Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЕЛЕКТРОХІМІЧНІ ГАЗОАНАЛІЗАТОРИ

Газоаналізатори, засновані на використанні електрохімічних реакцій, що відбуваються в електролітах під дією аналізованих компонентів газових сумішей, відрізняються високою вибірковістю й граничною чутливістю до аналізованих компонентів, що нерідко становить 1 10-•6-%. Відомий ряд електрохімічних газоаналізаторів, в основу яких покладені електрохімічні реакції, однак поширення одержали тільки кулонометричні й полярографічні прилади. У харчовій промисловості електрохімічні газоаналізатори застосовуються в технологічних процесах, пов'язаних з використанням газових середовищ, що містять малі концентрації кисню, наприклад при вирощуванні дріжджів, біосинтезі й т.п., а також для контролю змісту сірчистого ангідриду в цукровому виробництві, виноробстві й ін.

Кулонометричні газоаналізатори. У основу цих газоаналізаторів покладена пряма пропорційна залежність між силою струму або кількістю електрики, що пройшли через систему, і кількістю прореагуючого при електролізі аналізованої речовини. Газоаналізатори, засновані на цьому принципі призначені для визначення малих концентрацій сірчистих з'єднань в аналізованій газовій суміші або в повітрі виробничих приміщень.

У кулонометричному газоаналізаторі (мал. Х.5) використовується безперервне ку-лонометричне титрування сіркозмістовного компонента галогеном, генеруючого з підкисленого сарною кислотою водяного розчину KJ (або КВг), за допомогою якого цей компонент адсорбується.

Рис. Х.5. Структурна схема вимірювального перетворювача кулонометричного газоаналізатора

Вимірювальним перетворювачем кулонометричного газоаналізатора є осередок. Аналізований газ барботує через осередок 1, заповнену підкисленим водяним розчином ДУ. У розчин опущені вимірювальні електроди 2 і 3, порівняльний і робочий, і два однакових генераторних платинових електроди 6, щопідключаються до регульованого джерела постійного струму 5 і службовці для електролізу розчину K.I. У результаті електролізу виділяється титрант — молекулярний, що окисляє SO2 з утворенням сірчаної кислоти. Якщо кількість SO2, що надходить із потоком проби в осередок в одиницю часу, еквівалентно кількості одержуваному при електролізі, то окислювально-відновлювальний потенціал, вимірюваний вимірюючими електродами 2 і 3, відповідає кінцевій крапці титрування. При цьому сила струму електролізу пропорційна концентрації SO2. Вимір сили струму електролізу здійснюється автоматичним вимірювальним приладом - потенціометром (на схемі не показаний).

При порушенні еквівалентності між кількістю SO2 змінюється окислювально-відновний потенціал по сигналі від вимірювального пристрою 4 регулюючий пристрій — джерело постійного струму 5—: змінить силу струму електролізу.

Концентрація аналізованого компонента (в %)

C = l/k, ( XX.-10)

де l — сила струму електролізу, A; k — постійний коефіцієнт, що враховує масові й об'ємні співвідношення реагуючих речовин (наприклад, SO2 і h), електрохімічний еквівалент йоду й розмірність величин, що входять у дане рівняння, Кл/м3; Q - об'ємна витрата газу, м3/год.

Межі виміру кулонометричних газоаналізаторів від 0 до 1%.

Полярографічні газоаналізатори.

Полярографічний метод газового аналізу заснований на електролізі електролітів, що містять електрохімічні активні речовини, кількості яких прямо пропорційні тиску цих же речовин в аналізованому газі, продуву безупинно (барботуючого) через електроліт.

Принцип дії полярографічних газоаналізаторів, призначених для визначення дуже малої кількості кисню (до 0,00001%), полягає у вимірі сили граничного дифузійного струму, що виникає при електровідновленні молекул кисню на катоді гальванічного осередку. При відсутності в електроліті електрохімічно активної речовини сила струму у вимірювальному ланцюзі практично дорівнює нулю. При введенні в осередок електрохімічно активної речовини у вимірювального ланцюга з'являється струм, пропорційний концентрації аналізованого речовини.

При цьому на катоді протікає реакція відновлення ПРО2 до гідроксилів ОН~:

ПРО2 + 2Н2ПРО + 4е — ЮН~,

а на аноді відбувається окислювання металу Me з утворенням окису металу анода:

2Ме + ЛОН-+ 4е'^2Ме (ВІН)2.

Значення вихідного струму осередку прямо пропорційно парціальному тиску кисню й визначається наступною залежністю:

(Х11)

де п — число електронів, що беруть участь у реакції; F-число Фарадея, рівне 9, 648670-107 Дж/моль; S — площа поверхні електродів, м2; Рт — проникність полімерної мембрани, Па; -Pot— парціальний тиск ПРО2 в аналізованій суміші, Па; б — товщина мембрани, м.

Вимір сили струму здійснюється за допомогою високоточних компенсаційних схем (потенціометрів).

6. ОПТИЧНІ ГАЗОАНАЛІЗАТОРИ

Оптичні газоаналізатори засновані на використанні залежності зміни оптичних властивостей аналізованої газової суміші від концентрації обумовленого компонента. Найбільше широко застосовуються з оптичних газоаналізаторів інфрачервоні, ультрафіолетові й фотокалориметричні.

Спектрофотометричні, й деякі інші прилади не одержали поширення в харчовій промисловості.

Оптичні газоаналізатори застосовуються для аналізу багатьох компонентів газових сумішей . (З, GO2, СН4, NH3, CJ2, NO2, SO2, H2S і ін.) у широкому, діапазоні вимірів від 0,001 до 100%. Клас точності приладів від 0,5 до 20 залежно від використовуваного методу виміру. Прилади цієї групи широко використовуються при контролі, спалювання палива, змісту метану (СН4) у сатураційному газі, змісту сірчистого ангідриду (SO2) при сульфітації й т.д.


Читайте також:

  1. Електрохімічні резистивні перетворювачі
  2. Інфрачервоні газоаналізатори
  3. МАГНІТНІ ГАЗОАНАЛІЗАТОРИ
  4. Тема 20. Електрохімічні перетворювачі
  5. Термокондуктометричі газоаналізатори
  6. Термохімічні газоаналізатори
  7. Фотоколориметричні газоаналізатори.




Переглядів: 1527

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МАГНІТНІ ГАЗОАНАЛІЗАТОРИ | Інфрачервоні газоаналізатори

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.