Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Вплив Великих географічних відкриттів на економічний розвиток Європи

Тема 5. Формування передумов ринкової економіки в країнах Європейської цивілізації (ХVІ – перша половина ХVІІ ст.).

1. Вплив Великих географічних відкриттів на економічний розвиток Європи.

2. Сутність та особливості процесу первісного нагромадження у провідних країнах світу. Мануфактурне виробництво.

3. Меркантилізм.

4. Особливості розвитку господарства України в ХVІ - ХVІІ ст.

 

З XVI ст. починаються корінні зміни в соціально-економічних системах країн Західної Європи. XVI – XVIII ст. – це період переходу Європейської цивілізації від феодального до індустріального суспільства. Перехідна період полягав у розкладі феодального господарства і розвитку основних ознак індустріального суспільства. Він знаменувався значними досягненнями у галузі науки і техніки, поглибленням між- і внутрішньогалузевого поділу праці. У XVI ст. виділилося майже 100 основних ремесел. У Європі почали виготовляти папір, розвивалось книгодрукування. Це сприяло поширенню знань, грамотності. Відбуваються суттєві зміни у суспільних науках, змінюються основні світоглядні принципи. Поширюються ідеї гуманізму, лібералізму, розмежування влади й обмеження абсолютизму. Початок реформації й поширення протестантизму сприяло формуванню нових норм моралі і поведінки, які й заклали основу нової європейської культури, орієнтованої на ринкову економіку і підприємництво. Європейці винайшли телескоп, мікроскоп, термометр, барометр, гідрометр. Розвивався морський транспорт. З’явилися нові типи кораблів, здатних долати значні відстані, зросла їх вантажопідйомність (від 500 до 2 тис. т.), поліпшилися їх мореплавні характеристики. Наукові і технічні відкриття сприяли розвитку індустріальної цивілізації.

Важливим чинником економічного розвитку Західної Європи стали географічні відкриття кінця XV – початку XVI ст. Вони були зумовлені кризою левантійської торгівлі у другій Половині XV ст., викликаної захопленням турками Константинополя у 1453 р. і встановленням їх контролю над Чорним і Середземним морями. До географічних відкриттів спонукала і нестача золота у феодалів, бажання територіальної експансії. Зміцнення абсолютизму у Європі давало можливість від імені держави споряджати далекі експедиції.

У 1497 - 1498 рр. – був відкритий шлях в Індію через Атлантичний океан португальцем Васко да Гамою. У 1492 Христофор Колумб відкрив Америку. У 1519 – 1521 рр. Магеллан здійснив першу кругосвітню подорож.

Внаслідок великих географічних відкриттів встановились економічні зв’язки між найвіддаленішими землями; торгові шляхи перемістились з країн Середземного моря на океани; зовнішня торгівля в XVI - XVII ст. стає світовою. Значно збільшився приток золота У Європу. Це викликало революцією цін. В Іспанії, Португалії ціни зросли у 4 рази, у Франції – в 2,3, а в Англії – 2,5 рази. Як наслідок, збагатилися купці. Вигідним стало промислове виробництво. Подорожчала сільськогосподарська продукція при тому що реальна фіксована рента зменшилась. Це формувало новий тип підприємницького виробництва і клас буржуазії.

Відбувалися значні зрушення у сфері розподілу і обігу. Розвивався міжнародний поділ праці, формувалися національні, європейські та світові ринки товарів і грошей. Панівну роль відігравали Голландія і Англія. Відбувається монополізація міжнародної торгівлі, з’явилися монопольні торгові компанії. У 1602 р. в Нідерландах створено Ост-Індську, а у 1621 Вест-Індську торгові компанії, в Англії у 1600 р. створено Ост-Індську торгову компанію, яка стала першим акціонерним товариством. Ці компанії утримували монопольні права на колонізацію нових країн та здійснення у них торгової, фінансової діяльності. Вони мали повноваження карбувати власну монету та здійснювати військові дії. У Франції Вест-Індська компанія була створена у 1664 р., проте проіснувала лише до 1674 р.

Великі географічні відкриття привели до виникнення колоніальної системи європейських країн. Експлуатація колоній стала вирішальним фактором, який сприяв стрімкому економічному розвитку країн Західної Європи. З колоній вивозились значні багатства, які вкладались в економіку метрополій. Крім того метрополії примусово нав’язували колоніальним країнам торгові угода на грабіжницьких умовах, забороняли їм вільно торгувати з іншими країнами.


Читайте також:

 1. I визначення впливу окремих факторів
 2. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
 3. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
 4. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
 5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
 6. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
 7. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
 8. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
 9. Активний вплив на проблему
 10. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
 11. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
 12. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.