Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правова охорона атмосферного повітря

 

Охорона атмосферного повітря – це система заходів, пов'язаних зі збереженням, поліпшенням і відновленням стану атмосферного повітря, попередженням його забруднення і зниженням рівня останнього, впливом на нього хімічних сполук, фізичних і біологічних факторів. Вона здійснюється різними способами: біологічним (проведення робіт з відновлення природних ресурсів і охороною їх від вичерпання); технологічним (удосконаленням технологічних процесів, систем очищення, організацією безвідхідних виробництв); економічним (плануванням охорони, матеріально-технічним забезпеченням, розвитком матеріального стимулювання за здійснення природоохоронних заходів); санітарним (застосування заходів для оздоровлення навколишнього природного середовища); організаційним (організація експлуатації і контролю за його станом і охороною); ідеологічним (проведення еколого-виховної роботи, поліпшення екологічної підготовки кадрів); правовим[127] .

Під правовою охороною атмосфери розуміють сукупність регулятивних, охоронних, стимулюючих, превентивних і ін. норм і принципів, спрямованих на збереження, відновлення і попередження забруднення атмосферного повітря.

Регулятивні норми законодавства про охорону атмосферного повітря представлені такими нормативно-правовими актами, як: Закон України «Про охорону атмосферного повітря», Порядок розробки і затвердження нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах і впливу фізичних факторів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 13.03.2002 р., Порядок розробки і затвердження нормативів гранично допустимого рівня впливу фізичних і біологічних факторів стаціонарних джерел забруднення на стан атмосферного повітря, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р., Порядок розробки і затвердження нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р., Перелік найбільш розповсюджених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких підлягають регулюванню, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. тощо.

Стандартизація і нормування в області охорони атмосферного повітря проводяться з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог до охорони атмосферного повітря від забруднення, а також з метою забезпечення екологічної безпеки. Згідно ст. 5 Закону в області охорони атмосферного повітря встановлюються наступні нормативи:

- нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря;

- нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами;

- нормативи гранично допустимого впливу фізичних і біологічних факторів стаціонарних джерел;

- нормативи змісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах і впливу фізичних факторів пересувних джерел;

- технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

До охороннихправових норм відносяться норми Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закон України «Про відходи», Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку й інфразвуку, затверджені Головною санітарною службою України від 1.12.1999 р., Державні правила планування і забудови населених пунктів, затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я від 19.06.1996 р., Санітарні норми допустимого шуму в приміщеннях житлових і громадських будинків і на території житлової забудови, затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я УРСР від 03.08.1984 р., Порядок визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, затверджений Наказом Мінекоресурсів від 15.08.2001 р. тощо.

Суб'єкти, що здійснюють викиди забруднюючих речовин та діяльність, пов'язану з яким-небудь фізичним чи біологічним впливом на атмосферне повітря, зобов'язані заздалегідь розробити і погодити спеціальні заходи щодо охороні атмосферного повітря згідно законодавства. Громадяни зобов'язані дотримуватися вимог, встановлених з метою зниження побутового шуму в квартирах, на вулицях, у місцях відпочинку та в ін. громадських місцях.

Стимулюючими нормами про охорону атмосферного повітря є: знову Закон України «Про охорону атмосферного повітря», Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена Наказом Міністерством охорони навколишнього природного середовища від 10 грудня 2008 року тощо.

Для забезпечення охорони атмосферного повітря запроваджуються організаційно-економічні заходи, що передбачають:

- збір за забруднення навколишнього природного середовища;

- відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря;

- надання підприємствам, установам, організаціям і громадянам – суб'єктам підприємницької діяльності податкових, кредитних та інших пільг у випадку впровадження ними маловідходних, енерго- та ресурсозберігаючих технологій, здійснення ними заходів щодо регулювання діяльності, яка впливає на клімат, здійснення інших природоохоронних заходів з метою скорочення викидів забруднюючих речовин і зменшення рівнів впливу фізичних і біологічних факторів на атмосферне повітря;

- участь держави у фінансуванні екологічних заходів і будівництві об'єктів екологічного призначення.

Превентивний характер носять норми практично всіх нормативно-правових актів про охорону атмосферного повітря.

І, нарешті, дозвільно-заборонними нормативно-правовими актами в області охорони атмосферного повітря є: Закон України «Про охорону атмосферного повітря», Порядок видачі дозволів на експлуатацію устаткування з визначеними рівнями впливу фізичних і біологічних факторів на стан атмосферного повітря, проведення оплати цих робіт і обліку підприємств, установ, організацій і громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що одержали такі дозволи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р., Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 9 березня 2006 року тощо.

 


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. VI. ОХОРОНА ФЛОРИ І ФАУНИ
  3. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  4. АКЦІОНЕРНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ПІДПРИЄМСТВ
  5. Англо-американська правова система
  6. Атмосферне і шахтне повітря
  7. Атмосферний тиск повітря, та його зміни з висотою та горизонтально
  8. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  9. Блок 4. Умови та охорона праці.
  10. Бюджет як економічна і правова категорія
  11. В атмосферне повітря
  12. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).




Переглядів: 801

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правові аспекти використання атмосферного повітря | Антишумове законодавство

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.