Перспективні напрямки розвитку машинобудування для підприємств харчування
План лекції
1.Перспективні напрямки розвитку машинобудування для підприємств харчування
2.Поняття про технологічну машину, її будова
3.Класифікація механічного устаткування.
4.Техніко-економічні показники машин та механізмів.
Література: [1,2, 4, 7]
Зважаючи на постійний ріст науково-технічного прогресу, в галузі підприємств харчування, основними тенденціями при розробці нових видів механічного устаткування та торгово-технологічного обладнання є:
- універсальність створюваного устаткування;
- удосконалення традиційних машин та механізмів для механічної обробки продуктів з метою зниження їх металомісткості, габаритів, покращення дизайну, поліпшення якості продуктів, що виробляються, зменшення питомої потужності, підвищення рівня автоматизації процесу та простоти обслуговування;
- розробка нових машин та механізмів для обробки продуктів з метою підвищення їх якості, а також для механізації та автоматизації виробничого процесу з метою його інтенсифікації.
Машина – є сукупністю або сполученням механізмів, що виконують цілеспрямовані рухи для перетворення енергії або для виконання робіт.
Технологічна машина –пристрій, який складається з джерела руху, передавального та виконавчого механізмів, об’єднаних станиною або корпусом.
Джерело рухупризначене для приведення у дію робочих органів виконавчого механізму технологічної машини (електродвигун).
Передавальний механізм (передача) –призначений для передачі руху від джерела руху до робочого органу виконавчого механізму.
Виконавчий механізм виконує технологічний процес. Складається з робочої камери, робочих органів, допоміжних пристроїв для подачі продукту в камеру і видалення з неї.
Робоча камера – призначена для утримання продукту в положенні, зручному для дії на нього робочого інструмента.
Робочий орган безпосередньо діє на перероблюваний продукт відповідно до передбаченого технологічного процесу.