Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



М’язи стегна

М’язи стегна приймають участь у прямоходінні і підтримці тіла у вертикальному положенні, приводячи в рух довгі кісткові важелі. В зв’язку з цим вони стають довгими і зростаються у значні маси з одним спільним сухожилком, утворюючи багатоголові м’язи (наприклад, двоголовий і чотирьохголовий м’язи стегна. М’язи стегна поділяються на три групи: передню (головним чином розгиначі), задню (згиначі) і медіальну (привідні). Остання група діє на кульшовий суглоб, а перші дві – переважно, на колінний суглоб, проводячи рухи навколо фронтальної осі. Чим і визначається їх положення на передній і задній поверхнях стегна і прикріпленням на гомілці.

З латеральної сторони передня і задня група м’язів відокремлені міжм’язовою перегородкою.

Передня група. 1. Чотириголовий м’яз стегна, m. quadriceps femoris, займає всю передню і, частково, бічну поверхню стегна і складається із чотирьох з’єднаних між собою головок, а саме:

Прямий м яз стегна, m. rectus femoris, лежить поверхнево і починається від передньої нижньої ості клубової кістки і від верхнього краю вертлюжної ямки, будучи прикритою у свого початку м’язом – натягувачем широкої фасції і кравецьким м’язом. Прямий м’яз стегна іде вздовж середини стегна і вище надколінка з’єднується із спільним сухожилком усього чотириголового м’язу.

Латеральний широкий м’яз, m. vastus lateralis, оточує стегнову кістку з латеральної сторони, бере початок від міжвертлюжної лінії, від бокової поверхні великого вертлюга і латеральної губи шорсткої лінії. Волокна м’язу ідуть косо вниз і закінчуються на деякій відстані вище надколінка.

Медіальний широкий м’яз, m. vastus medialis, лежить медіально по відношенню до стегнової кістки, починається від медіальної губи шорсткої лінії стегна. Її м’язові пучки ідуть в косому напрямку від медіальної сторони вниз і вбік.

Проміжний широкий м’яз, m. vastus intermedius, лежить безпосередньо на передній поверхні стегнової кістки, від якої і отримує початок, доходячи проксимально майже до міжвертлюжної лінії. Її волокна ідуть паралельно у вертикальному напрямку до спільного сухожилку. З боків проміжний широкий м’яз прикритий широкими латеральним і медіальним м’язами, з якими він тут зростається . Спереду від нього лежить прямий м’яз стегна. Всі ці частини чотириголового м’язу над колінним суглобом утворюють спільний сухожилок, яке, фіксуючись до основи і бокових країв надколінка, продовжується у зв’язку надколінка, яка кріпиться до горбистості великогомілкової кістки.

Функція. Розгинач гомілки в колінному суглобі. Прямий м’яз, який перекидається через кульшовий суглоб, згинає його.

Кравецький м’яз, musculus sartorius. Почавшись від передньої верхньої ості клубової кістки, опускається у вигляді довгої стрічки вниз і медіально і прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки.

Функція. Згинає колінний суглоб, а коли останній зігнутий, обертає гомілку всередину, діючи разом із м’язами, які прикріплюються до гомілки там, де і він. Може також згинати і супінувати стегно у кульшовому суглобові, підтримуючи цією дією клубовопоперековий і прямий м’язи.

Задня група. 1. Півсухожилковий м’яз, m. semitendinosus. Називається так внаслідок свого довгого сухожилка, який займає майже всю її дистальну половину. Починається на сідничному горбі і прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки.

2. Півперетинчастий м’яз, m. semimembranosus, лежить під попереднім. Він починається на сідничному горбі пластинчатим сухожилком, який складає майже всю проксимальну половину м’язу, звідки і походить його назва.

3. Двоголовий м’яз стегна, musculus biceps femoris. М’яз складається із двох головок. Довга, caput longum, починається разом із півсухожилковим м’язом на сідничному горбі; коротка головка, caput brevе, відходить від середньої третини бічної губи шороховатої лінії. Обидві головки, об’єднуючись разом, прикріплюються до головки малогомілкової кістки.

4. Підколінний м’яз, musculus popliteus, трикутної форми, лежить на задній поверхні колінного суглобу. Почавшись від латерального надвиростка стегнової кістки, приростає до проксимального відділу задньої поверхні великогомілкової кістки.

Функція. Так як півсухожилковий, півперетинчастий і двоголовий м’язи стегна перекидаються через два суглоби, то при фіксованому тазу, вони, діючи разом, згинають гомілку у колінному суглобі, розгинають стегно, а при фіксований гомілці проводять розгинання тулубу спільно з великим сідничним м’язом. Коли коліно зігнуте, ті ж м’язи роблять обертання гомілки, скорочуючись окремо на тій або іншій стороні. Зовні обертає гомілку двоголовий м’яз, а всередину – півсухожилковий і півперетинчастий м’язи. Підколінний м’яз діє тільки на один колінний суглоб, згинаючи останній і обертаючи гомілку всередину.

Медіальна група. 1. Гребінний м’яз, musculus pectineus, почавшись від верхньої гілки і гребеня лобкової кістки, іде вниз і трішки вбік і прикріплюється до гребінної лінії стегнової кістки.

2. Довгий привідний м’яз, musculus adductor longus, починається на передній поверхні верхньої гілки лобкової кістки і прикріплюється до медіальної губи шороховатої лінії стегнової кістки у середній третині.

3. Короткий привідний м’яз, musculus adductor brevis, лежить під попередніми м’язами. Починається вона на передній поверхні лобкової кістки і прикріплюється до медіальної губи шороховатої лінії у верхній частині.

4. Великий привідний м’яз, musculus adductor magnus, самий потужний із привідних м’язів. Вона лежить дальше всього дозаду і покрита спереду у проксимальній своїй частині коротким і довгим привідними м’язами. Почавшись від гілок сідничної і лобкової кісток і від сідничного горба, великий привідний м’яз направляється в латеральну сторону і прикріплюється до медіальної губи шороховатої лінії на всьому її протязі до медіального виростка стегнової кістки. Верхні волокна м’язу ідуть від лінії прикріплення майже поперечно і описуються окремо під назвою малого привідного м’язу, musculus adductor minimus.

5. Тонкий м’яз, musculus gracilis, довга і вузька м’язова стрічка, яка проходить поверхнево по медіальному краю загальної маси привідних м’язів. Початок її знаходиться на нижній гілці лобкової кістки поблизу симфізу. Прикріплюється до фасції гомілки біля горбистості великогомілкової кістки.

Функція. Всі привідні м’язи згідно їх назві проводять приведення стегна, обертаючи його трішки зовні. Ті із них, які пересікають поперечну вісь кульшового суглобу спереду (гребінний, довгий і короткий привідні м’язи) можуть також проводити згинання у кульшовому суглобі, а великий привідний м’яз, розміщений ззаду від цієї осі, навпаки, проводить у ньому розгинання. Тонкий м’яз, як такий, що перекидається через два суглоби, окрім приведення стегна, робить іще згинання гомілки в колінному суглобі і обертає її всередину.


Читайте також:

  1. Мімічні м’язи
  2. М’язи гомілки
  3. М’язи живота
  4. М’язи кисті
  5. М’язи нижньої кінцівки
  6. М’язи плеча
  7. М’язи поясу верхньої кінцівки
  8. М’язи спини
  9. М’язи спини
  10. М’язи тулуба
  11. Неврологічні рівні сегментів спинного мозку, та основні м’язи які вони іннервують.




Переглядів: 5925

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
М’язи кисті | М’язи гомілки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.