Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Результат еволюції - адаптації організмів до середовища життя.

Захисне забарвлення і форма тіла тварин. Тварини, маскуючись, приймають певне положення тіла, схоже на предмети, серед яких вони перебува­ють. Наприклад, гусінь метеликів-п'ядунів або тропічні комахи-паличники схожі на сухі гілочки; у разі небезпеки вони завмирають і стають зовсім непо­мітними на рослинах. У помірних широтах завдяки сезонним линькам ссавці й птахи набувають темного літнього чи світлого зимового забарвлень,що від­повідають загальному фону довкілля (заєць-русак). Є тварини, здатні швидко змінювати забарвлення залежно від навколишнього середовища: камбала, во­сьминоги, хамелеони тощо.

Явище демонстрації робить, навпаки, забарвлення і поведінку тварин дуже помітнимим на фоні довкілля. Наприклад, яскраво забарвлені отруйні (колорадський жук, сонечко) або жалоносні (оси, бджоли) комахи сигналізують ворогові про небезпечність контактів з ними. Погрозливі забарвлення та поведінку спостерігають у різних видів для відлякування ворогів: погрозливі пози деяких змій (кобра), демонстрування зубів ссавцями тощо.

Мімікрія — здатність до наслідування забарвлення чи форми добре захищених організмів погано захищеними. Мімікрія ефективна під час захисту від хижих тварин лише за умови, коли вид, що наслідує (імітатор), та вид, якого наслідують (модель), мешкають на одній території, причому чисельність імітатора значно нижча, ніж моделі (в іншому випадку у хижака не виробиться «мовний рефлекс на певний подразник, пов'язаний з неїстівністю жертви). Є метелики, мухи, жуки, котрі наслідують отруйних ос і бджіл, а неотруйні змії — отруйних. У деяких рослин квіти позбавлені нектарників, однак приваблюють запилювачів, нагадуючи квітки гарних нектароносіїв.

Якщо умови змінюються, то пристосування, які раніше були доцільними, перестають бути такими. Тому адаптації завжди мають відносний характер. Наприклад, з настанням осені заєць-біляк линяє, але якщо випадання снігу затримується, то побілілий заєць на темному фоні оголеного поля стає добре помітним.

Ознаки організму навіть за тих умов, в яких вони збереглися в результаті добору, ніколи не досягають абсолютної досконалості. Так, яйце аскариди добре захищене від впливу отрут, але швидко гине від нестачі вологи і від високої температури. Отрута каракурта смертельна для верблюдів і великої рогатої худоби, але зовсім не діє на овець, і свиней.

Завдяки добору виживають організми, найкраще пристосовані до навколишнього середовища, але пристосування завжди мають відносний характер.


Читайте також:

 1. Iсторичне значення революції.
 2. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
 3. VIII. Реакції, в результаті яких утворюються високомолекулярні сполуки
 4. А. 5-7 день життя.
 5. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
 6. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
 7. Австрії: мистецтво повсякденного життя.
 8. Адаптації до паразитичного способу життя
 9. Адаптації та навчання
 10. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
 11. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
 12. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні положення еволюційної гіпотези Ч. Дарвіна | Мікроеволюція як основа еволюційного процесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.