Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відтворення населення, його природний і механічний рух

Відтворення населення - це процес постійного відновлення поколінь людей унаслідок взаємодії народжуваності і смертності. Є три види руху населення: природний, просторовий (міграція) і соціальний (соціальна мобільність). За відношенням до економіки, населення є одночасно і виробником і споживачем матеріальних благ. Така двоїстість залежностей обумовлює складність та часом суперечливість зв'язків населення і економіки.

Природний рух - це безперервний процес оновлення населення за рахунок появи одних життів та зникнення інших.

Отже об'єктом дослідження природного руху є чисельність народжуваних, померлих, число зареєстрованих шлюбів, а також чисельність всього населення.

Населення і трудові ресурси визначаються кількісними і якісними характеристиками, які необхідні для аналізу і оцінки демографічних процесів. Для характеристики відтворення населення застосовуються показники народжуваності та смертності і абсолютного приросту. Народжуваність і смертність розраховується на 1000 осіб населення та вимірюється за допомогою системи коефіцієнтів:

(2.1)

де: Кн, (Kс )- коефіцієнт народжуваності (смертності);

Н - число народжених за рік;

П - число померлих за рік;

Чс - середньорічна чисельність населення.

 

Різниця між числом народжуваних і померлих називається природним приростом населення.

Середньорічна чисельність населення визначається на середину року як середня арифметична на початок і кінець року або шляхом додавання до початкової чисельності населення половини її приросту.

Абсолютний розмір природного приросту визначається формулою:

e = N - M,(2.2)

де: е - природний приріст чисельності населення за досліджуваний період (рік);

N- чисельність народжених за період (рік);

М - чисельність померлих за той самий період.

 

Виходячи з (2.2) зазначимо, що природний приріст - є може набувати Додатних значень, тобто характеризувати абсолютне збільшення чисельності населення в досліджуваному періоді за рахунок того, що N>M; нульового значення при незмінній чисельності населення та від'ємних значень - при скороченні чисельності населення.

Просторовий рух (міграція) - це переміщення населення і він зумовлений такими причинами: політична, економічна, релігійна.

Міграція робочої сили - переміщення працездатного населення з одного регіону в інший, а також з однієї країни в іншу в пошуках роботи, вищої заробітної плати і кращих умов життя. Міграція робочої сили зумовлена, передусім, нерівномірністю процесу накопичення капіталу, соціально-економічного розвитку окремих країн, неоднаковими умовами праці, наявністю значної армії безробітних та іншими причинами. Міграція робочої сили відбувається як правило з менш розвинутих регіонів, країн у більш розвинуті. Міграційні потоки в основному спрямовані в країни Західної Європи та США. Так, у країнах Західної Європи нараховується близько 14 млн. іноземних робітників та членів їх сімей. У межах ЄЄ обмеження на міграцію робочої сили відмінені. Міжнародна міграція робочої сили складається з імміграції (припливу іноземної робочої сііли в певну країну) та еміграції (відпливу робочої сили). Міграція робочої сили зростає в період економічної кризи. В умовах розгортання НТР виникла така форма міжнародної міграції робочої сили, як міграція науково-технічних кадрів. У країни Західної Європи емігрують робітники низькооплачуваних і часто середньооплачуваних трудомістких професій. Так у Франції іноземні робітники становлять близько 80% усіх будівельників, у Бельгії- приблизно 50% шахтарів тощо. Із Західної Європи в США емігрують вчені, інженери, лікарі та інші висококваліфіковані фахівці. Після розпаду колишнього СРСР збільшились потоки міграції з Росії, України, Білорусії в розвинуті країни Заходу.

Міграція робочої сили - перенаселення населення з одних країн в інші терміном більш ніж на рік, викликані причинами економічного й іншого характеру.

Імміграція (immigration) - в'їзд працездатного населення в дану країну через її межі.

Еміграція (emigration) - виїзд працездатного населення з даної країни за її межі.

Міграційне сальдо (net migration) - різниця імміграції з країни й еміграції в країну.

"Відплив мозків"("brain brain') - міжнародна міграція висококваліфікованих кадрів.

Рееміграція (re-emigration) - повернення емігрантів на батьківщину на постійне місце проживання.

Міжнародна міграція робочої сили виникла багато сторіч назад і з тих пір перетерпіла серйозні зміни.

Міграція населення - складне соціальне явище. її характер, напрямки й інтенсивність визначаються зміною структури економіки і продуктивних сил, соціальної і трудової мобільності населення.

Міграція являє собою механічне переміщення населення з перетинанням адміністративних границь з наступним поверненням до місця постійного проживання чи без. Причини міграції можуть бути економічні, національні, політичні, екологічні тощо.

Особливе місце серед причин і мотивів міграції населення займає якість навколишнього природного середовища, що є найважливішою умовою, яка визначає якість життя і стан здоров'я людей. Численні дослідження підтверджують тісний кореляційний зв'язок захворюваності з забрудненням природного середовища і вплив останнього на територіальне переміщення населення. Однак розрізненість такого роду досліджень і розходження в методичних підходах перешкоджають їх широкому практичному вико­ристанню.

Слід підкреслити, що міграцію розрізняють внутрішню (усередині країни) і зовнішню (з перетинами державного кордону).

Водночас, за тимчасовими ознаками виділяють постійну (безповоротну), тимчасову, сезонну і маятникову міграцію.

Безповоротна міграція пов'язана зі зміною постійного місця проживання (переїзд із села в місто, з одного регіону в інший, з одної країни в іншу).

Тимчасова міграція припускає переселення на заздалегідь обумовлений термін (наприклад, робота за контрактом на кілька років)

Сезонна міграція представляє щорічне переміщення людей у визначені періоди року (наприклад, сільськогосподарські роботи)

Маятникова міграція включає регулярні поїздки до місця роботи чи навчання за межі свого населеного пункту.

За формами реалізації розрізняють організовану і неорганізовану міграцію

Організована міграція здійснюється за допомогою державних і суспільних органів.

Неорганізована міграція проводиться силами самих мігрантів без матеріальної й організаційної допомоги з боку яких-небудь установ.

У залежності від місця пересування населення виділяють внутрішня (усередині даної території) і зовнішня (за межі даної території) міграції (еміграція).

Міграційні потоки впливають на демографічну ситуацію і трудові ресурси даної території. Вони сприяють обміну трудовими навичками, досвідом і знаннями, активізують розвиток особистості, впливають на сімейний склад і статево-вікову структуру населення.

У процесі міграції населення складається визначене розміщення трудових ресурсів на конкретних територіях, формується відповідне співвідношення між попитом та пропозицією робочої сили.

Розрізняється три режими відтворення населення: розширене, просте, звужене.

Розширене відтворення характеризується переважанням народжуваності над смертністю (і в абсолютних показниках, і в розрахунку на 1000 осіб) та відповідно, природним приростом населення. Просте відтворення означає постійну кількість населення території в результаті приблизно однакової народжуваності і смертності. Звужене відтворення або депопуляція, характерне для країн, в яких показник смертності перевищує показник народжуваності, в результаті чого відбувається абсолютне зменшення кількості населення, що ми і спостерігаємо в даний період в Україні (із 52 млн. осіб на початку 90-х років XX ст. до 48,5 млн. осіб за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року).

Типи відтворення - це екстенсивний тип та інтенсивний. Екстенсивний тип відтворення ресурсів для праці означає зміну їхньої чисельності без зміни якісних характеристик економічно активного населення.

Інтенсивний тип відтворення пов'язаний із зміною якості людських ресурсів: зростання освітнього рівня, кваліфікації, покращення здоров'я та розумових здібностей, що означає нарощування трудового потенціалу. Зокрема, трудовий потенціал - це можливі (потенційні) кількість та якість праці, якими володіє суспільство при даному рівні розвитку науки і техніки.

 


Читайте також:

  1. Амортизація та відтворення капіталу
  2. Безробіття та його природний рівень
  3. В цьому полягає механічний (фізичний) зміст похідної.
  4. Види відтворення
  5. Використання фінансів в умовах ринкового господарства. Фінансове забезпечення процесу відтворення.
  6. Вимоги до точності відтворення оригіналів у друкарському процесі
  7. Випишіть особисто невільні категорії населення, що існували в Київській Русі згідно з «Руською правдою».
  8. Відтворення і економічне зростання на макрорівні. Система ринкових макропоказників
  9. Відтворення і нагромадження капіталу.
  10. Відтворення інтелігенцією себе і стилів життя
  11. Відтворення кольору
  12. Відтворення компакт-дисків під час демонстрації презентації




Переглядів: 692

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Населення як суб'єкт економічних та інших суспільних процесів і явищ | Стан і структура трудових ресурсів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.