Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Новітні психотехніки в психотерапії

 

В даний час психотерапія, реагуючи на соціальний запит, розвивається бурхливо: виникають все нові і нові напрями, створюються нові психотехніки. Серед новітньої психотерапевтичної техніки виділяють емоційний тренінг поведінки, або тренінг адекватного самовираження, і занурення.

Суть тренінгу адекватного самовираження полягає в навчанні клієнта адекватній поведінці і стану впевненості в собі в різних ситуаціях спілкування: у сім'ї, на роботі, серед друзів.

Увагу психотерапевта привертають, як правило, ті ситуації спілкування або міжособові відносини, коли клієнт відчуває себе скривдженим, винуватим, знаходиться в стані дратівливості, агресії або ж, навпаки, поводиться гіпертрофований ввічливо. Ця психотехніка реалізується за допомогою ролевої гри, в якій детально аналізуються поведінка, потім відчуття, які воно викликає, і, нарешті, обговорюються відчуття з приводу викликаних відчуттів. На основі такого докладного аналізу виробляється нова, ідеальна форма поведінки. Найбільш поширений прийом цієї психотехніки - навчання ролевим конструкціям типу “Я відчуваю”, а також навикам відкритого вислову бажаного замість постановки питань. Наприклад, замість того щоб ставити питання типу “Скільки я збиратиму по квартирі ваші шкарпетки?”, клієнтка вчиться формулювати такі вислови: “Мені не подобається, коли” або “Я хотіла б”

Суть психотехніки занурення полягає в тому, що клієнт, що випробував переживання страху і тривоги, пов'язані з певною ситуацією, за допомогою уяви занурюється в ситуацію небезпеки, тоді як психотерапевт прагне підтримувати за допомогою зворотного зв'язку відповідні переживання. Приблизно через 20-40 хвилин включається захисне гальмування. Під час сеансу детально опрацьовуються всі деталі психотравмуючої ситуації. Допускається також використовувати психотехніку NLP.

 

5. Нейролінгвістичне програмування (НЛП)

НЛП - один з найбільш популярних в даний час напрямів психотерапії, що зародилося на початку 70-х років. Його основоположниками вважаються Річард Бендлер і Джон Гріндер. Вони у свою чергу визнають, що відправною точкою їх роботи стало узагальнення досвіду Федеріка Перлза, Вірджинії Сатір і Мілтона Еріксона.

В НЛП механізм дії слова поєднується з різним фізичним «закріплювачем» (якорями), що також відповідає механізмам поєднаного рефлексу по В.М.Бєхтєрєву або умовному рефлексу по І.П.Павлову. (Як ми знаємо, їх праці, особливо умовно-рефлекторна теорія і дослідження І.П.Павлова, дуже високо цінуються і інтенсивно використовуються в США.)

Про НЛП в його сучасному вигляді можна говорити як про самостійний напрям психотерапії.

Згідно НЛП, у кожної людини є переважаючий канал прийому інформації: модальність. Тобто, хоча будь-яка нормальна людина сприймає світ всім спектром органів чуття: і слухом, і зором, і нюхом, і мязово-руховий (кинестетичним) і т.д., проте у однієї людини провідною модальністю є зорове сприйняття, у іншого - слухове (а інші - доповнюють їх).

Причому всередині цієї провідної модальності фахівці НЛП бачать подальшу градацію ознак, що уточнюють індивідуальні особливості прийому і переробки інформації.

Для уточнення домінуючого каналу, спрямованості і особливостей прийому інформації в НЛП велику роль грає аналіз типів скануючого руху очей.

Так, скануючий рух очей показує, якою репрезентативною системою отримання інформації чоловік користується в певні моменти.

Вважається, що рух очей вгору-наліво сигналізує про процес витягання із зорової пам'яті ейдетичних (наочних) образів.

По класифікації НЛП виділяють вісім основних типів (патернів) напрямів рухів очей і відповідних їм репрезентативних систем:

1) скануючий рух очей вгору-наліво - зоровий ейдетичний образ;

2) вгору-направо - зоровий конструйований образ;

3) прямій розфокусований (не зосереджений уважно на зовнішньому об'єкті) погляд - зоровий образ, що представляється;

4) очі на середньому рівні направо - слухове конструювання;

5) очі на середньому рівні наліво - слухові образи;

6) очі прикриті, погляд обернений в себе - внутрішній діалог;

7) очі вниз і наліво - слухання телефонного типу;

8) очі вниз і направо - кинестетичне відчуття, відчуття.

Уточненню переважаючої репрезентативної системи сприяє контент-аналіз (аналіз змісту) використовуваних клієнтом сенсорно-специфічних термінів.

Наприклад, вживання слів типу дивитися, бачити, малювати, показувати, яскравий, червоний (або інший колір) і т.п. характерний для візуальної репрезентативної системи . Для переважання кинестетичної (мязово-рухової) репрезентативної системи типові такі слова: чіпати, теплий, м'який - жорсткий, гладкий - шорсткий, відчути, схопити, погладити, поторкати і т.д.

При переважаючому слуховому сприйнятті переважають слова: гучний - тихий, галасливий, мелодійний, чути, кричати і т.п.

Домінування у вживанні відповідного типу сенсорно-специфічних слів указує на основну для даного індивідуума (первинну) репрезентативну систему, тобто сенсорну систему сприйняття, яка використовується даною людиною частіше, ніж інші.

Для того, щоб встановити найбільш ефективний контакт з клієнтом, психотерапевт повинен виявити його домінуючу систему сприйняття (модальність) і використовувати переважно вербальне (словесне) або невербальне (мова міміки і жестів) спілкування. Причому при вербальному спілкуванні він повинен спиратися на терміни, найбільш типові для виявленої первинної модальності, характерні для неї терміни або дії.

Психотерапевт здійснює підбудову до первинної репрезентативної системи клієнта і лише після цього починає впроваджувати в сталий контакт стратегію необхідних змін поведінки і стану клієнта.

Одну з причин відсутності між подружжям взаєморозуміння і сексуальної незадоволеності фахівці НЛП бачать в тому, що подружжя має різні первинні репрезентативні системи і не уміє здійснювати підстроювання один до одного.

Одним з ключових робочих термінів НЛП є поняття «якір», під яким розуміється якесь специфічне відчуття (наприклад, натиснення на плече, руку, коліно), переживання клієнтом відповідного стану.

Спеціально викликаючи або «підкараулюючи» цей стан, психотерапевт кожного разу закріплює його якорем (тобто м’язовим або іншим фіксованим відчуттям). При таких повторах встановлюється умовно-рефлекторний зв'язок між якорем і потрібним станом, і надалі вже одне використання якоря викликатиме цей стан.

Отже, першим завданням психотерапевта НЛП є виявлення ведучої у даного клієнта репрезентативної системи сприйняття і спілкування.

Далі психотерапевт повинен підлаштуватися до виявленої домінуючої системи, тобто заговорити з клієнтом на його мові.

Потім треба уточнити, які небажані стани і їх поведінкові прояви потребують терапевтичної корекції.


Читайте також:

  1. Види психотерапії
  2. Загальна характеристика ігрової психотерапії.
  3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПСИХОЛОГІЧНИХ МОДЕЛЕЙ ТА НАПРЯМІВ ПСИХОТЕРАПІЇ
  4. Загальні фактори ефективності психотерапії. Покази до психотерапії.
  5. Нові та новітні теорії міжнародної торгівлі
  6. Новітні вимоги до формування молодіжної політики України
  7. Новітні коливні рухи
  8. Новітні тенденції в структурі міжнародної інвестиційної діяльності ТНК.
  9. Новітні тенденції у розвитку відносин власності
  10. Новітні технології з музичного виховання.
  11. Новітні технології комплектування та використання територіальних патентних фондів України.




Переглядів: 1494

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практично всі варіанти трансперсональної терапії припускають наступні основні етапи. | Третій ступінь

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.