Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 8. Середньовічне право в країнах Західної Європи

 

Мета заняття: освітня– провести загальний аналіз середньовічного феодального права Західної Європи; виховна – виховувати почуття неприпустимості обвинувачувального уклону при розгляді кримінальних справ, неприпустимості приниженого становища жінки в шлюбно-сімейних відносинах; розвиваюча – вироблення вміння роботи з правовими джерелами на прикладі текстів "Кароліни"(1532 р.), "Кутюмів Бовезі" (1282 р.), "Саксонського зерцала" (1225 р.)

 

П л а н

1. Джерела права. Законодавство. Рецепція римського права.

2. Судоустрій та судочинство.

3. Майнові правовідносини.

4. Сімейне право.

5. Кримінальне право.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: кутюми, судовий прецедент, право справедливості, статут, ордонанс, канонічне право, глосатори, адвокатура, нотаріат, суд присяжних, майновий ценз, судовий поєдинок, майорат, іпотека, фармарьяж, тризн, фелонія, місдимінор.

1. У ХІІ-ХІІІ ст.ст. у Західній Європі з’являються перші кодифікації, починається рецепція римського права, виникає міське право, розповсюджується також канонічне право. Для Франції характерне збереження партикуляристського характеру права. У Англії починає складатися «загальне право», набуває розповсюдження судовий прецедент. Саме там виникає також право справедливості.

В XVII ст. у Франції видаються систематичні зібрання законів. У Англії з ХІІІ ст. з’являється особливий рід законів - статути, а також ордонанси.

Одним з головних джерел середньовічного права стає римське право. При підготовці цього питання з'ясуйте, що таке рецепція римського права, яких країн вона стосувалась найбільше (Німеччини, Франції), чому в Англії майже не відбувалося рецепції римського права.

2. У період раннього середньовіччя існували різноманітні суди: королівські, сеньйоріальні, церковні і т.д. Сеньйоріальна юстиція довгий час переважала над королівською (крім Англії). Але вже з ХШ-ХІУ ст. королівські суди у Франції, княжі - у Німеччині, не говорячи про королівський Вестмінстерський суд в Англії, одержують усі великі повноваження, витісняючи феодальну знать з участі в суді. Цьому сприяли три причини: а)посилення королівської адміністрації; б)утворення вищих судів; в)поширення римського права і писаних збірників звичаєвого права.

Ускладнення законів і новий порядок судочинства потребували спеціальних знань, яких не було в представників феодальної аристократії, і це спричинило за собою професіоналізацію судової діяльності. У Франції верховні суди швидко стали поповнюватися знавцями кутюмів і римського права, в Англії - загального права. У зазначений період у Західній Європі відбувається повла адвокатури, нотаріату, прокуратури. Головну відміну англійського судочинстві від континентального складає поява суду присяжних. Еволюція суду присяжних проходила в різних обставинах, втім важливим вбачається те, що присяжні спочатку не виконували функції суддівства, а отримали їх лише згодом.

З ХП-ХІП ст. починається перехід до нової форми карного судочинства - інквізиційного (слідчий, пошуковий). У цивільному судочинстві поступово виробляється змішана форма. Судовий поєдинок як засіб доказу був скасований, замість цього наказувалося користуватися в якості доказів свідками і документами.

3. Головною цінністю у майнових правовідносинах була земля. Право земельної власності було привілеєм пануючого класу. У пізній період середньовіччя основними і найбільше поширеними правами на землю були утримання - феодальні залежні права, що набувалися від якого-небудь вищестоящого власника. Вони ділилися на вільні і невільні, шляхетні і неблагородні. Першою формою утримання був бенефіцій, майно, що знаходилося лише в користуванні власника. Бенефіцій давався на умовах виконування служби, у спадщину не передавався і зі смертю бенефіціарія повертався власнику.

У період сформованого феодалізму найбільше поширеними видами земельних утримань стають феоди. Феод - шляхетне (дворянське) утримання землі на умовах виконання визначеної служби. Феод міг передаватися в спадщину, але з обов'язковою сплатою мита сеньйору. Так, васал, вільно володіючи і користуючи феодом, був обмежений у розпорядженні їм у силу наявності феодальних прав сеньйора. Феод був вільним і шляхетним триманням.

Інший вид вільного, але не шляхетного тримання землі здійснювався вільними селянами. В Франції він називався цензива. В Англії земельні відносини відрізнялися рядом особливостей.

Договірне право в зв'язку з розвитком економічних зв'язків і поширенням римського права ускладнилося. Договори наймання, підряду, доручення й ін. займають місце поруч із стародавніми купівлею-продажем, міною, даруванням. З'являється особливий цінний папір - вексель (від німецького слова "договір"), що подає собою грошове зобов'язання. Це безумовний і явний борговий документ: той, хто його підписав, повинний був сплачувати в явному порядку і саме у тій сумі, що у ньому вказувалася. Прострочення платежу спричиняло за собою негайні репресії - ув'язнення в боргову в'язницю з конфіскацією майна.

 

4. Сімейне право європейського середньовіччя розвивалося під сильним впливом католицької церкви. Існувала повна майнова неправоздатність жінок у цей період, правомірність фізичного покарання дружини. Канонічне право ставило поза офіційним суспільством дітей, які були народжені поза шлюбом.

Церква категорично відхиляла розлучення, але у випадках, коли підтримка звичайних сімейних відношень ставало неможливою (наприклад, унаслідок перелюбства дружини), припускалося "відлучення від столу і ліжка": шлюб зберігався, шлюбні відношення розривалися.

На батьківську владу дивилися як на законну опіку, що закінчується тоді, коли діти ішли з будинку (вступ у шлюб , перерва місця проживання й ін.).

Феодальне право знало спадкування і за законом, і за заповітом. Проте в деяких місцевостях свобода заповіту обмежувалася, заборонялося усувати від спадкування законних спадкоємців. У відношенні земельній власності повсюдно затвердився принцип майорату. В запобіганні роздрібнення феоду він переходив у спадщину до старшого сина.

5. У взаємовідносинах між феодалами діяв принцип сильнішого, бо суперечки вирішувалися шляхом двобою та війни. Великим був вплив релігії та церкви на кримінально-правові норми. Не існувало вікової межі, яка б обмежувала чи виключала застосування кари у відношенні дітей. Зберігалося об’єктивне поставлення. У XIV-XV ст.ст. виробляється уявлення про мету покарання як залякування.

Вибір покарання був наданий, по більшій частині, розсуду судді з тією умовою, що він не мав права створювати нові покарання, він міг застосовувати лише ті, що передбачалися чинними джерелами права. Вони відрізнялися крайньою суворістю, досить часто застосовувалася страта, причому в найбільше болісних формах (кип'ятіння в олії, колесування, розп'яття на хресті, розривання, закопування живцем).

Серед інших покарань варто виділити посилання на галери, прогін через стрій, каторжні роботи, утримання у в'язниці (із XVI в.). Покарання залежало від соціального стану злочинця і потерпілого. Найбільше жорстокі і болісні види покарань майже не застосовувались до осіб вищих станів (за винятком політичних злочинів).

Важливим документом цього періоду є «Кароліна», яка вважається своєрідною кримінальною конституцією середньовіччя. Саме у Кароліні зазначені обставини, які пом’якшують або обтяжують провину, видів співучасті, видів покарання.


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  3. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. А. Правобережну Україну.
  6. А/. Право власності.
  7. Аграрне право
  8. Аграрне право та законодавство США, Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, Польщі, Росії
  9. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  10. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  11. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  12. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства




Переглядів: 2548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 5. Держава та право раннього феодалізму | Тема 11. Загальне і особливе в становленні держави і правових засадах південних і західних слов'ян

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.