Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Безіменні контракти

На початку імператорського періоду господарське життя Ста­родавнього Риму одержало такий бурхливий розвиток, що замкну­та система контрактів вже не могла задовольняти потреби цивіль­ного обороту. Ділові відносини не вкладалися в прокрустове ложе відомих контрактів. Господарський оборот вимагав нових договір­них відносин. Спочатку на практиці надавався позовний захист від­носинам, які раніше не захищалися. Наприклад, дві особи уклали між собою угоду про взаємні майнові відносини, які ніяким відо­мим контрактом не охоплювалися і тому позовом не захищалися. Одна сторона свій обов'язок виконувала і передавала певне майно другій, остання відмовлялася виконувати прийняте на себе зобо­в'язання. В такому разі стороні, що виконала договір, надавався кондикційний позов для повернення виконаного. Проте при такому вирішенні конфлікту господарська мета, з якою укладався договір, не досягалася. Інтерес сторони, що вико­нала своє зобов'язання, лишався незадоволеним. Тому було визна­но за необхідне застосувати примус до сторони, яка не бажає ви­конувати прийняте на себе зобов'язання в цьому договорі; при ухиленні сторони від його виконання сторона, що виконала своє зобов'язання, отримувала спеціальний позов. Іншими словами, ме­жі позовного захисту в цих випадках були набагато розширені — сторона, що виконала договір, мала право вимагати від іншої не тільки повернення виконаного, а й виконання самого договору. Так були визнані й одержали юридичну чинність і позовний захист до­говори, що не вписувалися в систему контрактів. Це була нова група договорів, що не увійшли в жодну із розглянутих вище груп і пізніше дістали в науці римського права назвубезіменних кон­трактів . Йдеться про назву групи договорів в цілому, оскільки кожний з них окремо мав свою власну назву.

За характером ці договори наближалися до реальних контрак­тів. Вони виникали не з моменту угоди, а з моменту фактичного здійснення однією із сторін майнового надання. Це спільне в бе­зіменних контрактах з реальними. Відміннісгь полягає в тому, що всі реальні контракти виникають з моменту фактичної передачі ре­чі однієї стороною іншій.

Виникнення безіменних конірактів пов'язане з майновим надан­ням, яке може бути в передачі речі або в здійсненні якої-небудь Дії.

Різноманітність безіменних контрактів у кодифікації Юстініана зводиться до чотирьох основних груп.

1. Я передаю тобі право власності на річ з метою,аби ти мені передав право власності на іншу річ .

2. Я передаю тобі право власності на річ з метою, аби ти ви­конав певну дію на мою користь, надав мені певну послугу тощо .

3. Я здійснюю на твою користь певну дію з метою,аби ти мені передав право власності на певну річ.

4. Я здійснюю на твою користь певну дію з метою, аби ти здійс­нив на мою користь також певну дію.

З часом ці групи договорів сформувалися в самостійний вид і утворили нові договори в системі римських контрактів. У джере­лах є відомості щодо протиставлення нових договорів, які вихо­дили за межі усталеної договірної системи, контрактам, що мали власну назву. Нова група договорів зберегла відмінну ознаку: сто­рона, яка виконала своє зобов'язання і не одержала задоволення від іншої сторони, мала право замість позову про примус до вико­нання закладати до контрагента кондикційний позов про повернен­ня виконаного.

Найпоширенішими серед цих договорів булидоговори міни і оціночний.

Договір міни — це новий контракт, за яким одна сторона передавала іншій стороні у власність яку-небудь річ (речі), з тим що друга сторона натомість передасть першій стороні у власність ін­шу річ, еквівалентну за вартістю. Він виник раніше, ніж договір купівлі-продажу, коли оборот товарів провадився у формі обміну-речі на річ. Проте з появою грошей договір міни втрачає своє зна­чення, бо обмін речей на гроші набагато спростив цивільний обо­рот. Договір купівлі-продажу повністю оволодів ринком і майже витіснив міну. Саме тому він зайняв належне місце в системі кон­трактів. Проте і міна, не дивлячись на значне обмеження, все ж таки зберегла свою життєздатність. Отже, юридичну регламента­цію цей договір одержав досить пізно.

Якщо перша сторона передавала контрагенту річ, що не нале­жала їй, а потім ця річ у контрагента була відсуджена, договір вважався таким, що не мав чинності. В іншому договір міни був подібний до договору купівлі-продажу і до нього застосовувалися правила останнього.

Оціночний договір — контракт, за яким одна сторона передава­ла іншій певну річ для продажу за обумовлену ціну, а друга сто­рона повинна була передати першій обумовлену суму чи поверну­ти саму річ.

Предметом договору могла бути будь-яка річ, не вилучена з обо­роту. Він вважався укладеним з моменту фактичної передачі речі власником другій особі для продажу. Цей договір наближався до договору доручення — за його суттю власник доручав другій особі продати свою річ за обумовлену ціну. Проте відмінність між ними полягала в тому, що договір доручення — завжди безоплатний до­говір. За сутністю оціночного договору особа, якій власник доручав продати свою річ,—посередник (точніше перекупник}, в своїх діях був більш вільним, ніж повірений. Він міг продати річ за будь-яку ціну (залишивши різницю між обумовленою в договорі і фактич­ною ціною собі), міг взагалі залишити річ собі у власність.Своєму контрагенту він зобов'язаний був передати обумовлену договором суму чи повернути річ, якщо чомусь він її не зміг продати.

Так само, як і в договорі доручення, продавець не був власни­ком переданої для продажу речі і відповідно до загального прин­ципу, здавалось би, не міг перенести право власності на річ на її набувача. Проте римське право в цих випадках допускало перенос права власності на набувача, оскільки продаж провадився за во­лею речі, за його дорученням і від його імені.

Однією з особливостей оціночного договору було те, що ризик випадкової загибелі речі приймав на себе перекупник, хоча й не був її власником. Мабуть, це правило збереглося з давніх часів —разом з передачею речі переходив і ризик випадкової загибелі. Ульпіан писав: «На підставі оцінки ризик покладається на того, хто прийняв (річ): він повинен повернути саму річ в цілості або сплатити за оцінкою, про яку досягнуто угоду» .Проте джерела містять й інші відомості, за якими інколи ри­зик покладався на власника речі. Мабуть, така непослідовність по­яснюється незавершеністю розв'язання цього питання.


Читайте також:

  1. Договори і державні контракти — правові основи господарської діяльності аграрних товаровиробників
  2. Консенсуальні контракти
  3. Контракти з використанням операцій своп.
  4. Поняття про ф’ючерсні контракти. Опціони, їх відмінність від ф’ючерсних та форвардних угод
  5. Реальні контракти
  6. Тема 5. Підрядні тендери та контракти




Переглядів: 1636

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Консенсуальні контракти | Пакти та види їх

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.