Порядок формування резервного капіталу. Облік резервного капіталу
Резервний капітал відображає суму резервів (за рахунок яких покриваються непередбачені витрати, погашаються борги перед кредиторами при ліквідації товариства, виплачуються дивіденди за привілейованими акціями (в акціонерних товариствах) тощо), створених за рахунок чистого прибутку підприємства відповідно до чинного законодавства або установчих документів.
Акціонерне товариство повинне створити резервний (страховий) капітал у розмірі, передбаченому його установчими документами, але не менше 25 % від розміру статутного капіталу. Розмір щорічних відрахувань до резервного капіталу визначається установчими документами товариства в розмірі не менше ніж 5 % прибутку після сплати податку на прибуток.
Для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного згідно з діючим законодавством та засновницькими документами за рахунок нерозподіленого прибутку, використовується рахунок 43 “Резервний капітал”.
Рахунок пасивний, за кредитом відображається створення резервів, за дебетом – їх використання. Сальдо цього рахунка кредитове і відображає залишок резервів (резервного капіталу) на кінець звітного періоду.
Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами та напрямками використання.
Облік резервного капіталу здійснюється на підставі довідок бухгалтерії, виписок банку, наказів, установчого договору, рішень зборів акціонерів.
Сума відрахування від прибутку в установленому розмірі на створення (поповнення) резервного капіталу відображається записом:
Дебет 441 “Прибуток нерозподілений”, або 443
Кредит 43 “Резервний капітал”
Основними напрямками використання резервного капіталу є:
а) покриття збитків звітного періоду, не покритих нерозподіленим прибутком;
б) виплата дивідендів по привілейованих акціях у разі нестачі нерозподіленого прибутку.
Сума коштів резервного капіталу, спрямована на покриття збитків звітного періоду, відображається записом:
Дебет 43 “Резервний капітал”
Кредит 442 “Непокриті збитки”
Сума коштів резервного капіталу, використана на виплату дивідендів за привілейованими акціями, відображається записом:
Дебет 43 “Резервний капітал”
Кредит 671 “Розрахунки за нарахованими дивідендами”