Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Рекультивація порушених земель

У багатьох країнах світу в зв’язку з інтенсифікацією промислового виробництва зростає ступінь індустріального впливу на природні ландшафти. Мільйони гектарів землі зазнають безпосереднього впливу промислових розробок, в результаті яких порушуються створені біогеоцентричні зв’язки, змінюється рельєф земної поверхні, повністю знищується рослинний і ґрунтовий покрив.

Сучасні масштаби і способи використання природних багатств такі, що ми добуваючи одні природні ресурси, одночасно, в багатьох випадках, губимо інші, порушуємо природну рівновагу, приводимо природу в такий стан, що вона втрачає свою основну властивість — самовідновлення.

Особливо сильне руйнування літосфери проходить в індустріальне розвинутих країнах. Так, в США, загальна площа земель, які порушені добуванням корисних копалин та зайнятих промисловими відходами за розрахунками спеціалістів до 2000 року складатиме до 12 млн. га. В Англії дана площа складає понад 70 тис. га, Румунії — 30 тис. га, Польщі — понад 30 тис. га. Значна площа порушених земель і на Україні, яка сягає понад 270 тис. га.

Що таке рекультивація?

Рекультивація земель — порівняно новий науково-технічний напрям як в теоретичному, так і в практичному відношеннях.

Рекультивація (від латинського Rе — відновлення, або повторні дії чи явища та cultus — обробка, введення в дію) дослівно означає введення у використання, повторне використання чи обробка чого-небудь, наприклад, закинутих сільськогосподарських земель, земель використаних добувною промисловістю, пустирів тощо.

Рекультивація земель це комплекс інженерних, гірничотехнічних, меліоративних, біологічних, санітарно-гігієнічних та інших заходів спрямованих на відновлення продуктивності порушення промисловістю територій та повернення їх у різні види післяпромислового використання.

Сам термін рекультивація отримав широке розповсюдження з розвитком відкритого способу добування корисних копалин і на даний час використовується в офіційних документах та науково-технічній літературі.

Проте досить часто в літературних джерелах зустрічаються такі терміни як рекультивація земель тимчасова, рекультивація земель постійна та рекультивація ландшафтів. Суть даних термінів полягає в наступному:

рекультивація тимчасоваце рекультивація, яка проводиться на землях, де в перспективі планується зміна їх використання: повторна переробка корисних копалин, будівництво і т. д. Дана рекультивація зводиться, як правило, до озеленювальних робіт для закріплення поверхні і дотримання санітарно-гігієнічних норм;

рекультивація постійна це рекультивація, яка проводиться на землях, де не передбачається зміна цільового використання, передбаченого проектом;

рекультивація ландшафтів це рекультивація земель, яка не обмежується локальними мірами з приведенням в порядок окремих порушених ділянок. Вона передбачає комплексне перетворення порушених земель в загальній системі міроприємств із оптимізації техногенних ландшафтів.

На сучасному етапі розвитку продуктивних сил суспільства багато вітчизняних та зарубіжних вчених рекультивацію порушених земель розглядають як комплексну проблему відновлення продуктивності і реконструкції порушених промисловістю ландшафтів, створення на місці "промислових пустинь" нових культурних ландшафтів.

Порушені земліможна підрозділити на три основні категорії:

фактично порушені — землі, які в даний час, згідно офіційного визначення, класифікуються як порушені;

потенціальна порушені — землі, котрі після припинення їх використання перейдуть в категорію порушених, якщо на них не будуть проведені відновлювальні роботи;

частково порушені, які, в свою чергу, поділяються на регресивний та трансгресивний варіанти:

1) регресивний варіант — землі, які були порушені і хоч ніколи не рекультивувались набули, тим не менше, нову форму використання;

2) трансгресивний варіант — землі, які порушуються і будуть Дійсно порушеними, якщо на них не будуть проведені відновлювальні роботи.

Об’єктами рекультивації є сильнозмінеиі, порушені умови місцезростання. Даними об’єктами, насамперед, є: кар’єри з добування рудних і нерудних корисних копалин, породні відвали кар’єрів і шахт, вироблені торфові поля, відвали підходів електростанцій, збагачувальних фабрик, металургійних і інших підприємств, ділянки з порушеним рельєфом і ґрунтовим покривом вздовж трас, каналів, доріг, трубопроводів.

Як народногосподарська проблема рекультивація земель складається з наступних напрямків:

— відновлення земель, які втратили землекористувачів: це землі ліквідованих підприємств. Серед добувних галузей до них відносяться, перш за все, вироблені торф’яники, кар’єри будівельної, мінеральної сировини;

— відновлення земель на діючих підприємствах де землі, порушуються в даний час і будуть порушуватися в перспективі. Проектування рекультивації здійснюється в складі проекту підприємства.

Як активна форма охорони природи рекультивація включає в себе:

— охорону і відтворення природних ресурсів, в тому числі, і насамперед, ґрунтових;

— створення нових природно-техногенних ландшафтів, які естетично цінні, оздоровлюють середовище і мають продуктивні біогеоценози.

Як бачимо, головною метою процесу рекультивації порушених територій є повернення використаної землі в народногосподарське використання, поліпшення умов навколишнього середовищ.

Процес рекультивації порушених земель здійснюється поетапним. Враховуючи досвід в організації і здійсненні робіт з рекультивації, розрізняють три головні етапи:

Перший етап — підготовчий. Включає в себе обстеження в" порушених і порушуваних земель, складання техніко-економічні обґрунтувань і технічних робочих проектів із рекультивації.

Другий етап — гірничотехнічний. Підготовка територій до різного виду цільового використання в народному господарстві.

Третій етап — біологічна рекультивація. Проводить заходи з повного відновлення родючості і продуктивності порушених земель.

Поряд з етапністю розрізняють напрями або види рекультивації, які характеризуються своїми специфічними прийомами або методами, і залежать від кінцевого, цільового використання територій, що рекультивуються.

У більшості країн світу найбільше розповсюдження отримали такі напрями рекультивації техногенних ландшафтів в залежності від їх цільового використання:

сільськогосподарський — створення на порушених землях орних площ, пасовищ, садів, ягідників, луків;

лісогосподарський — створення лісонасаджень цільового призначення;

водогосподарський — створення різного роду водоймищ, плавальних басейнів;

рекреаційний — створення зеленої зони поблизу крупних населених пунктів;

профілактичний або санітарно-гігієнічний — озеленення і консервація відвалів, озеленення промислових площ;

будівничий — приведення порушених земель в стан, придатний для промислового і житлового будівництва.

Найпоширенішими є перші два напрямки — сільськогосподарський та лісогосподарський.

Знання характеру порушення земель і основних прийомів їх рекультивації дозволять удосконалити виробничий процес, розробити такі технологічні цикли і ланки, порушення земель при яких викликало б найменші виробничі затрати на рекультивацію та досягнути максимально доступної продуктивності рекультивованих земель.

 


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. Абсолютна земельна рента.
  3. Абсолютна земельна рента.
  4. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  5. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  6. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства
  7. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  8. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  9. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  10. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  11. Ахарактеризуйте социально – политической жизни украинских земель в межвоенный период в составе Польши. Сравните с положением украинцев в составе Румунии и Чехословакии.
  12. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян




Переглядів: 5923

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Проблеми використання та охорони ґрунтів | Забруднення та їх класифікація

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.