Слід відмітити, що при реалізації АСР якості та складу продуктів промислові датчики відповідних параметрів або відсутні, або характеризуються високою інерційністю, великим часом запізнення. Так, наприклад, при використанні хроматографічного методу, контроль параметра відбувається у дискретні моменти часу кратним циклу роботи хроматографа. Це характерно і для методів, побудованих на аналізі і відборі проб (титрометри, кондуктометри, рефрактоміри і т.д.).
Тому на практиці часто застосовують опосередній непрямий контроль та регулювання якості за режимними параметрами з формуванням коригуючи впливів на відповідні стабілізуючі АСР.
Опосередній контроль якісних показників можливий при допомозі відповідних алгоритмів, що зв’язують контрольовані змінні з цими показниками, які можуть бути одержані на основі аналітичного чи експериментального моделювання. Ці алгоритми можна реалізувати за допомогою як аналогових обчислювачів і, ЕОМ та мікропроцесорних засобів.
У випадку неперервного потокового контролю якісних показників (наприклад, рН – показник, вологість тощо) є можливість синтезу одноконтурних і багатоконтурних АСР з їх використанням.Прикладом АСР якістю продукту (вологість газу) у процесі абсорбційної осушки газу є АСР співвідношення витрат газу і абсорбента з корекцією по вологості газу на виході абсорбера (див. регулювання витрати).
Д о д а т к и
Додаток А
ЗАВДАННЯ 1
Побудувати амплітудно-фазову характеристику (АФХ) розімкнутої системи і визначити якісні показники системи: запас за модулем і фазою. Побудувати амплітудно-частотну характеристику (АЧХ) замкнутої системи і визначити показник коливальності. Дані приведені в таблиці 1,2.
ЗАВДАННЯ 2
За даними, приведеними в завданні 1, дослідити систему на стійкість, використавши критерій Гурвіца і Михайлова.
Завдання 3
Вибрати технічні засоби автоматизації та зобразити фрагмент функціональної схеми автоматизації об’єкта, згідно варіанту. Описати систему автоматизації для параметрів контролю та регулювання, вказаних у варіанті.