Тема 7. Литовсько-польський період історії України
Включення українських земель в склад Литви, Польщі та ін. держав. Особливості перебування в складі цих держав. Утворення Кримського ханства, його підпорядкування Туреччині. Вторгнення татар на українські землі та їх наслідки.
Етнополітичний контекст української історії. Формування та розвиток історико-етнографічних регіонів України. Регіони як об’єкт вивчення: Буковина, Волинь, Галичина, Закарпаття, Слобожанщина та ін. Поняття “історико-етнографічний регіон” в історичному контексті. Критерії етнічної приналежності. Причини дезінтегративних процесів в українському суспільстві та формування історико-етнографічних регіонів. Обумовленість та форми проявів етнокультурних особливостей українців в етнорегіональному вимірі. Етнокультурні регіони як об’єкти етнополітики держав, у складі яких вони знаходились.Релігійні та міжконфесійні процеси в Україні у ХІV – ХVІІ ст. Релігійна унія: взаємовплив релігійних та етнічних процесів. Проблема формування української народності. Соціальна стратифікація. Господарське та культурне життя у литовсько-польську добу.
Тема 8. Виникнення та роль козацтва в історії України
Боротьба українського народу проти поневолювачів. Виникнення козацтва.
Причини і джерела виникнення козацтва, його соціальна база і організаційна структура першого періоду існування. Військове мистецтво козацтва. Побут, звичаї, традиції українського козацтва. Реєстрові та нереєстрові козаки. Запорозька Січ – антипод феодально-станової Речі Посполитої. Запорозька Січ: суспільно-політичний лад. Участь українського козацтва у суспільно-політичному житті Європи. Видатні козацькі гетьмани України. Історичне значення козацтва та Запорізької Січі в історії України.