Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правова культура медичного працівника.

Правова поінформованість, правова свідомість і правова культура є одними з форм особистої та суспільної культури й свідомості людини. У правовій свідомості відображена правова дійсність у вигляді знань про право, осмислення того, що є правом, яким воно є і яким має бути, а також у вигляді правових настанов поведінки як реакції на оцінку чинного права, роботу правозастосовчих органів. Правосвідомість у тій чи іншій мірі присутня всім громадянам, які мають право знати, розуміти і оцінювати ті чи інші акти законодавства, а не тільки законодавцям. Правосвідомість не тільки виражає ставлення людини до правової дійсності, а й спрямовує її на певні зміни в суспільстві.

Слід зазначити, що ефективність діяльності медичних закладів та надання медичної допомоги населенню залежить не тільки від професійного рівня медичних і фармацевтичних працівників, а й від рівня їх правових знань, свідомості та культури. На думку сучасних дослідників, чим вище цей рівень, тим реальніше забезпечується конституційне право громадян на охорону здоров’я.

Правова культура професійної групи – це одна із форм правової культури суспільства, притаманна певній спільноті людей, що професійно займається професійною діяльністю, яка потребує фахової освіти і практичної підготовки.

Сьогодні професійні, службові та посадові права та обов'язки працівників охорони здоров'я закріплені у значній кількості актів законодавства, зокрема, у підзаконних нормативно-правових актах, якими є накази Міністерства охорони здоров'я України. Основним законодавчим актом, що регулює ці питання є Основи законодавства України про охорону здоров'я, які у нормах розділу X встановлюють загальні права і обов’язки медичних і фармацевтичних працівників. Однак, як свідчить правозастосовча практика цих кількох норм загального характеру явно недостатньо для кваліфікованого регулювання прав і обов’язків працівників охорони здоров’я. Тому в науковій літературі висловлені слушні пропозиції, які слід підтримати, щодо потреби розробки окремого закону “Про медичну (фармацевтичну) діяльність”.

Для підвищення рівня правосвідомості медичних працівників є потреба у наданні їм ширших знань у політичній, соціальній і, зокрема, у правовій сфері. Це дозволяє збільшити ефективність

і якість надання лікувально-діагностичної допомоги пацієнтам, попередити лікарські помилки й професійні проступки і злочини й захистити інтереси як пацієнтів, так і медичних працівників, а

також ефективно функціонувати на основі впровадження нових форм організації роботи й взаємодії із іншими суб’єктами надання медичної допомоги і охорони здоров’я населення. Професійна правова підготовка і культура працівників охорони здоров’я повинна бути вищою за правову освіту і культуру громадян, що звертаються за медичною допомогою. Часи, коли до медичного працівника, а, особливо, до лікаря зверталась малограмотна людина і дивилась на нього як мінімум, як на представника Бога на землі, давно минули. Пацієнти стали значно освідченіші, завдяки масовій освіті і можливостях Інтернету їх ставлення до медиків суттєво змінилося. Тепер у пацієнта є можливість перепровірити рішення лікуючого лікаря, звернувшись в іншу лікарню чи поліклініку, а також здобути дані про його професійний досвід і рівень майстерності. Та й ставлення медиків до своїх пацієнтів також змінилося – вони стали більш обережними у своїх рішеннях і діях. Ідеї і принципи медичної деонтології в умовах формування

ринкової економіки відійшли у минуле. Але і сьогодні рівень правових знань у осіб медичного персоналу вкрай низький, а правова підготовка фахівців цієї сфери, як найважливіша складова частина загальної професійної підготовки медиків, знаходиться в незадовільному стані. В цілому дані як юридичної, так і медичної науки та практики переконливо свідчать: чим вищий рівень правової культури медиків, тим краще виконуються ними професійні обов'язки, тим вища якість і ефективність медичної допомоги населенню, тим реальніше забезпечуються права і законні інтереси громадян у сфері охорони здоров'я.

Рівень професійної культури працівників охорони здоров'я буває різним. Відмінності зазвичай існують в правовій культурі лікарів, а також осіб молодшого і середнього медичного персоналу. Професійна правова культура лікарів-спеціалістів, працівників закладів охорони здоров'я істотно різниться від рівня правової культури лікарів-керівників закладів і органів охорони здоров'я і т. д. Правова культура керівників закладів і органів охорони здоров'я характеризується більшою зрілістю і професіоналізмом. Так, науковці Російської Федерації провели кілька серйозних досліджень, що стосуються рівня правових знань і правосвідомості як медиків, так і пацієнтів. Соціологічна оцінка проблем правової підготовки медичних пра- цівників показала, що керівники закладів охорони здоров'я рівень своєї підготовки з правових питань оцінюють: 66,6 % – як середній, 31,5 % – як низький, і тільки 1,9 % – як високий. За оцінкою керів- ників, рівень правової підготовки лікарів в 79,2 % є середнім, в 18,9 % – низьким, в 1,9 % – високим.

Аналіз оцінки керівників підрозділів медичних закладів показав, що рівень їх правової підготовки є високим в 49,1 % випадків, середній рівень характерний для 45,6 %, низький – для 5,3 %.

Керівники закладів охорони здоров'я знайомі з актами законодавства, що регламентують права і відповідальність пацієнтів і медичних працівників у сфері охорони здоров'я громадян, 46,5 % –

застосовують на практиці Указ Президента РФ «Про затвердження правил надання платних медичних послуг населенню медичними закладами», 42,6 % – знають і застосовують в роботі «Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян», 10,9 % знайомі із Законом РФ «Про захист прав споживачів».

Говорячи про необхідність одержання систематизованих правових знань, учасники наукового дослідження, зазначили, що найприйнятнішими формами юридичної підготовки більшість респондентів вважають спеціальний курс на кафедрах удосконалення лікарів і середніх медичних працівників – 46,7 %, спеціальний курс в медичних навчальних закладах – 40,2 %, інші форми – 13,1 %.

На думку 29 % респондентів, знання з питань правового забезпечення при наданні медичної допомоги населенню медичні працівники повинні отримувати в навчальному закладі медичного профілю, 29 % – вказали на методичні рекомендації, 10 % – із спеціальної літератури, 8,1 % з нормативних документів органів управління охороною здоров'я, 23,9 % – з матеріалів конференцій, нарад, семінарів. Ці дані, з певними поправками, можна екстра- полювати на аналогічну ситуацію в Україні.

Викладене демонструє, що назріла потреба вводити до штатного розпису закладів охорони здоров'я посади заступників керівників з правових питань та юрисконсультів і готувати юристів для системи охорони здоров'я з числа медичних працівників як вищої, так і середньої ланки. Медиків повинно нарешті стурбувати, що пацієнти в багато більшій мірі, ніж медичний персонал, знайомі з своїми правами (45,7 % опитаних). Основними заходами щодо поліпшення правового забезпечення закладів охорони здоров'я мають, на думку співробітників закладів охорони здоров'я, стати:

– розробка пакету документів щодо правової регламентації медичної діяльності;

– навчання медичного персоналу, особливо лікарів, окремим правовим питанням різних галузей права;

– включення питань правового регулювання медичної діяльності в програми тестових іспитів при атестації і переатестації лікарів та середнього медичного персоналу;

– забезпечення надання медичної допомоги в чіткому правовому режимі.

Одним із напрямків поліпшення правової підготовки медиків було б запровадження у вищих медичних закладах викладання спеціальної навчальної дисципліни «Медичне право», яка передбачала б ознайомлення майбутніх медиків із правовими питаннями їх професійної діяльності та вивчення ними окремих галузей та інститутів права, норми яких безпосередньо чи опосередковано стосуються їх майбутньої професії. Однак, на жаль, справа ця незважаючи на певні зусилля з боку окремих ентузіастів цієї ідеї, далі окремих розмов і резолюцій, не рухається.

Відповідно до Указу Президента України від 18 жовтня 2001 р. № 992/2001 розроблена і затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України програма правової освіти працівників охорони здоров'я. Попри те, що вона містить багато розумних положень однак на сьогоднішній день вона значно застаріла. Стан дотримання законодавства у сфері охорони здоров'я в значній мірі залежить від його стабільності і від соціальної активності, рівня правосвідомості, знань і виконання громадянами своїх прав та обов'язків. Охорона життя й здоров'я громадян, медицина і фармація є саме тими галузями суспільного життя, які гостро потребують чіткого правового регулювання, державного і громадського контролю. Адже, незважаючи на гуманну мету – надання медичної допомоги та лікування захворювань і високі цілі, завжди є небезпека переродження суспільних відносин, які залишаються поза суспільним і громадським контролем та не врегульовані законодавством.

Лекція №2


Читайте також:

  1. АКЦІОНЕРНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ПІДПРИЄМСТВ
  2. Англо-американська правова система
  3. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
  4. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  5. Бондарихінська культура
  6. Бюджет як економічна і правова категорія
  7. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).
  8. Варіанти акультураційних стратегій
  9. Види примусових заходів медичного характеру
  10. Види та критерії вибору заходів медичного характеру
  11. Визначення поняття «інноваційна культура» в літературних першоджерелах
  12. Виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення




Переглядів: 8458

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття та ознаки права. | Поняття про Конституцію, її політичне та юридичне значення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.