Специфіка використання новими країнами-учасницями ЄС структурних фондів ЄС та фонду Згуртування.
Структурні фонди (СФ) та фонди згуртування є основним фінансовим інструментом країн-членів ЄС. Основною сферою державного втручання та концентрації ресурсів СФ є регіони з найнижчим серед усієї Спільноти рівнем соціально-економічного розвитку. Для реалізації політики зближення за період 2007-2013 булу надано 347 млрд. євро. Основні три мети даної політики, Конвергенція, Регіональна конкурентоспроможність і зайнятість і Європейське територіальне співробітництво, досягаються за допомогою трьох фондів: структурних – Фонду регіонально розвитку і Європейського соціального фонду, а також Фонду згуртування.
Польщає основним реципієнтом коштів з фондів. За період 2007-2013 на ціль Конвергенції було витрачено 67,3 млрд. євро, що становить 19% від суми всіх виділених коштів СФ. 0,56 млрд. було виділено на програму Територіального співробітництва, і приблизно 0,25% всіх виданих коштів Польщі спрямовані на програми прикордонного співробітництва. Основними цільовими галузями витрачених коштів є інфраструктура, навколишнє середовище та людський капітал.
У Чехії 26,7 млрд. є. спрямовані головним чином на проекти Регіонального розвитку та Зайнятість.
Угорщині за вказаний період виділили 25,3 млрд. є. (7,3%). Транспорт являється домінуючою галуззю інвестування, за яким слідують навколишнє середовище та енергетика і економічний розвиток.
На Словаччину припадає 3,3% виділених СФ та ФЗ коштів. Транспорт, навколишнє середовище та програми регіонального розвитку є основними сферами вкладання.