разом із сім’єю. Працівники підприємства проживали в будинку за пільговими тарифами (30 грн. за добу), а за кожного члена родини із заробітної плати працівника вираховувались 50 грн. за добу. Отримані на пасіці мед та інші продукти бджільництва були призначені для продажу працівникам ПП “Радар” за собівартістю. Голова сільської ради звернувся до прокуратури про порушення кримінальної справи проти О. Браніцького за незаконне здійснення господарської діяльності.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Хто може заснувати ОСГ? Якими видами діяльності можуть займатись ОСГ? Який порядок надання ОСГ послуг в сфері сільського зеленого туризму? Яке рішення має прийняти прокуратура?
Задача 8:
Фізична особа – підприємець Семен Пилипенко здійснював закупівлю молока в особистих селянських господарствах (ОСГ) в селі Загальці. За молочну продукцію С. Пилипенко розраховувався з селянами раз на місяць по ціні 1 грн. за 1 л молока. 18 та 24 листопада молокозавод не прийняв молоко у С. Пилипенка, оскільки воно не відповідало встановленим вимогам щодо якості. При черговому розрахунку з селянами підприємець не сплатив ціну молока за ці два дні. Група селян не погодилась з діями С. Пилипенка та звернулась до сільської ради зі скаргою, в якій вимагають зобов’язати ФОП С. Пилипенка провести повний розрахунок та підвищити закупівельні ціни на молоко.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Які права та обов’язки мають ОСГ? Який порядок реалізації молока ОСГ? Яке рішення має прийняти сільська рада? Задача 9:
У 1985 р. Костянтин Сушко переїхав на постійне місце проживання до села Середняки. В тому ж році К. Сушко був прийнятий до складу членів колгоспу “Ім. 40-річчя Жовтня” та зарахований на посаду лікаря-ветеринара. Рішенням Загальних зборів членів колгоспу “Ім. 40-річчя Жовтня” К. Сушку було виділено будинок та земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства площею 0,40 га. Дружина К. Сушка працювала вихователем дитячого садку, членом колгоспу не була. Внаслідок виробничої травми К. Сушко втратив працездатність і за рішенням МСЕК у 1990 р. був визнаний інвалідом 2 групи. У 1992 р. колгосп “Ім. 40-річчя Жовтня” було перереєстровано в колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) “Промінь”. В лютому 2009 року К. Сушко помер. Окрім дружини, у нього залишився син від першого шлюбу.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Які особливості спадкування майна члена колгоспного двору? Яким чином буде успадковуватись майно К. Сушка? Чи зміниться вирішення задачі, якщо моментом відкриття спадщини буде лютий 1992 року?
Задача 10:
Світлана Білоусова отримала у спадок земельну частку (пай) розміром 4 умовних кадастрових га. Згодом вона виділила земельну частку (пай) в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства (ОСГ). На даній земельній ділянці родина Білоусових вирощувала овочеві культури, а надлишки реалізовувала на ринку. В липня на ім’я С. Білоусової прийшло повідомлення з податкової інспекції, в якому їй рекомендували зареєструватись як суб’єкт підприємницької діяльності, оскільки розмір виділеної земельної ділянки для ведення ОСГ становить 3,5 га. Такий розмір перевищує максимально допустимі розміри земельних ділянок для ведення ОСГ, передбачені Законом України “Про особисте селянське господарство”, відповідно до якого для задоволення особистих потреб громадян у сільськогосподарській продукції надається земельна ділянка розміром до 2 га. Крім того, С. Білоусову попередили, що доходи, одержані від реалізації надлишків сільськогосподарської продукції, вирощеної в ОСГ, включаються до сукупного оподатковуваного доходу для обчислення податку з доходів фізичних осіб.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Чи вважається ОСГ підприємницькою діяльністю? Які особливості оподаткування діяльності ОСГ? Чи відповідає чинному законодавству вимога податкової інспекції?
Задача 11:
До сільської ради надійшла скарга від Семена Потапенка, в якій зазначено наступне. Його сусід Роман Михайлов поряд з парканом побудував голуб’ятню, а також біля будинку утримує качок, і цим створює незручності сусідам. Зокрема, все літо від качок поширюється неприємний запах, внаслідок чого сусіди не можуть знаходитись на подвір’ї. Крім того, качки вже вдосвіта здіймають такий галас, що не допомагають навіть зачинені вікна. С. Потапенко вимагає заборонити Р. Михайлову утримувати качок та голубів в населеному пункті, оскільки птахи можуть переносити пташиний грип. А Р. Михайлов у 2007 році приватизував земельну ділянку площею 1,2 га для ведення особистого селянського господарства (ОСГ) за межами населеного пункту, на якій завершує будівництво двоповерхового будинку. Комісія, створена сільською радою, обстежила господарство Р. Михайлова та встановила, що він утримує 300 голів качок та близько 200 голубів.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Які права та обов’язки мають ОСГ? Які ветеринарно-санітарні вимоги для утримання птиці в ОСГ? Чи дозволяється будівництво на земельній ділянці, наданій для ведення ОСГ? Яке рішення має прийняти сільська рада?
Задача 12:
Головний агроном сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зоря” Ігор Однопозов склав заповіт, згідно з яким будинок та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (ОСГ) передаються у спадщину СВК “Зоря”, решта майна – дружині. Після відкриття спадщини голова СВК “Зоря” звернувся до Вас за юридичною консультацією щодо успадкування майна та земельної ділянки для ведення ОСГ сільськогосподарським кооперативом.
Визначити коло правовідносин. Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва? Хто є суб’єктом права на ведення ОСГ? Чи має право СВК “Зоря” успадкувати земельну ділянку для ведення ОСГ? Підготуйте проект відповіді на звернення голови кооперативу. Задача 13: Колишній член колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Промінь” Ірина Приходько звернулася до органів Пенсійного фонду за призначенням пенсії. Районне управління Пенсійного фонду відмовило в призначенні пенсії, оскільки у І. Приходько недостатньо страхового стажу. А час ведення Іриною особистого селянського господарства (ОСГ) не може бути зарахований як страховий стаж, оскільки відсутній відповідний запис у трудовій книжці. І. Приходько не погодилась з позицією районного управління Пенсійного фонду і звернулася до Пенсійного фонду України за консультацією.
Визначити коло правовідносин. В яких випадках члени ОСГ мають право на пенсійне забезпечення? Чи законне рішення районного управління Пенсійного фонду? Підготуйте юридичну консультацію на замовлення І. Приходько.
Задача 14:
Член особистого селянського господарства (ОСГ) Олег Ісаєв був звільнений з роботи 5 квітня 2008 р. у зв’язку зі скороченням штату. Він звернувся до служби зайнятості 10 березня 2009 р. для реєстрації його як безробітного. Проте О. Ісаєву було відмовлено в реєстрації в центрі зайнятості на тій підставі, що він має земельну ділянку для ведення ОСГ площею 0,60 га та земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,12 га і може забезпечити себе роботою самостійно.
Визначити коло правовідносин. За яких умов особи, які ведуть ОСГ, належать до зайнятого населення? Чи є обмеження в реєстрації в центрі зайнятості для осіб, які мають земельний пай або земельну ділянку для ведення садівництва? Підготуйте юридичну консультацію О. Ісаєву. Задача 15:
Після закінчення Білоцерківського аграрного університету Олексій Грищенко звернувся до служби зайнятості щоб стати на облік, оскільки в населеному пункті, де він мешкає, немає жодного сільськогосподарського підприємства. У центрі зайнятості О. Грищенку було відмовлено, оскільки батьки Олексія виділили в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) та приєднали її до земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (ОСГ), а також утримують худобу. Не погодившись із відмовою, О. Грищенко пояснив, що вся продукція, що виробляється в ОСГ, повністю споживається членами сім’ї та не реалізовується на ринку.
Визначити коло правовідносин. В яких випадках члени ОСГ належать до зайнятого населення? Чи є обмеження в реєстрації в центрі зайнятості для осіб, які мають земельну частку (пай), земельну ділянку сільськогосподарського призначення або худобу? Чи правомірна відмова центру зайнятості? Нормативно-правові акти: 1) Конституція України від 28 червня 1996 року із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 2. — Ст. 44. 2) Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — №№ 40— 44. — Ст. 356. 3) Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2002. — № 3— 4. — Ст. 27. 4) Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2002. — № 21— 22. — Ст. 135. 5) Про особисте селянське господарство : Закон України від 15 травня 2003 року // Урядовий кур’єр. — 2003. — 11 черв. 6) Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві : Закон України від 17 жовтня 1990 року в редакції Закону України від 15 травня 1992 року // Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 32. — Ст. 453. 7) Про внесення змін до ст. 4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” (щодо оподаткування доходів особистих селянських господарств)” : Закон України від 4 березня 2004 року // Урядовий кур’єр. — 2004. — № 59. — 30 бер. 8) Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення : Закон України від 25 грудня 2008 року // Відомості Верховної Ради України. — 2009. — № 18. — Ст. 247. 9) Про сільськогосподарський перепис : Закон України від 23 вересня 2008 року // Голос України. — 2008. — 17 жовтня. — № 198. 10) Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки : Указ Президента України від 3 грудня 1999 року // Офіційний вісник України. — 1999. — № 49. — Ст. 11. 11) Про додаткові заходи щодо задоволення потреб громадян у земельних ділянках : Указ Президента України від 28 червня 1999 року //Офіційний вісник України. — 1999. — № 27. 12) Про додаткові заходи щодо підтримки розвитку особистих підсобних господарств громадян і селянських (фермерських) господарств : Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 1995 року // Урядовий кур’єр. — 1995. — 8 черв. 13) Про затвердження форм погосподарського обліку та Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах : Наказ Державного комітету статистики України від 18 квітня 2005 року № 95 // Офіційний вісник України. — 2005. — № 19. — Ст. 1021. 14) Про затвердження Форми трудового договору між робітником і фізичною особою та Порядку реєстрації трудового договору між робітником та фізичною особою : Наказ Міністерством праці і соціальної політики України від 8 червня 2001 року // Офіційний вісник України. — 2001. — № 27. — Ст. 1219. 15) Ветеринарно— санітарні вимоги утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджені Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України від 19 грудня 2006 року № 100 // Офіційний вісник України. — 2007. — № 6. — Ст. 232. 16) Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 // Офіційний веб— сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zakon1.rada.gov.ua. Читайте також:
|
||||||||
|