МААСТРИХТСЬКИЙ ДОГОВІР – поширена неоф назва Договору про Європейський Союз підписаного 7 лютого 1992 р. 12 державами-членами Європейського Економ Співтов-ва в м.Маастрихті (Нідерланди). М.д. набрав чинності 1 листопада 1993 р. За М.д., на базі Європейських співтовариств та Європейського політ співроб-ва створювалася нова інтеграційна організація – ЄС. М.д. продовжено реформу інститутів Співтовариств: органи (інститути) Європ співтовариств були перетворені в інститути ЄС, також створ новий інститут – Європейську Рахункову палату. Була посилена роль Єврокомісії та Європарламенту.
Особл знач положення М.д. мали щодо процесу поглиблення економ інтеграції. Було закріплено перехід Європ співтовариств на нову, більш високу форму інтеграційного процесу – економ і валютний союз.
Положеннями М.д. вперше на рівні установчих договорів визнано обов’язок ЄС дотримуватися осн прав і свобод людини і громадянина, закріплених Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. Завданням Союзу є сформувати узгоджені та солідарні стосунки держав-членів та стосунки їхніх народів.
Союз ставить перед собою таку мету:
- сприяти економічному й соціальному поступові та високому рівневі зайнятості, досягти збалансованого стабільного розвитку, створюючи простір без внутрішніх кордонів, зміцнюючи економічне та соціальне гуртування та засновуючи економічний та валютний союз, що його кінцевою метою є єдина валюта;
- стверджувати свою ідентичність на міжнародному рівні, зокрема, провадячи спільну зовнішню та безпекову
- зміцнювати захист прав та інтересів громадян держав-членів через упровадження громадянства Союзу;
- берегти та розвивати Союз як простір свободи, безпеки та правосуддя, де забезпечено вільний рух осіб і водночас належні заходи щодо контролю на зовнішніх кордонах, притулку, імміграції, запобігання злочинності та боротьби проти неї;