Першу медичну допомогу надають санітари і санітарні інструктори, а також самі потерпілі (самодопомога) чи товариші (взаємодопомога) як правило на місці отримання ушкоджень. її надають для часового усунення явищ, що загрожують життю потерпілого і попередження розвитку небезпечних для життя ускладнень.
3. Безпека людини в різних сферах життєдіяльності____________________________ 235
Перша медична допомога охоплює:
Витягнення потерпілих з-під завалів, машин тощо.
Гасіння одягу що горить.
Введення знеболюючого засобу за допомогою шприц-тюбика.
Усунення асфіксії шляхом вивільнення верхніх дихальних шляхів від крові, та можливих сторонніх тіл. При западанні язика, блювоті, сильній носовій кровотечі потерпілого кладуть на бік. При асфіксії внаслідок западання язика його проколюють шпилькою, яку фіксують бинтом до шиї чи підборіддя. У випадку зупинки дихання роблять штучну вентиляцію легень за допомогою S-подібної трубки чи методом рот в рот (рот в ніс).
Часову зупинку зовнішньої кровотечі всіма доступними засобами: накладення кровоспинного джгута (стандартного чи імпровізованого), пов'язки, що давить, пальцеве притискання магістральних жил.
Накладення асептичної пов'язки на рану і опечену поверхню, а при відкритому пневмотораксі - оклюзійної пов'язки з використанням оболонки пакета перев'язувального індивідуального (ППІ).