Тема 1.Предмет, функції та методологія теорії держави і права
Поняття юриспруденції як системи спеціальних наукових знань. Система правових наук. Теорія держави і права як суспільна і правова наука.
Предмет теорії держави і права: поняття і інституційне значення. Загальні закономірності розвитку, виникнення і функціонування державно-правових явищ та система державно-правових понять і категорій - основне в предметі теорії держави і права. Співвідношення предмета теорії держави і права з предметами інших наук, що вивчають суспільство, державу і право.
Соціальне призначення і цінність теорії держави і права як науки і навчальної дисципліни. Завдання і функції теорії держави і права.
Поняття і значення метода теорії держави і права. Класифікація методів сучасної державно-правової науки. Загальнонаукові, загальноправові та спеціальноправові методи пізнання державно-правових явищ. Методологія теорії держави і права. Компаративістика в системі юриспруденції.
Співвідношення теорії держави і права і суспільних наук, що вивчають державу і право. Місце теорії держави і права в сучасній юриспруденції.
Понятійно-категоріальний апарат юриспруденції.
Тема 2. Соціальні та історичні передумови буття держави і права
Поняття суспільства, його структура та інститути. Влада як соціальний інститут.
Проблема походження держави і права в державознавстві і правознавстві. Основні наукові концепції виникнення держави і права.
Характеристика економічних відносин, соціальної влади і соціальних норм у первісному суспільстві. “Неолітична революція” і виникнення держави. Форми виникнення держави в народів світу. Загальні закономірності виникнення держави.
Виникнення права. Мононорми первісного суспільства і право.
Співвідношення держави і права у процесі їх виникнення.