Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи реєстрування іонізуючих випромінювань

Принцип виявлення іонізуючих (радіоактивних) випромінювань (нейтронів, гама-променів, бета - і альфа-часток) базується на їх здатності взаємодіяти з оточуючим середовищем. Одним із видів взаємодії є іонізація. Іонізація, в свою чергу, є причиною фізичних та хімічних змін у речовині, які можуть бути виявлені та виміряні. До таких змін середовища відносяться: зміни електропровідності речовин, люмінесценція (свічення) деяких речовин, засвічування фотоплівок, зміна кольору, прозорості, опору електричному струму деяких хімічних розчинів та ін. Для виявлення та вимірювання (реєстрації) іонізуючих випромінювань використовують такі методи - фотографічний, сцинтиляційний, хімічний, люмінесцентний, калориметричний та іонізаційний (іонізуючий).

Фотографічний метод ґрунтується на ступені почорніння фотоемульсії. Під дією іонізуючих випромінювань молекули бромистого срібла, що знаходяться в фотоемульсії, розпадаються на срібло і бром. При цьому утворюються дрібні кристали срібла, які призводять до почорніння фотоплівки при проявленні. Щільність почорніння пропорційна поглинутій енергії випромінювання. Порівнюючи щільність почорніння з еталоном, визначають дозу випромінювання, котре дістає плівка. На цьому принципі базуються індивідуальні фото дозиметри.

Сцинтиляційний метод ґрунтується на реєстрації спалаху видимого світла, який виникає у сцинтиляторі під дією іонізуючих випромінювань. Кількість спалахів пропорційна потужності дози випромінювань і реєструється з допомогою фотоелектричних помножувачів. В якості детекторів використовується велика кількість неорганічних та органічних речовин, чисті інертні гази і їх суміші. Такі речовини, як, наприклад, сірковий цинк, сірковий натрій, йодистий натрій, калій - це неорганічні сцинтилятори, органічні - антрацен, стильбен, нафталін та інші.

Хімічний метод. Деякі хімічні речовини під дією іонізуючих випромінювань змінюють свою структуру. Так, хлороформ у воді при опромінюванні розкладається з утворенням соляної кислоти, яка дає кольорову реакцію з барвником, що додається до хлороформу. Двовалентне залізо в кислому середовищі окислюється в тривалентне при опромінюванні розчину. Тривалентне залізо з барвником дає кольорову реакцію. Також при дії випромінювань на нітрат калію утворюється іон NO2- (нітрит іон), який також дає кольорову реакцію. По щільності забарвлення судять про дозу опромінення. Цей метод використовується в хімічному дозиметрі ДП-70 для вимірювання доз гама-випромінювання. Якщо додати в розчин сполучення бора, то виникає можливість реєструвати і дози нейтронного випромінювання (ДП-70 М).

Люмінесцентний - заснований на ефектах радіо –фото люмінесценції та радіо - термолюмінісценції. В першому випадку під дією іонізуючих випромінювань в люмінофорі створюються центри фотолюмінісценції, які вміщують атоми й іони срібла, що при дії ультрафіолетовим світлом викликають видиму люмінесценцію, пропорційну дозі опромінення.

Дозиметри з термолюмінесцентними детекторами перетворюють поглинуту енергію іонізуючого випромінювання на люмінесцентну під дією тепла. Детекторами можуть використовуватися фтористий кальцій, борат літію, плавиковий шпат.

При калориметричному вимірюванні іонізуючих випромінювань об’єкти мусять знаходитися в термостатах. За допомогою термопар і гальванометра вимірюється зміна температури цих об’єктів під дією іонізуючих випромінювань та відповідна цим змінам температури кількість поглинутого тепла. Це дозволяє судити про дозиметричні величини, що вимірюються. Перевагою метода є його точність і виконання вимірювань у загально енергетичних одиницях, що полегшує порівняння, аналіз і оцінку даних.

У сучасних дозиметричних приладах широкого розповсюдження набув іонізаційний метод вимірювання іонізуючих випромінювань.

Під дією випромінювань в ізольованому об’ємі проходить іонізація газу. Електрично нейтральні атоми (молекули) газу розділяються на позитивні і негативні іони. Якщо в цьому об’ємі помістити два електроди, до яких прикладена постійна напруга, то між електродами утворюється електричне поле. При наявності електричного поля в іонізованому газі утворюється прямий рух заряджених часток, тобто через газ проходить електричний струм, який називається іонізаційним струмом. Вимірюючи іонізаційний струм, можна судити про інтенсивність іонізуючих випромінювань.


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. Demo 11: Access Methods (методи доступу)
  3. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  4. II. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  5. II. УЧЕБНЫЕ И МЕТОДИЧЕСКИЕ ПОСОБИЯ, ПРАКТИКУМЫ
  6. IV. КЕРІВНИЦТВО, КОНТРОЛЬ І НАДАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРАКТИКАНТАМ.
  7. IV. Учебно-методические рекомендации
  8. IV. Электронное учебно-методическое обеспечение дисциплины.
  9. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ
  10. V. Обов'язки методиста кафедри педагогіки
  11. VIІ. Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті
  12. А) Методика проведення заняття




Переглядів: 687

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практичне заняття № 6 Прилади радіаційної розвідки та дозиметричного контролю | Класифікація дозиметричних приладів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.