Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


М’язи спини

М'язи тулуба поділяють на м'язи спини, грудей і живота.

М'язи спини поділяють на дві групи: поверхневі та глибокі.

Поверхневі м'язи спини:

трапецієподібний м'яз — починається від верхньої каркової лінії, зовнішнього потиличного виступу, каркової зв'яз­ки, остистих відростків грудних хребців і прикріплюється до акроміального кінця ключиці, акроміона, лопаткової ості.

Функція:верхні пучки м'яза підіймають плечовий пояс, нижні — опускають. Під час двобічного скорочення зводяться лопатки (зміщення плечового пояса назад), розгинається шия;

найширший м'яз спини — починається від остистих відростків 4—5 нижніх грудних і всіх поперекових хребців, крижової кістки, клубової кістки, нижніх ребер і прикріплюється до плечової кістки (малого горбка).

Функція: розгинає, приводить, пронує плече (обертає все­редину); при фіксованих кінцівках — підтягує тулуб, бере участь у диханні;

великий ромбоподібний м'яз і малий ромбоподібний м'яз — починаються від остистих відростків двох нижніх шийних (малий) і чотирьох верхніх грудних (великий) хребців і прикріплюються до присереднього краю лопатки.

Функція: підіймає лопатку, наближує лопатку до хребта (зміщує плечовий пояс назад), фіксує лопатку;

м'яз -підіймач лопатки — починається від поперечних відростків чотирьох верхніх шийних хребців; прикріплюється до верхнього кута лопатки.

Функція: підіймає лопатку;

задній верхній зубчастий м'яз — починається від остистих відростків двох нижніх шийних і двох верхніх грудних хребців і прикріплюється до II—V ребер.

Функція: підіймає вказані ребра;

задній нижній зубчастий м'яз — починається від остистих відростків двох нижніх грудних і двох верхніх поперекових хребців; прикріплюється до IX—XII ребер.

Функція: опускає нижні ребра.

Глибокі м'язи спини:

ремінний м'яз голови і шиї — починається від остистих відростків шийних (м'яз голови), грудних (м'яз шиї) хребців і прикріплюється до соскоподібного відростка і верхньої каркової лінії (м'яз голови), потиличної кістки, до поперечних відростків шийних хребців (м'яз шиї).

Функція: у разі однобічного скорочення обертає голову у свій бік, при двобічному — розгинає шию;

м'яз-випрямляч хребта — латеральний тракт глибоких м'язів спини. Цей м'яз починається від крижової кістки, клубової кістки, остистих і поперечних відростків поперекових хребців і має три частини.

Функція:розгинає хребет, опускає ребра, у разі однобічно­го скорочення згинає хребет у свій бік;

поперечноостьовий м'яз — медіальний тракт глибоких м'язів спини (лежить під латеральним). Цей м'яз починається від поперечних відростків нижніх хребців і прикріплюється до остистих відростків верхніх хребців; складається з трьох частин (шарів).

Функція:у разі однобічного скорочення виконується обертання хребта, у разі двобічного — розгинання хребта;

міжостьові м'язи — розгинають хребет;

міжпоперечні м'язи — відводять хребет у свій бік.

Підпотиличні м'язи:

великий задній прямий м'яз голови — починається від остистого відростка осьового хребця і прикріплюється до ниж­ньої каркової лінії потиличної кістки;

малий задній прямий м'яз голови — починається від зад­нього горбка атланта; прикріплюється до нижньої каркової лі­нії потиличної кістки (лежить під попереднім м'язом);

нижній косий м'яз голови — починається від остистого відростка осьового хребця і прикріплюється до поперечного від­ростка атланта;

верхній косий м'яз голови — починається від поперечно­го відростка атланта і прикріплюється до нижньої каркової лі­нії потиличної кістки.

Функція:у разі двобічного скорочення підпотиличні м'язи розгинають шию; при однобічному — відводять і обертають го­лову у свій бік.

Фасції спини:

Грудо-поперекова фасція — власна фасція спини — поділя­ється на два листки:

• поверхневий (задній) листок, який медіально зростаєть­ся з остистими відростками хребців, а латерально переходить на ребра;

• глибокий (передній) листок, який вкриває передню по­верхню м'яза-випрямляча хребта.


Читайте також:

 1. Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини
 2. Мімічні м’язи
 3. М’язи гомілки
 4. М’язи живота
 5. М’язи кисті
 6. М’язи нижньої кінцівки
 7. М’язи плеча
 8. М’язи поясу верхньої кінцівки
 9. М’язи спини
 10. М’язи стегна
 11. М’язи тулуба
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Усі суглоби класифікуються за кількістю суглобових поверхонь, за формою та функцією. | Зовнішня будова спинного мозку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.