Комплекс різних видів транспорту, що знаходиться в залежності і взаємодії при виконанні перевезень, називають транспортною системою.
Названі вище види транспорту входять до складу транспортної системи України.
Головною задачею будь-якого виду транспорту, що входить то транспортної системи є забезпечення перевезення пасажирів та вантажів.
Переміщення вантажів із сфери виробництва у сферу споживання включає декілька етапів, а саме: накопичення вантажів на складах виробництва, концентрацію їх на складах системи матеріально-технічного постачання та доставку до бозпосереднього споживача.
Вантажі можуть бути перевезені від вантажовідправника до вантажоотримувача з використанням різних варіантів транспортно-технологічних схем доставки, та за участю одного або декількох видів транспорту. Розглянемо схему варіантів можливого переміщення вантажів (рис. 1).
Як видно із наведеної схеми, існує досить велика кількість варіантів переміщення вантажів від постачальника до споживача.
Реальні системи постачання, як правило, включають такі основні елементи:
а) виробництво;
б) склад виробництва;
в) склад споживача;
г) станція (порт) відправлення;
д) станція (порт) призначення;
ж) центральний склад;
з) споживач.
Центральний склад
Станція Станція
відправлення призначення
Виробництво Споживання
Склад Склад
виробництва споживання
Рис. 1. Схема варіантів переміщення вантажів
При виборі схеми доставки вантажу за будь-яким із існуючих варіантів враховують особливості вантажу та його виробництва, фактори, що обумовлюють особливості організації процесу транспортування, та умови управління запасами.
Особливістю такої складної транспортно-технологічної системи є:
а) висока ступінь її невизначеності, джерелом якої є наявність нерегулярності виробництва та споживання (попиту та пропозиції);
б) неусталеність роботи взаємопов'язаних елементів системи.
Ефективність роботи такої системи залежить від узгодження роботи транспорту, підприїмств виробництва та споживання, організацій постачання та збуту.