Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психологічні особливості учіння

Психологіянавчання

Однією з головних складових освіти є навчання. У педагогічній психології сформульовано важливі висновки щодо організації, управління та забезпечення позитивних результатів навчальної діяльності школярів. Педагогу необхідно враховувати психологічні особливості учіння, психологічну структуру навчальної діяльності (предмет, цілі, мотивація, навчальні дії, результат, операції та способи, саморегуляція, засоби), її вікові та індивідуальні особливості, стилі та здатність до навчання, причини невстигання у навчанні, особливості самостійної роботи як вищої форми навчальної діяльності. Психологічними основами оптимізації навчання с вдосконалення викладання і забезпечення розуміння навчального матеріалу, забезпечення організаційних форм навчання (навчальні впливи, методи навчання, навчальне співробітництво), актуалізація механізмів навчання, застосування різних типів і видів навчання (проблемне, програмоване, алгоритмізоване, засвоєння понять, формування умінь і навичок), врахування внутрішніх і зовнішніх чинників навчання, його індивідуалізація та диференціація.

 

Психологічні особливості учіння

Процес засвоєння дитиною досвіду (оволодіння знаннями про зовнішній світ, вироблення умінь і навичок) може відбуватися стихійно та керовано в умовах спеціально організованого навчання. Існують різні види та рівні научіння, що забезпечується різними механізмами. Учіння розвивається та набуває характеру навчальної діяльності.

Учіння – стихійний або цілеспрямований процес засвоєння людиною знань, вироблення вмінь і навичок, розвиток особистості, інтелекту, що відбувається в умовах індивідуальної або спільної діяльності, спілкування з ровесниками або старшими шляхом спостереження за поведінкою та діяльністю інших людей, їх наслідування, а також у процесі сприймання та аналізу інформації у засобах масової інформації.

Процес учіння, що здійснюється під впливом інших людей, називається научінням. Це може відбуватися стихійно та цілеспрямовано. Чіткої межі між самостійним учінням і научінням не існує.

У будь-якій взаємодії з навколишнім світом людина отримує не тільки задоволення своїх потреб, але й пізнає дійсність. Воно ґрунтується на виявленні і врахуванні фізичних, логічних і функціональних відношень предметів (відношень конкретного та абстрактного, виду і роду, причини і наслідку, мети і засобів, якості та кількості, дії та результату тощо). Фізичні відношення безпосередньо відображаються відчуттями та образами сприймань.

Учіння є особливою формою активності людини, її взаємодії з об’єктами дійсності, регуляції різних його систем відповідно до певної програми, потреб індивіда. Результатом учіння є навченість школяра, яка виявляється у розвитку його особистості, інтелекту, засвоєння ним знань, оволодіння вміннями і навичками. Вона виникає завдяки діяльності, безпосередньо не зумовленої вродженими фізіологічними реакціями організму.

Результат учіння відрізняється від змін, зумовлених фізіологічними властивостями організму, його дозріванням, функціонуванням, станом тощо. Наприклад, людина, зайшовши у темну кімнату, спочатку нічого не бачить, поки не відбудеться зорова адаптація завдяки вродженій фізіологічній властивості зорової системи. Таку зміну діяльності не можна назвати учінням.

Спонтанне учіння є непродуктивним для систематичного, ефективного і швидкого засвоєння дитиною суспільного досвіду. Воно вимагає багато часу і зусиль, сприяє засвоєнню лише того, що безпосередньо пов’язане з її потребами, інтересами та прагненнями. Тому результатом такого учіння є розрізнені, безсистемні знання, неоптимальні способи діяльності. Ефективне і повноцінне засвоєння знань, вироблення умінь і навичок відбуваються лише у навчальній діяльності.

Учіння залежне від дозрівання. Воно завжди опосередковане певним рівнем біологічної зрілості організму і без неї не може здійснюватися. Так, не можна навчити дитину розмовляти доти, доки у неї не дозріють необхідні для цього голосовий апарат, відповідні відділи головного мозку.

Між процесами учіння і дозрівання є і зворотна залежність. Так, учіння певною мірою впливає на дозрівання організму. Проте учіння сильніше залежить від дозрівання, ніж дозрівання від научіння, бо можливості зовнішнього впливу на генетично зумовлені процеси і структури в організмі досить обмежені.

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. IV. ДІЯ ЦЬОГО ЗАКОНУ І ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ
  3. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  4. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  5. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  6. VIIІ. Особливості написання та оформлення звіту про проходження виробничої практики
  7. VІ. Особливості написання та оформлення магістерської дипломної роботи
  8. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  9. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  10. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  11. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  12. Аграрна сфера виробництва та її особливості




Переглядів: 1697

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психологічні закономірності розвитку і виховання особистості у ранній юності | Види, рівні і механізми учіння і научіння

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.