Правова система ЄС: нормативні акти первинного і вторинного права ЄС.
Система джерел права ЄС вирізняється великим своєрідністю. Вона з особливостями формування європейського правничий та його структурою. Первинне право - джерела, мають осн хар-ер у правов системи та які мають вищу юр чинніст.
осн джерелом права у державах є конституція, відповідно до якої приймаються ін законів, нормативні акти. У ЄС функції конституції виконують установчі договори.
До актів первинного права відносяться всі засновницькі договори ЄС.
Особливістю ЄС є те, що в його основі лежать декілька міжн договорів установчого характеру. В першу чергу це Паризький договір про заснування Європейського об'єднання вугілля і сталі (ECSC) 1951 р., Римський договір, що засновував Європейське Співтовариство 1957 р., Римський договір, що засновував Евратом 1957 р., , Маастріхтський договір про Європейський Союз 1992 р., так звані «засновницькі договори у вузькому сенсі». Дані договори носять «конституюючий» характер для ЄС. До «засновницьких договорів в широкому сенсі» зазвичай відносять всі перераховані вище акти, а також міжнародні договори, що змінюють і доповнюють їх.
До актів вторинного права відносяться акти, що видаються інститутами Союзу, а також всі інші акти, що приймаються на основі засновницьких договорів.
Класифікація:
Типові акти: постанови, рішення, директиви, рекомендац та висновки
Нетипові (спеціальн) акти ЄС: акти про внутрішню роботу інституцій; ухвали (рішення) Ради ЄС або Парламенту та Ради стосовно програми ЄСп; програми загальної гармонізації законодавства; договори (угоди) про асоціацію з третіми країнами; загальні декларації та змішані (міжінституційні) угоди; акти, ухвалені в рамках стовпів, не пов’язаних із Європейськими Співтовариствами; зовнішні джерела, серед яких угоди, укладені Співтовариством, угоди, що “пов’язують Співтовариство та загальне між нар право
Односторонні акти інституцій ЄС: акти про призначення; інші акти ЄС: повідомлення, Зелена книга;Біла книга