Населення - це природно-історична сукупність людей, яка формується і безперервно відтворюється як в процесі виробництва, так і самого життя. Практично, населення характеризується як елемент продуктивних сил, так і як носій виробничих відносин. Водночас, існує ще третій аспект, притаманний лише населенню - відтворення самого населення.
Відтворення населення - це процес постійного відновлення поколінь людей унаслідок взаємодії народжуваності і смертності. Є три види руху населення: природний, просторовий (міграція) і соціальний (соціальна мобільність).
Трудові ресурси - це працездатна частина населення, яка має фізичний розвиток, розумові здібності, знання, які необхідні для роботи в народному господарстві.
До трудових ресурсів належать:
а) населення в працездатному віці, зокрема, в Україні чоловіки 16-59 років (включно); жінки 16-54 роки (включно), за винятком непрацюючих інвалідів праці та війни 1 і 2 групи та непрацюючих осіб непрацездатного віку, осіб які отримують пенсію за віком на пільгових умовах (чоловіки 50-59 років, жінки 16-54 роки);
б) населення, старше і молодше від працездатного віку, яке зайняте в народному господарстві.
До системи балансів трудових ресурсів належать:
• зведений баланс робочих місць і трудових ресурсів (звіт і план); • баланс розрахунку додаткової потреби в робітниках і службовцях;
• балансовий розрахунок потреби в підготовці кваліфікованих робітників;
• баланс робочого часу тощо.
Баланс трудових ресурсів - найважливіший прогнозно-аналітичний документ. Він складається з чотирьох розділів: