Консультант, як й інші професіонали, несе етичну відповідальність і має певні зобов'язання. Насамперед він відповідальний перед клієнтом. Однак клієнт і консультант перебувають не у вакуумі, а в системі різноманітних відносин, тому консультант відповідальний і перед членами сім'ї клієнта, перед організацією, у якій працює, взагалі перед громадськістю й, нарешті, перед своєю професією. Така відповідальність і зумовлює особливу важливість етичних принципів у психологічному консультуванні й психотерапії. Ось чому в усіх країнах створюються кодекси професійної, етики, що регламентують професійну діяльність психотерапевта й консу-льтанта-психолога.
Етичні принципи- важливі етичні зобов'язання.
Іноді трапляються ситуації, в яких спеціалісти не можуть дотримуватися всіх принципів, які мають відношення до них, їм доводиться робити вибір між ними. Рішення про вибір дій не обов'язково стає неетичним тільки тому, що воно суперечливе, чи інші спеціалісти прийшли б до інших висновків за подібних обставин. Завдання спеціаліста - розглянути всі обставини, які стосуються справи з максимальною, розумно можливою увагою і нести певну відповідальність за прийняте рішення.
До основних принципів консультування та психотерапіїналежать:
Надійність - повага до довіри, покладеної на спеціаліста. Бути таким, хто заслуговує довіри, - це фундаментальний принцип для розуміння та розв'язання етичних проблем. Спеціалісти, які діють відповідно до даного принципу, діють у відповідності з довірою, покладеною на них; поважають конфіденційність, як зобов'язання, яке випливає з довіри клієнтів; обмежують будь-яке розкриття конфіденційної інформації кількістю, необхідною для досягнення цілей, для яких вона переважно розкривається.
Автономія - повага до права клієнта на самоуправління. Цей принцип підкреслює важливість того, щоб клієнти діяли у консультуванні та психотерапії на добровільній основі. Спеціалісти, які поважають автономію клієнтів, гарантують точність рекламі та інформації про послуги, які пропонуються, прагнуть до досягнення вільної адекватно інформованої згоди; захищають права особистості, конфіденційність; розкривають будь-яку конфіденційну інформацію зі згоди клієнта; інформують клієнта про конфлікти інтересів, які передбачаються заздалегідь чи якомога швидше після того, як такі конфлікти стали явними. Принцип автономії суворо забороняє маніпулювання клієнтами навіть на користь суспільства.