Механізм травми непрямий, внаслідок впливу великої сили і завеликої амплітуди рухів.
Класифікація. Передні (лобковий і затульний) і задні (клубовий, сідничний).
Клініка, діагностика. Біль, вимушене положення ноги. Порушення рухів, що носять пружинячий характер, зміна контурів суглоба і лінії Розер-Нелатона. Для задніх вивихів характерні згинання, приведення і внутрішня ротація стегна, для передніх - -згинання, відведення і зовнішня ротація стегна.
Лікування: закрите одномоментне вправлення під наркозом. Застосовують метод Кохера-Кефера і Джанелiдзе.
Метод Кохера-Кефера: хворого вкладають на підлогу на спину, помічник фіксує таз, хірург згинає кінцівку під прямим кутом в кульшовому і колінному суглобах і поступово приводить, здійснюючи тягу по осі стегна протягом 10-15 хвилин. Після цього роблять зовнішню ротацию стегна і відведення. При лобковому вивиху ногу спершу випрямляють, відводять і роблять зовнішню ротацію з наступним згинанням і внутрішньою ротацією.
Спосіб Джанелiдзе: Хворого вкладають на стіл на живіт так, щоб пошкоджена нога звисала. Помічник фіксує таз. Хірург згинає ногу в кульшовому і колінному суглобах до кута 90° до площини опори, відводить і ротує її дозовні, своїм коліном натискуючи на гомілку хворого і робить ротаційні рухи. Вправлення вивиху відчувають як клацання. Після вправлення накладають скелетне витягнення за надвиросткову ділянку стегна на 4 тижні або задню гіпсову шину з наступним функціональним лікуванням. Непрацездатність 8 – 9 тижнів.