Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Причини невдачі перевороту

Хто переміг?

 

Жодної можливості для формування незалежної від «партії-держави» еліти - (демократичної, політичної, господарської, адміністративної, військової), яка могла б змінити партійну номенклатуру, в нашій країні, ніколи не було. Не було навіть тих «напівлегальних» умов для цього, які в останні 20-30 років існували в Польщі, Угорщини, Чехословаччини, Югославії. Наша нова демократична еліта має всього лише 3-4 роки від народження - і їй властиво всі характерні риси цього малопочесного віку.

Завоювавши політичну владу в Росії, в багатьох великих її містах, створивши зародки демократичних партій і організацій, нова правляча еліта стане правлячої не на словах, а на ділі лише в тій мірі, в якій вона здатна привернути на свій бік кадрового бюрократа старої номенклатури.

Події 19-21 серпня показали те, що неможливо обчислити ніякими соціалістичними опитуваннями, ніяким теоретичним аналізом: кадровий бюрократ, в масі, пішов за новою владою, переставши бачити в ній тусовку мітингувальників неформалів-межрегіональщіков. І це завоювання важко переоцінити. Однак ще важливіше тверезо оцінити не тільки силу цієї підтримки, а й її специфіку.

По-перше, вкрай незначна частина директорів підприємств, воєначальників, керівників місцевих органів влади відразу і без коливань стала на бік демократично обраної законної влади.

По-друге, значна частина тієї ж номенклатури зважилося на це лише після певних вагань, роздумів, міркувань про наслідки того чи іншого кроку. Долю путчу вирішили зробили свій вибір коливні. Їм, перш за все, зобов'язана демократія.

По-третє, значна частина державних службовців - директорів, працівників місцевих органів влади і особливо військовослужбовців стали не тільки виконувати вказівки законної влади, скільки саботувати вказівки путчистів. Інакше кажучи, співвідношення сил змінилося на користь республіканської влади в Росії не тільки завдяки її власним посилення, скільки внаслідок стрімкого знесилення ГКЧП.

По-четверте, кадровий бюрократ, - як військовий, так і цивільний - визнав у Єльцині, перш за все владу як таку, визнала рівень його легітимній відповідає рівню «царського дому», а зовсім не його ринкові та демократичні програми.

Перемогла не демократія (Замислюючий перейти до ринку) диктатуру (яка прагне повернутися до державно-расределітельной економіці) - сильна молода влада перемогла влада стару. Нова династія змістила першу.

Соціальна база перемоги Єльцина складається з двох частин: стихія революційного бунту проти ненависного старого режиму і кадрова бюрократія старого режиму, що перейшла на службу новому.

 

 

З моєї точки зору, основною причиною невдачі перевороту є неузгодженість дій ГКЧП і тих органів, які повинні були б беззаперечно виконувати їх розпорядження. Вищі воєначальники не були заздалегідь проінформовані про майбутні дії і психологічно не були підготовлені до жорстких рішень і до необхідності застосовувати зброю на території РРФСР, Москви і Ленінграда. Керівники оперативних та територіальних підрозділів КДБ і МВС, судячи за деякими повідомленнями, не мали інформації про те, що належало їм робити починаючи з ночі 19 серпня. Була відсутня система узгодження дій не тільки між армією, КДБ і МВС, але і між частинами різних родів військ армії. Спеціальні підрозділи військ КДБ не змогли виконати поставлені перед ними завдання з нейтралізації противників перевороту. Жорстка керованість армією, КДБ і МВС з боку відділу адміністративних органів ЦК КПРС виявилася міфом.

Особливо я хочу відзначити, що в ході перевороту протиріччя між родами військ, судячи з окремих повідомленнями, переросли в збройне протистояння. Зокрема військово-повітряні сили відмовилися виконувати накази ГКЧП і, судячи з усього, наміри в разі вогневого контакту біля «Білого дому», почати штурмові операції проти військ МВС і КДБ. Можна припустити, саме відсутність авіаційної підтримки і загроза нападу з повітря змусила членів ГКЧП тягнути час і, в кінцевому рахунку, капітулювати.

Особливою обставиною, затруднившие управління військами КДБ і МВС, було те, що ці частини були передані репресивним відомством і тому ні солдати, ні офіцери не були морально готові до дій проти власного народу. Більш того, в ГКЧП не було жодної людини, яка психологічно би відповідав ролі керівника перевороту. Всі учасники ГКЧП мали стійкий негативний імідж у більшого населення країни.

Реальний керівник перевороту Олег Бакланов не міг виступати, як офіційний лідер, з-за свого становища колишнього секретаря ЦК КПРС і відповідного негативного ставлення населення до вищих функціонерам КПРС.

Реакція світової спільноти виявилася такою швидкою і жорсткою, що не залишила його керівникам простору для маневру. Крім того, звернення Янаєва до Ясиру Арафату цілком однозначно визначило ставлення ГКЧП до терористичних організацій і режимам, зробивши неможливим будь-які позитивні контакти між ГКЧП і керівниками провідних держав світового співтовариства.

Розбіжності серед членів ГКЧП щодо нейтралізації Президента РРФСР Б. Єльцина і російського парламенту дали Єльцину можливість загострити ситуацію до рівня збройного конфлікту, до якого керівники ГКЧП були, очевидно не готові. Горизонтальні зв'язки між керівниками місцевих регіональних органів влади, з одного боку, і командуючими дислокованих на їх територіях військ, керівниками територіальних органів КДБ і МВС, з іншого, виявилися дещо сильніше, ніж вертикальні зв'язки військової підпорядкованості. Тому вичікувальна позиція керівників союзних республік і областей РРФСР і ГКЧП різко обмежила можливість маневрування та застосування силових методів керівниками перевороту.

 


Читайте також:

  1. Античний Рим: економічні причини розвитку і занепаду
  2. Банкрутство підприємства: причини, наслідки, процедура.
  3. Банкрутство підприємства: причини, оцінка ймовірності настання та наслідки
  4. Безпосередньо збутові ризики та причини їх виникнення
  5. Безробіття і зайнятість населення: причини, види та наслідки
  6. Безробіття, його суть та причини. Закон Оукена.
  7. Безробіття: суть, причини, форми та соціально-економічні наслідки
  8. Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
  9. Бюджетний дефіцит, його суть, причини виникнення та джерела фінансування
  10. Бюджетний дефіцит: причини виникнення та можливі джерела покриття
  11. Види і причини інфляції
  12. Види і причини сколіозу.




Переглядів: 685

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Помилки ГКЧП | Висновок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.