Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



М’язи гомілки

М’язи гомілки приводять в рух дистальний відділ нижньої кінцівки – стопу – і пристосовані, як і м’язи стегна, для підтримки тіла у вертикальному положенні і переміщенні його по землі. Тому тут немає тонкої спеціалізації окремих м’язів, як це спостерігається на передпліччі у зв’язку з функцією руки як органа праці, а, навпаки, великі м’язові маси зростаються разом і отримують спільний сухожилок, об’єднуючи свої зусилля для виконання сильних і великих рухів, необхідних для підтримки вертикального положення при прямоходінні. Відповідно рухам навколо фронтальної осі гомілковостопного суглоба і суглобів пальців більша частина м’язів розміщується на передній і задній поверхнях гомілки, між дома гомілковими кістками спереду (передні м’язи) і ззаду (задні м’язи). Відповідно рухам стопи навколо сагітальної осі м’язи лежать і збоку, вздовж малогомілкової кістки (латеральна група).

За своїм походження перша і третя групи відносяться до дорзальних м’язів нижньої кінцівки, друга – до вентральних. Задня група розвинена сильніше за решту і складається із двох шарів поверхневого і глибокого. Всі м’язи гомілки ідуть у поздовжньому напрямку і прикріплюються на стопі, причому одні із них мають точки прикріплення на кістках заплесна і основі плеснових кісток, а інші – на фалангах пальців. Так що м’ясисті частини м’язів поміщуються в проксимальній частині гомілки, дистально, у напрямку до стопи м’язи переходять у сухожилки. Завдяки цьому гомілка має форму конусу. Що стосується функції, то передні м’язи проводять розгинання стопи, а ті із них, які ідуть до пальців, розгинають останні. Згинання стопи здійснюють задні і латеральні м’язи, сухожилки яких підходять до стопи ззаду або зі сторони підошви. Крім того, деякі із цих м’язів згинають пальці. Пронація і супінація гомілки проводиться головним чином тими м’язами гомілки, які мають прикріплення на медіальному або латеральному краї ступні.

Передня група. 1. Передній великогомілкови1й м’яз, musculus tibialis anterior, починається від бічного виростка і бічної поверхні великогомілкової кістки у двох проксимальних її третинах, а також від міжкісткової перепонки. Спускаючись вздовж великогомілкової кістки, він переходить у міцний сухожилок, який іде через медіальний фіброзний канал до медіального краю стопи, де прикріплюється до присередньої клиноподібної кістки і основі першої кістки плесна.

Функція. Розгинає стопу і підіймає її присередній край (супінація); разом із заднім великогомілковим м’язом приводить стопу. Коли стопа фіксована, м’яз нахиляє гомілку вперед, наближаючи її до тилу стопи.

2. Довгий розгинач пальців, musculus extensor digitorum longus, починаються від бічного виростка великогомілкової кістки, від головки і передньої поверхні малогомілкової кістки, від міжкісткової перепонки. Внизу м’яз переходить у сухожилок, який поділяється на чотири частини і прикріплюється на тилу ІІ – У пальців. Від дистальної частини довгого розгинача пальців відділяється невеликий м’язовий пучок, який дає п’ятий сухожилок. Він прикріплюється до основи У плеснової кістки. Цей пучок носить назву третього малогомілкового м’язу, musculus peroneus (fibularis) tertius. В цьому бачать першу стадію відокремлення нового для людини м’язу (його немає у мавп) – пронатора стопи, необхідного для прямоходіння.

Функція. Разом з третім малогомілковим м’язом розгинає стопу, підіймає її бічний край (пронація) і відводить стопу у бокову сторону. При фіксованій стопі дія його аналогічна передньому великогомілковому м’язу. Крім того, розгинає чотири пальці (ІІ – У).

3. Довгий розгинач великого пальця стопи, musculus extensor hallucis longus, лежить більш глибоко, під попередніми двома м’язами, бере свій початок від медіальної сторони малогомілкової кістки і міжкісткової перепонки, опускається на тил стопи до великого пальця, де і прикріплюється до його дистальної фаланги, даючи пучок і до проксимальної фаланги.

Функція. Розгинає стопу, підіймає її присередній край і розгинає великий палець. При фіксованій стопі разом з двома передніми м’язами нахиляє гомілку вперед.

Латеральна група. 1. Довгий малогомілковий м’яз, musculus peroneus (fibularis) longus, лежить поверхнево і бере початок від головки і проксимальної третини бічної поверхні малогомілкової кістки і прикріплюється на медіальному краї підошви до присередньої клиноподібної кістки і І кістці плесна.

Прикріплення до присередньої клиноподібної кістки властиво тільки людині (його немає у мавп) і відображає тенденцію м’язів гомілки і стопи мігрувати на великогомілкову сторону і підтримувати поперечне склепіння стопи.

Короткий малогомілковий м’яз, musculus peroneus (fibularis) brevis, лежить під попередньою. Сухожилок її іде позаду бічної кісточки і прикріплюється до горбистості У кістки плесна..

Функція. Обидва малогомілкові м’язи згинають, пронують стопу, опускаючи її присередній і підіймаючи бічний краї, і відводять стопу.

Задня група. Поверхневий шар: 1. Триголовий м’яз литки, musculus triceps surae. Він складається із двох м’язів – литкового, musculus gastrocnemius, розміщеного поверхнево і камбалоподібного м’язу, musculus soleus, який лежить під ним; обидва м’язи внизу мають спільний й сухожилок.

Литковий м’яз, musculus gastrocnemius, починається від підколінної поверхні стегнової кістки ззаду над обома виростками двома головками, які своїм сухожилковим початком зростаються з капсулою колінного суглобу. Головки переходять у сухожилки, які, злившись із сухожилком камбалоподібного м’язу, продовжуються у масивний ахіловий сухожилок, який кріпиться до задньої поверхні п’яткового горба.

Камбалоподібний м’яз, musculus gastrocnemius, товстий і м’ясистий. Лежить під литковим м’язом, займаючи великий простір на кістках гомілки. Лінія його початку знаходиться на головці і на верхній третині задньої поверхні малогомілкової кістки і опускається по великогомілковій кістці майже до межі середньої третини гомілки з нижньою .

Підошвовий м’яз, musculus plantaris, бере початок від підколінної поверхні стегнової кістки над бічним виростком стегна і від капсули колінного суглобу і переходить у тонкий і довгий сухожилок, яке тягнеться спереду литкового м’язу і прикріплюється до п’яткового горба. Цей м’яз у людини є рудиментарним утворенням.

Функція. Всі м’язи триголового м’язу гомілки, включаючи і підошвовий м’яз проводить згинання у гомілковостопному суглобі як при вільній нозі, так і при опорі на кінець стопи. Так як лінія тяги м’язу проходить медіально до осі піднадп’яткового суглобу, то він іще робить приведення стопи і супінацію. При стоянні триголовий м’яз гомілки (в особливості камбалоподібний м’яз) перешкоджає закиданню тіла наперед в гомілковостопному суглобі. М’язові доводиться працювати під впливом маси всього тіла, а тому він відзначається великою силою. При двосторонньому скороченні литковий м’яз може згинати коліно при фіксованій гомілці і стопі.

Глибокий шар, відділений від поверхневого глибокою фасцією гомілки, складається із трьох згиначів, які протистоять трьом однойменним розгиначам, які лежать на передній поверхні гомілки.

Довгий м’яз – згинач пальців, musculus flexor digitorum longus, самий медіальний із глибоких м’язів. Лежить на задній поверхні великогомілкової кістки, від якої бере свій початок. Сухожилок м’язу опускається позаду присередньої кісточки, на середині підошви розділяється на чотири вторинних сухожилки, які ідуть до ІІ – У пальців і прикріплюються до дистальних фаланг.

Функція в сенсі згинання пальців невелика; м’яз головним чином діє на всю стопу, проводячи при вільній нозі згинання і супінацію її. Він також разом із триголовим м’язом гомілки приймає участь у постановці стопи на носок (ходіння навшпиньки). При стоянні м’яз активно сприяє укріпленню склепіння стопи в поздовжньому напрямку. Під час ходьби притискує пальці до землі.

Задній великогомілковий м’яз, musculus tibialis posterior, займає простір між кістками гомілки, лежачи на міжкістковій перегородці і, частково, на великогомілковій і малогомілковій кістках. М’яз своїм сухожилком огинає присередню кісточку і прикріплюється до горбистості човноподібної кістки, а потім кількома пучками – до трьох клиноподібних кісток і основам ІІ – У кісток плесна.

Функція. Згинає стопу і приводить її спільно з переднім великогомілковим м’язом. Разом з другими м’язами, які прикріплюються на присередньому краї стопи (передній великогомілковий і довгий малогомілковий м’язи) утворює стрім’я, яке укріплює склепіння стопи.

Довгий м’яз – згинач великого пальця стопи, musculus flexor hallucis longus, самий латеральний із глибоких м’язів. Лежить на задній поверхні малогомілкової кістки, від якої бере свій початок. Сухожилок іде до великого пальця і прикріплюється до дистальної фаланги.

Функція. Згинає великий палець. Подібно решті задніх м’язів гомілки, може проводити згинання, приведення і супінацію стопи і укріплює склепіння стопи у передньо – задньому напрямку.


Читайте також:

  1. М'язи гомілки.
  2. Мімічні м’язи
  3. М’язи живота
  4. М’язи кисті
  5. М’язи нижньої кінцівки
  6. М’язи плеча
  7. М’язи поясу верхньої кінцівки
  8. М’язи спини
  9. М’язи спини
  10. М’язи стегна
  11. М’язи тулуба




Переглядів: 2564

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
М’язи стегна | Біотехнологія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.