Відсотковими грошима, або відсотками, називають суму, яку сплачують за користування коштами. Це абсолютна величина доходу.
Відношення відсоткових грошей, отриманих за одиницю часу, до величини капіталу називається відсотковою ставкою, або таксою.
Відносно моменту виплати або нарахування доходу за користування наданими коштами відсотки підрозділяються на звичайні та авансові.
Звичайні(декурсивні – postnumerando) відсоткинараховуються наприкінці періоду відносно до початкової величини коштів.
Якщо ж доход, обумовлений відсотком, виплачується в момент надання кредиту, то дана форма розрахунків називається авансовою або обліковою, а відсотки, що застосовуються, – авансовими (антисипативними – prenumerando), які нараховуються на початку періоду відносно до кінцевої суми грошей.
Арифметична прогресія відповідає простим відсоткам, геометрична – складним, тобто залежно від того, що є базою для нарахування – змінна або постійна величина – відсотки також поділяються на:
прості, які весь строк зобов'язання нараховуються на початкову суму;
складні,база для нарахування яких постійно міняється за рахунок приєднання раніше нарахованих відсотків.
Статистичний аналіз динаміки рівня процентних ставок
Розрахунки при нарахуванні простих відсотків
У банківській практиці в цій ситуації використовується правило – загальна нарахована за весь строк сума відсотків дорівнює сумі відсотків, нарахованих на кожну з постійних на якомусь відрізку часу сум.
Дисконтування
(прості відсотки)
У практиці ФЕР може виникнути й зворотна (по відношенню до нарощення) задача: по відомій сумі FV визначити обсяг розміщених коштів PV.
Обчислення PV на основі FV називається дисконтуванням.
У цих розрахунках величина PV називається зведеною або сучасною вартістю суми FV, а при операції нарощення сума FV виступає як майбутня вартість величини PV.
Такий спосіб нарахування доходу називається математичним дисконтуванням, або обліком.
На практиці найчастіше використовується так званий комерційний облік (банківське дисконтування) по ставці d, який називається антисипативним (авансовим) розрахунком або просто обліком.