Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фізіологічна основа темпераменту

Згідно з вченням І. П. Павлова, індивідуальні особливості поведінки, динаміка протікання психічної діяльності залежать від індивідуальних відмінностей в діяльності нервової системи. Основою ж індивідуальних відмінностей в нервовій діяльності є вияв і співвідношення властивостей двох основних нервових процесів - збудження і гальмування

Були встановлені три властивості процесів збудження і гальмування:

1) сила процесів збудження і гальмування,

2) урівноваженість процесів збудження і гальмування,

3) рухливість (змінюваність) процесів збудження і гальмування.

Сила нервових процесів виражається в здатності нервових кліток перенести тривале або короткочасне, але дуже концентроване збудження і гальмування. Це визначає працездатність (витривалість) нервової клітки.

Слабість нервових процесів характеризується нездатністю нервових кліток витримувати тривале і концентроване збудження і гальмування. При дії вельми сильних подразників нервові клітки швидко переходять в стан охоронного гальмування. Таким чином, в слабій нервовій системі нервові клітки відрізняються низькою працездатністю, їх енергія швидко виснажується. Але зате слаба нервова система володіє великою чутливістю: навіть на слабі подразники вона дає відповідну реакцію.

Важливою властивістю вищої нервової діяльності є урівноваженість нервових процесів, тобто пропорційне співвідношення збудження і гальмування. У деяких людей ці два процеси взаємно урівноважуються, а у інших цієї рівноваги не спостерігається: переважає або процес гальмування або збудження.

Однією з основних властивостей вищої нервової діяльності є рухливість нервових процесів. Рухливість нервової системи характеризується швидкістю змінюваності процесів збудження і гальмування, швидкістю виникнення і припинення їх (коли цього вимагають умови життя), швидкістю рушення нервових процесів (іррадіації і концентрації), швидкістю появи нервового процесу у відповідь на роздратування, швидкістю утворення нових умовних зв'язків, вироблення і зміни динамічного стереотипу.

Комбінації вказаних властивостей нервових процесів збудження і гальмування були покладені в основу визначення типу вищої нервової діяльності. У залежності від поєднання сили, рухливість і урівноваженість процесів збудження і гальмування розрізнюють чотири основних типи вищої нервової діяльності.

Слабий тип. Представники слабого типу нервової системи не можуть витримувати сильні, тривалі і концентровані подразники. Слабими є процеси гальмування і збудження. При дії сильних подразників затримується вироблення умовних рефлексів. Нарівні з цим відмічається висока чутливість (тобто низький поріг) на дії подразників.

Сильний урівноважений тип. Відрізняючись сильною нервовою системою, він характеризується неврівноваженістю основних нервових процесів - переважанням процесів збудження над процесами гальмування.

Сильний урівноважений жвавий тип. Процеси гальмування і збудження сильні і урівноважені, але швидкість, рухливість їх, швидка змінюваність нервових процесів ведуть до відносної нестійкості нервових зв'язків.

Сильний урівноважений інертний тип. Сильні і урівноважені нервові процеси відрізняються малою рухливістю. Представники цього типу зовні завжди спокійні, рівні, важко збудливі.

Тип вищої нервової діяльності відноситься до природних вищих даних, це природжена властивість нервової системи. На даній фізіологічній основі можуть утворитися різні системи умовних зв'язків, тобто в процесі життя ці умовні зв'язки будуть по-різному формуватися у різних людей: в цьому і буде виявлятися тип вищої нервової діяльності. Темперамент і є вияв типу вищої нервової діяльності в діяльності, поведінці людини.

Особливості психічної діяльності людини, що визначають його вчинки, поведінку, звички, інтереси, знання, формуються в процесі індивідуального життя людини, в процесі виховання.

Тип вищої нервової діяльності додає своєрідність поведінці людини, накладає характерний відбиток на весь вигляд людини - визначає рухливість його психічних процесів, їх стійкість, але не визначає ні поведінки, ні вчинків людини, ні його переконань, ні моральних устоїв.


Читайте також:

  1. Nom. sing. Gen. sing. Основа
  2. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  3. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
  4. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  5. Б. Основа.
  6. Будова|споруди| |і/або|і принци|основа|п дії.
  7. Валютні відносини, валютні системи як основа міжнародних фінансів
  8. Вестфальский мир як основа європейського правопорядку 1648-1815 рр.
  9. Вибір слова – основа культури мовлення
  10. Визначення потреби організації у персоналі як основа для прогнозування і планування його розвитку
  11. Визначення темпераменту особистості
  12. Власність – економічна основа підприємництва




Переглядів: 1258

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальне поняття про темперамент. | Флегматичний темперамент.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.