Правове регулювання сумісництва, суміщення, заступництва.
Сумісництвом вваж-ся виконання працівником, крім своєї осн. роб., ін..регулярної оплачуваної роб. на умовах труд. дог. у вільний від осн. роб. час у 1 або різних роботодавців. Сумісництво передбачає укладення 2 труд. дог.: основного і за сумісн. Розрізняють 2 види сумісництва: вн. (на 1 підприємстві) і зовн. (в ін. роботодавця).Зак-ство встановлює ряд обмежень для укладення труд. договору з сумісниками. Забороняється державним службовцям займатися підприємн. д-стю, крім випадків, передбач. законодавством, або бути повіреними 3-іх осіб у справах держ. органу, де вони працюють, а також виконувати роб. на умовах сумісництва (крім наук., викладацької, творч. діяльності, мед. практики). Крім того не мають права працювати за сумісн. керівники держ. підприємств, установ і орг-цій, їхні заступники, керівн.структурних підрозділів та їх заступники (за винятком наукової, виклад., мед. і творч. діяльності).
Обмеження поширюються на осіб, які не досяг. 18 років, і вагітн. жінок.Тривалість роботи за сумісництвом не може тривати більше 4 год. на день або повного роб. дня у вихідний день. Заг. тривалість роботи за сумісництвом протягом міс. не повинна перевищувати половини місячної норми роб.о часу. Оплата праці сумісників здійснюється за фактично виконану роботу. Працівники-сумісники мають право на відпустку на рівні з ін. працівниками. Оплата відпустки чи виплата компенсації за невикористану відпустку проводиться їм на заг. підставах .Ще одним видом є трудовий договір про суміщення професій (посад).На відміну від сумісництва суміщення професій (посад) є такою формою орг-ції праці, коли працівник за його згодою, крім осн. роботи, виконує дод. роботу за ін. професією чи посадою на тому ж підпр-ві в межах тривалості роб. дня або зміни.
Різновид суміщення є так зване тимчасове заступництво - передбачає виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільн. від своєї осн. роботи.Суміщення відрізняється від сумісництва за наступними ознаками.
1)при суміщенні роб. виконується в межах 1 труд. дог., а при сумісництві укладається кілька труд. договорів; 2)суміщення можливе лише за місцем осн.роботи, тоді як працювати за сумісництвом можна на тому ж або на іншому підприємстві; 3)суміщувана робота виконується в межах роб. часу, а сумісництво відбувається у вільний від осн. роботи час.