Механізм травми. Виникає внаслідок непрямої травми при падінні на відведене і зміщене дозаду плече. Частіше буває передній вивих (передгрудинний), рідше - задній (загрудинний). Вивихи грудинного кінця ключиці поділяють на повні або неповні, також можуть бути підвивихи. При неповних вивихах відбувається розрив тільки грудинно-ключичних зв'язок. При повних вивихах, крім розриву грудинно-ключичной зв'язки, розривається й реберно-ключична зв'язка.
Клініка, діагностика. В області грудинного кінця ключиці є вип'ячування, внаслідок чого над- і підключичні ямки стають заглибленими. Надпліччя вкорочене. Вивихнутий кінець ключиці рухомий. Пальпація болюча. Свіжі вивихи інколи поєднуються з переломами. Уточнити діагноз можна тільки з допомогою рентгенографiї. Доцільно робити знiмки з захопленням обох ключиць.
Лікування консервативне і оперативне. Безкровне вправлення легко вдається при відсутності iнтерпозицiї, але утримати вправлений кінець буває важко.
Хворого садять на стілець. Після місцевого знеболення 1-2% розчином новокаїну - 10-15 мл, введенного в суглоб, помічник стає позаду хворого і намагається обидва плечових суглоба привести до хребта. В цей час хірург, натискуючи на вивихнутий кінець ключиці, вправляє його. Після вправлення надплічч'я зводять до грудини, що забезпечує стійкість. Це положення фіксують торакобрахiальною гіпсовою пов'язкою при відведенні і зміщенні кінцівки допереду до 90°. На область вивиха накладають ватно-марльовий пелот. Іммобілізація до 4 тижнів. При рецидивi показано оперативне лікування, яке полягає у відкритій репозиції і фіксації стернального кінця ключиці до грудини П-подібним лавсановим швом. Іммобілізація - 4-5 тижнів. Працездатність відновлюється через 6-7 тижнів.