IV. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ПРО ПЕРШУ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ ПОТЕРПІЛИМ.
Перша допомога при пораненнях
Необхідно зупинити венозну чи капілярну кровотечу. Для цього на рану покласти стерильну марлю, кусок вати і щільно забинтувати. Витки бинта накладаються знизу до верху. По кольору можна слідкувати за станом кровотечі в кінцівках. При надто щільному накладанні бинтів нігті стають синіми чи білими. При правильному-вони зберігають рожевий колір
Зупинити кровотечу з крупної артерії кінцівки можна за допомогою джгута, для цього можна використати мотузку, пасок, гумову трубку і ін. Під джгут підкладають кусок матеріалу або його накладають на одежу вище місця ушкодження /верхня частина стегна чи плеча/.
Слабо накладений джгут стискає лише вени, викликає застій крові, кровотеча не зупиняється, і може навіть посилитись. Надмірно тугий джгут може здавлювати нервові стволи і викликати параліч.
Правильно накладений джгут дуже швидко зупиняє кровотечу. Джгут можна оставляти не довше 1,5 — 2 години.
Якщо за цей час не можливо доставити потерпілого в лікарню джгут розпускають на 10-15 хв., а пальцями притискають ушкоджену артерію вище місця поранення. Потім джгут знову затягують.
Зупинити кровотечу із артерії кінцівки можна також притиснувши її до кістки у відповідних точках /рис. З/.
При пораненні тіла можливе попадання в рану інфекції. Забороняється торкатись рани навіть чистими руками, промивати її водою чи покривати маззю, стирати з неї пісок чи землю, видаляти згустки крові, тому що це може сприяти внесенню інфекції, посилити кровотечу і утруднити заживлєння.
Для надання допомоги вскрити індивідуальний пакет /згідно з настановою, надрукованою на пакеті/ накласти стерильний матеріал на рану і перев'язати її бинтом. Кровотечу зупинити стисненням кровоносних судин, які живлять область рани / рис З/.