Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Практично всі варіанти трансперсональної терапії припускають наступні основні етапи.

Трансперсональна психотерапія С. Грофа

 

Терміни “трансперсональна психологія” і “трансперсональна психотерапія” запропонував в 60-х роках XX ст. Станіслав Гроф. Учений вважав, що структура несвідомого в психоаналітичному розумінні не вичерпується тільки біографічним рівнем (певними подіями життя людини), який використовував З. Фрейд, а включає також перинатальний рівень (історію народження людини) і власне трансперсональний рівень, зміст якого визначається всією людською культурою, історією і навіть процесами і закономірностями неживої природи.

Трансперсональна психотерапія базується на емпіричному досвіді нетрадиційних і езотеричних учень, що акцентують увагу на так званих феноменах зміненого стану свідомості (таких як “містичний досвід”, “космічна свідомість”, “екстаз”, медитативні стани), а також на теоретичних уявленнях, традиційних для західноєвропейської психотерапії психоаналітичної орієнтації.

Трансперсональна психотерапія ґрунтується на уявленні про можливість використання глибинного потенціалу трансперсонального рівня психіки для особистісного зростання і оздоровлення за рахунок реалізації незадоволених і нереалізованих “заборонених” бажань людини, подолання негативних наслідків перинатального періоду життя, психотравмуючих подій, звільнення глибинних потенціалів.

1. Обговорення з клієнтом трансперсональних феноменів і їх значущості в житті конкретної людини з метою знецінення його проблем, зниження гостроти актуальних переживань, досягнення іншого способу розуміння ситуації шляхом перемикання фокусу уваги на вищі, духовні категорії.

2. Використання різних технічних прийомів, що забезпечують виникнення змінених станів свідомості, з метою переживання специфічних, “трансперсональних” феноменів.

3. Усвідомлення проблем на основі трансперсонального досвіду, отриманого на перших двох етапах трансперсональної психотерапії, і вибір нових зразків поведінки. Цей етап трансперсональної психотерапії реалізується в процесі спілкування з психотерапевтом або у взаємодіях групи клієнтів, що одночасно проходять трансперсональну психотерапію.

Вирішення проблем через усвідомлення в трансперсональної терапії істотно відрізняється від процесу усвідомлення в динамічній психотерапії. Поняттю “усвідомлення” тут відповідає поняття “відкриття”, де є на увазі відкриття клієнтові суті і сенсу його призначення, обговорення наявних проблем на більш високому рівні, чим звичайна аналітична інтерпретація.

Слід також відзначити, що С. Гроф застосовував такі технічні прийоми зміни свідомості, як ЛСД-терапія, а після заборони на експерименти з ЛСД і його аналогами використовував так звану холотропную терапію - особливі дихальні прийоми, що викликають зміну свідомості.

Трансперсональний психотерапевтичний підхід до середини 80-і роки ХХ в. порівняно мало був знаком фахівцям в області психотерапії і культивувався вузьким довкола психотерапевтів при явному несхваленні офіційної науки. Трансперсональні явища розцінювалися більшістю психологів і психіатрів або як психопатологічні розлади, або як специфічні явища духовної практики в рамках езотеричних релігійних учень (наприклад, в буддизмі, даосизмі), що не мають відношення до медицини.

У вітчизняній психотерапії досвід використання трансперсональної психотерапії невеликий і ґрунтується переважно на застосуванні холотропной психотерапії з кінця 80-х років ХХ ст. Крім того, А. Гриненко і М. Крупницький створили метод афектної контратрибуції, що застосовується в комплексному лікуванні алкоголізму. Цей метод грунтується на здатності хімічного препарату кетаміна викликати сильні психоделічні (галлюцинаторні) переживання як особливо забарвлені, так і глобального (трансперсонального) характеру. Такі переживання обумовлюють згодом особливе катарсичне відчуття вирішення особових проблем, а також психологічне неприйняття алкогольного способу життя, тверду установку на тверезість [16].

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. АЛОМОРФИ І ВАРІАНТИ МОРФЕМ
  5. Альтернативні варіанти геополітичної орієнтації України
  6. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
  7. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  8. Аналіз результатів практичної діяльності Київського освітньо-методичного центру соціальної роботи
  9. Арт-терапiя як технологія збереження психічного здоров'я. Види арт-терапії.
  10. Артеріальний пульс, основні параметри
  11. Аудит фінансово-господарської діяльності бюджетних установ включає три етапи.
  12. Банківська система та її основні функції




Переглядів: 1850

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань. | Новітні психотехніки в психотерапії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.066 сек.