Тема 6. Українське суспільство в др. пол. ХІV- ХVІІ ст.
Геополітичні тенденції стосовно України в ХІV-ХVІІІ століттях.
Входження українських земель до складу Литовської держави та особливості в ній соціальної структури і соціальних відносин. Наступ Литви на українські землі і включення в її склад Волині, Чернігово-Сіверщини, Переяславщини, Київщини, Поділля. Ольгерд. Взаємовідносини Литви та Золотої Орди та їх наслідки. Утворення Литовсько-Руської держави з певною автономією українських земель. Особливості політичного становища українських земель у складі Великого князівства Литовського.
Польсько-литовські унії та їх наслідки для соціального розвитку України. Закабалення українського селянства, денаціоналізація української шляхти, певна зміна статусу українського міщанства у зв’язку з наданням ряду міст Магдебурзького права. Спільна боротьба українського і литовського народів проти татаро-монголів. Включення земель Південно-Західної Русі до складу Великого князівства Литовського і Речі Посполитої Польської. Соціально-політична організація українського суспільства в XIV-XVIст. Політико-адміністративна залежність історично українських територій від ряду інших європейських держав.
Особливості литовської експансії на українські землі: етнополітичні виміри. Міжетнічні процеси в контексті польсько-литовських уній.
Боротьба Польщі за українські землі. Зовнішня політика Казимира та її наслідки.
Наступ на українські землі Польщі. Кревська унія (1385 р.) та її наслідки. Загарбання Польщею Галичини, Західного Поділля. Боротьба Литви за автономію князівства. Вітовт. Вільненська унія та її наслідки. Наступ лицарів Тевтонського ордену та його наслідки. Подальше зближення Литви та Польщі. Городельська унія. Ліквідація удільних українських князівств. Люблінська унія та її наслідки. Полонізація української еліти. Місце та роль української шляхти в Речі Посполитій.
Включення Молдавського князівства з Буковиною і Бессарабією до складу Туреччини, Закарпаття до Угорщини. Південна Україна під владою турецького султану. Боротьба Литви і Московії за давньоруську спадщину. Захоплення нею Чернігово-Сіверщини. Повстання М. Глинського та його значення.