Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Значення активних операцій для банків

Іпотечне кредитування

Правові засади банківського кредитування

Значення активних операцій для банків

План

Місце :Навчальна аудиторія.

Час: 80 хв.

ТЕМА: ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ.

ЛЕКЦІЯ 7.

Навчальна мета:розкрити особливості правового регулювання банківського кредитування.

Метод:Лекція.

Навчальні питання:

1. 20 хв.

2. 30 хв.

3. 20 хв.

4. Заключна частина - 10 хв. (підсумок лекції, відповіді на запитання студентів).

Матеріально – технічне забезпечення: нормативні документи.

Джерела та література:1, 2, 3, 34, 35, 37, 40.

У міжнародній банківській практиці якість активів по­ряд із достатністю капіталу є фундаментальною умовою, що визначає фінансовий стан банку, його благополуччя. Достатність капіталу значною мірою залежить від ступеня надійності розміщення банком коштів в активні операції.

Активні банківські операції є різнорідними за своїм еко­номічним змістом, доходністю, якістю. При цьому основ­ні види розміщення є високодохідними, але передбачають високі ризики. Частину активів банку на безальтернативній основі вкладається в обов'язкове резервування, на ко­респондентські рахунки банку, що дозволяє йому стабільно працювати, хоча й не приносить доходу.

Банківські ресурси розміщують у кредити (клієнтам та іншим банкам), інвестують у цінні папери (в основний капі­тал та в операції на фондовому ринку), а також в інші опера­ції комерційного банку (лізингові, факторингові, іпотечні, трастові тощо). Тобто до активних операцій належать уго­ди, які забезпечують клієнту можливість отримати необхід­ні йому кошти.

Слід зауважити, що поділ операцій на активні та пасив­ні пояснюється особливостями їхнього правового режиму. Зокрема, на відміну від відносин з відкриття й обслугову­вання рахунку (у яких банк не має права відмовити клієнту, який звернувся до нього, якщо надані документи відповідають встановленим вимогам), в активних операціях банк має право обирати клієнта за власним бажанням. У цьому вияв­ляється принцип свободи договору. Банк не можна примусити укласти договір у судовому порядку. Навпаки, згідно з п. 1 ст. 1056 ЦК України банк має право відмовитися від надання позичальникові передбаченого договором кредиту частково або в повному обсязі в разі порушення процедури визнання позичальника банкрутом або за наявності інших обставин, які явно свідчать про те, що наданий позичальни­кові кредит не буде повернуто своєчасно.

Пояснюється такий підхід тим, що активні операції висту­пають власне підприємницькою діяльністю банку, запози­чені ним кошти вкладаються за власним розсудом з метою отримання прибутків і водночас мінімалізацією ризиків неповернення вкладених коштів. Саме вони мають виступати основним джерелом доходів банку.

Останніми роками спостерігається активне нарощування обсягу активних операцій у діяльності комерційних банків України. Зокрема, протягом 2003 р. частка кредитів фізич­ним особам зросла до 14,4% (на 01 січня 2003 р. — 8,5%), у той же час частка кредитів юридичним особам зменшила­ся до 76,2% (на 01 січня 2003 р. — 79,6%). Лідерами у справі кредитування фізичних осіб виступають ПриватБанк та банк «Аваль». Крім того, серед середніх банків є своєрідний рекордсмен у справі кредитування фізичних осіб — банк «Аркада». Із 157 млн грн. кредитного портфеля цього банку 140 млн грн. складають кредити фізичним особам. Він функ­ціонує переважно при Київміськбуді і кредитує придбання та будівництво житла.

Слід зауважити, що за останні два роки однією з найпо­ширеніших банківських операцій стало кредитування під придбання або будівництво житла фізичних осіб. Водночас така активізація кредитування громадян мала й негатив­ний бік: наприкінці 2003 р. банки стикнулися із неповернен­ням коштів та шахрайством. Крім того, зростання спожи­вчого кредитування привело до зниження темпів приросту вкладів фізичних осіб, оскільки населення, впевнене у рівні майбутніх доходів, активно використовувало депозитні збе­реження як первинні внески за кредитами.

У сегменті кредитування юридичних осіб також вирізняються банки «Аваль», ПриватБанк і Промінвестбанк, портфель яких складає 5,7-5,9 млрд грн. Протягом 2003р. змінилася й валютна структура кредитування. Довересня відбувалося активне нарощування обсягу гривневих кре­дитів. Однак починаючи з жовтня 2003 р. їхня вагома вага скоротилася і повернулася до рівня початку року. У стро­ковій структурі кредитного портфелю відбулося істотне збільшення довгострокових кредитів — з 30% на початку року до 44% в листопаді. Це також свідчить про загальну тенденцію «продовження» активів банків.

Поступово набувають розповсюдження й операції банків з постімпортного фінансування, які є достатньо вигідними порівняно з класичним кредитуванням. Портфелі постім­портного фінансування здебільшого формуються в регіонах України і мають значні перспективи.


Читайте також:

  1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  5. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  6. Iсторичне значення революції.
  7. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
  8. Ocнoвнi визначення здоров'я
  9. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  10. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  11. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  12. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.




Переглядів: 541

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правові основи захисту банківської таємниці | Правові засади банківського кредитування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.261 сек.