Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Та психотерапії

НЕ 2.4. Етичні основи компетентної практики консультування

План:

1. Основні цінності консультування та психотерапії.

2. Етичні принципи та проблеми консультування і психотерапії

Основні терміни та поняття: психотерапія, психоконсультування, принципи психотерапії, надійність, анонімність, корисність...

Домашнє завдання:І) Поясніть, на чому має грунтуватися прийняття етичного рішення в практичній діяльності психолога. 2) Який алгоритм має застосувати практичний психолог при прийнятті рішення з огляду на професійні цінності, етичні принципи, етичний кодекс, законодавство.

1. Основні цінності консультування та психотерапії Психологічне консультування- це вид психологічної допо­моги, зорієнтований на подолання проблем психологічного харак­теру. У важкий момент життя психолог-консультант може допомо­гти перебороти стрес, ліпше зрозуміти життєву ситуацію, прийняти зважене рішення. Інакше кажучи, у ході психологічного консультування у людини з'являється можливість ширше глянути на ситуа­цію, по-іншому оцінити свою роль у ній і, відповідно до цього но­вого бачення, скорегувати свою поведінку [2].

Психотерапія- це надання психологічної допомоги людям при різних психологічних труднощах, а також у їхньому саморозвитку [1, с.474]; це метод психологічного лікування для полегшення емо­ційного стресу, сприяння у розв'язанні психологічних проблем, внутрішніх і міжособистісних конфліктів, допомоги в зміні тих особистісних особливостей і способів поведінки, які перешко­джають реалізації внутрішнього потенціалу в плідній роботі та взаєминах, що задовольняють.

Провести грань між цими видами допомоги не так просто. Узагальнюючи існуючі погляди фахівців на відмінність психоло­гічного консультування й психотерапії, можна сказати, що перший контакт фахівця в галузі психологічного здоров'я (психолога, пси­хіатра, психотерапевта або психоаналітика) і людини, що звернуло­ся за допомогою, завжди починається з «консультування» й, залеж­но від мотивації й ваги проблем, може привести до короткостроко­вого психотерапевтичного пророблення окремої проблеми або не обмеженої в часі інтенсивної психотерапії. Природно, що трива­лість й інтенсивність (кількість сеансів у тиждень) психотерапії іс­тотно розширює її можливості в порівнянні із психологічним кон­сультуванням. Неврози й більш серйозні психічні розлади, як пра­вило, вимагають психотерапевтичного або психоаналітичного ліку­вання, а часом і його поєднання з психофармакологічним лікуван­ням у психіатра [3].

У роботі психоконсультантів, психотерапевтів існує ряд етич­них принципів і вимог, дотримання яких обов'язкове. В основі ети­чних принципів знаходиться набір моральних приписів, які задають орієнтири коректної поведінки професіонала.

Кожна людина має певні життєві цінності й установки. Психо­терапевт повинен добре усвідомлювати власні установки й з пова­гою ставитися до цінностей своїх клієнтів; уміти встановлювати відмінності у власних уявленнях і поглядах клієнта й визнавати право останнього на особисті переконання та вірування.

Водночас одне із завдань психотерапії - допомогти клієн­тові переосмислити свої установки й уявлення: зберегти ті, які йому дорогі, и відкинути ті, які застаріли и створюють йому труднощі. Це важке завдання для клієнта, яке вимагає довіри до фахівця. Перша складова цієї довіри - його абсолютна віра в те, що інформація, довірена фахівцеві, ніколи не буде безвідпо­відально передана комусь іншому.

Основні цінності консультування та психотерапії:повага достоїнств і прав людини;

- забезпечення цілісності взаємостосунків спеціаліст-клієнт;

- підвищення якості професійних знань та їх застосування; полегшення горя та страждань людей;

виховання самоповаги особистості;

- ріст ефективності особистості; підвищення якості взаємостосунків людей;

- визнання відмінностей досвіду та культури людей;

- прагнення до справедливого й адекватного надання послуг кон­
сультування та психотерапії (Британська асоціація консультування
та психотерапії, 2001) [3].

З цих цінностей виводяться принципи, які є важливим спосо­бом вираження основних етичних зобов'язань, які стають більш то­чно визначеними і дійовими, коли виражені як принципи.


Читайте також:

  1. Види психотерапії
  2. Загальна характеристика ігрової психотерапії.
  3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПСИХОЛОГІЧНИХ МОДЕЛЕЙ ТА НАПРЯМІВ ПСИХОТЕРАПІЇ
  4. Загальні фактори ефективності психотерапії. Покази до психотерапії.
  5. Новітні психотехніки в психотерапії
  6. ПОНЯТТЯ ПСИХОТЕРАПІЇ, ЇЇ СПЕЦИФІКА, МЕТА ТА ЗАВДАННЯ
  7. П’ЯТИ-КРОКОВА МОДЕЛЬ ПОЗИТИВНІЙ КРОС КУЛЬТУРНІЙ ПСИХОТЕРАПІЇ
  8. Теорія психотерапії




Переглядів: 743

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Асоціацій | Принцип автономії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.