Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема: Відмінювання дієприкметників

Мета:

- поглибити і узагальнити знання про дієприкметники, відмінювання дієприкметників;

- закріпити на практиці вміння відмінювати дієприкметники, визначати їх в текстах, співставляти з російською мовою при написанні.

Обладнання: схеми, таблиці.

 

Завдання за темою:

Завдання 1. Знайдіть у поданих реченнях дієприкметники, з'ясуйте їхню синтаксичну роль. Визначте рід, число, відмінок, час, вид кожного.

1. Рій крапель завислих на хвої: У кожній — погасла зірка. Водою — сльозою напоїш Сю зранену землю, барвінку (В. Вер­бин). 2. Відпахла липа білим цвітом злита, І з літа покотилася гро­за... (М.Вінграновський). 3. Спокій в повітрі залишений Тихо торкає за плечі. 4. Дерева, дерева, Ви, задивлені кронами в віч­ність, Вас здолає весна, І заврунить надіями літо. 5. Зірку свою, віднайдену на небі, засвіти для людей (3 тв. М. Дітчука). 6. Був же вік золотий, свіжі, проткані сонцем діброви. 7. Міцно куте з металів ще путо ніхто не роздер це. 8. Це люди, на сталь перекуті в огні, Це люди, як брили камінні. 9. Живе ще Мати! Шабля у руці! І спіле жито копитами збито. 10. Голубіє земля, оповита прозорим серпанком, Хвилі кидає в берег море важке і зелене (З тв. О.Ольжича). 11. Прив'язання до мови, віри, звичаїв, до ідеалів предків, їх моральних, релігійних, політичних, економіч­них і соціальних догм, вистражданих і викутих в огні і переказа­них прадідами внукам,— це прив'язання є фундаментом нації (Д. Донцов). 12. — Глянь у вікно, де темний ліс, Торкнутий поди­хом весняним, Зелені пагони підніс (М Петренко).

Завдання 2. Провідміняйте подані словосполученні воднині та множині. Виділіть закінчення дієприкметників.

Насаджені квіти, покошений луг, розряджене повітря, скресла річка, сяюче сонце.

Завдання 3.Знайдіть дієприкметники і визначте їх прикметнико­ві (рід, число і відмінок) і дієслівні (стан, час, вид) ознаки.

1. Трофейний багнет, видобутий з чохла, блиснув, як рибина, що скинулася при місяці (Гонч.). 2, Тіснота, голос, лайка, гуркіт возів, і знову чорна дорога в гори, блискан­ня іскор, викресаних підковами, клекіт копит (Гонч.). 3. Рівна, наче викреслена циркулем, лінія пустельного го­ризонту була попереду, як і раніше (Смол.). 4. Давайте, говоріть ви, народом породжені й на тій же землі вирощені» лицарі правди (Ле). 5. Молоді каштани, висаджені понад тротуаром, сягали кронами якраз до луток (Смол.) 6. Теп­лий кожух, тільки шкода — Не на мене шитий, А розумне ваше слово Брехнею підбите (Шевч.). 7. Варто б вплинути в справі виборів нового редактора в такий спосіб, щоб ним... була людина, близько стояча до нас... (Коцюб.). 8. Я ле­жу довго, спокійно, майже забуваю про свого недалеко мене так само неповорушно лежачого сусіда (Коцюб.). 9. Часами темнішало від швидко літаючих хмар, але як швидко налітали вони, так швидко й проносились (Янов.).

 

Завдання 4. Прочитайте речення, Серед виділених слів розмежуй­те дієприкметники, прикметники й іменники; обґрунтуйте.

1. В бій були введені всі піхотні батальйони (Гонч.). 2. Депо працюватиме на новому місці до того дня, коли можна буде повернутися на визволену від окупантів Бать­ківщину (Донч.). 3. Летючі крони голубих дерев (Кост.). 4. Стандартні садженці малини повинні мати добре визрілі пагони (Журн.). 5. Обрізані гілки та викорчувані дерева ні в якому разі не можна залишати в саду (Журн) 6. Кожне слово у Назара було зважене, кожна думка, ма­буть, заздалегідь обдумана і виношена (Збан.). 7. Важли­ву роль у мартенівському виробництві має випарне охо­лодження печей (Журн.). 8. Це було нове покоління, зовсім не схоже на те, що приходило до інститутів кіль­ка років тому, овіяне вітрами війни, загартоване горем і боротьбою (Загреб.). 9. Кармелюк був обережний і до себе приймав тільки людей певних і випробуваних (Куч.). 10. Похнюплені стоїмо над висохлим озером (Гонч.). 11. Кожне слово команди, кожна відбита годинником секунда назавжди карбується тобі в пам'ять (Гонч.).

Завдання 5.Виділіть дієприкметники, дайте їм морфологіч­ну характеристику (стан, рід, відмінок, від якої основи утворе­ний, формотворчий суфікс).

1. Розпечене сонце на заході вже шубовснуло в Дніпро (О. Довж.). 2. Дід не кидав надії піймати во­дяного розбійника, та одного разу він повернувся з річки сполотнілий з переляку (О. Довж.). 3. Стояла рання весна, земля протряхає, над смородом війни по­снувався хвилюючий подих ожилої природи (Ю. Ян.). 4. На лісовій галявині стояла крита очеретом хата. Біля хатини прихилився зроблений із хворосту і об­мазаний глиною сарайчик (О. Довж.). 5. Над поріді­лими лісами підіймалась і темно-синіми клаптями розповзалась підворушена ніч (М. Ст.).

 


Читайте також:

  1. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  2. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Варіант 13. Тема: Державні фінанси, їх місце і роль вфінансово-кредитній системі
  5. Варіант 15. Тема: Дефіцит Держбюджету
  6. Варіант 7, (22). Тема: Основні напрямки удосканалення фінансового механізму у сучасних умовах
  7. Відмінювання географічних назв
  8. Відмінювання географічних назв
  9. Відмінювання дієслів volo, volui, velle – хотіти, веліти; nolo, nolui, nolle – не хотіти, не веліти; malo, malui, malle – воліти, більше бажати
  10. Відмінювання дієслова to be (бути) в Indefinite Tenses
  11. Відмінювання дієслова to have / have got в Indefinite Tenses
  12. Відмінювання допоміжних дієслів




Переглядів: 1052

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Практична робота

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.