Питання, що виносяться на розгляд на семінарському занятті.
1. Правове регулювання, його межі, способи і типи.
2. Механізм правового регулювання, його елементи і стадії.
3. Правові акти, їх види і співвідношення.
4. Пільги, заохочення і обмеження у праві.
5. Правова політика: поняття, види, форми, принципи.
Методичні рекомендації
Особливість правового регулювання полягає у здійсненні державою за допомогою видання загальнообов'язкових норм поведінки. Тут виявляється мистецтво правотворчих органів, їх уміння враховувати реальні можливості і передбачати наслідки. Відмітна ознака правового регулювання полягає в тому, що воно має специфічний механізм. Поняття механізму правового регулювання (МПР) використовується в теорії для розкриття взаємодії різних елементів правової системи, за допомогою яких здійснюється регулятивний вплив на суспільні відносини з метою їх упорядкування. Загальнотеоретичне уявлення про МПР допомагає відбити глибинний взаємозв’язок між окремими частинами правової системи. Метою вивчення МПР є узагальнення всіх тих знань, що були сформульовані у процесі вивчення різноманітних правових явищ.
Необхідно визначити сутність таких категорій, як “правове регулювання” та “правовий вплив”, оскільки ці два поняття різняться між собою, співвідносячись як частина і ціле.
Правове регулювання, як інструмент соціального управління, за своїм призначенням спрямоване на впорядкування суспільних відносин та забезпечення позитивних інтересів їх суб’єктів. Оскільки правове регулювання є узгодженою системою взаємопов’язаних складових, необхідно розкрити всі стадії механізму правового регулювання.