МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ГЛОСАРІЙ
Валовий внутрішній продукт (ВВП) – загальна ринкова вартість всіх кінцевих товарів і послуг, що вироблені за рік на території країни. Валовий національний продукт (ВНП) – сума ВВП і вартість продуктів, які вироблені національними компаніями та їх філіями за кордоном з відрахуванням вартості продукту іноземних фірм на національній території. Виробництво – усвідомлена діяльність людей, яка пов’язана зі створенням благ та послуг з метою задоволення потреб суспільства. Виробничі відносини –суспільні відносини між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживанню матеріальних благ. Етапи розвитку факторів виробництва:
Засоби виробництва – сукупність предметів та засобів праці, які використовуються людьми в процесі виробництва матеріальних благ і послуг. Засоби праці– речі, за допомогою яких людина впливає на предмети праці. Інфраструктура –сукупність організацій, які обслуговують основне виробництво. Матеріальне виробництво – виробництво, безпосередньо пов'язане з виготовленням матеріальних цінностей або з наданням матеріальних послуг: перевезення вантажів, виконання будівельних, монтажних, земельних, ремонтних робіт. Національний дохід (НД) – новостворена вартість на протязі року, різниця між ЧНП і непрямими податками. Праця – усвідомлена, цілеспрямована діяльність людини. Предмети праці – речовина природи, на яку людина діє у процесі праці, піддаючи її обробці. Робоча сила – особистий фактор – здатність людини до праці. Суспільний сукупний продукт (ССП) – сукупність всіх матеріальних благ, які вироблені за певний період (рік, місяць, день). Сфера послуг– частина економіки, яка включає всі види комерційних послуг. Саме сфера послуг складає, в економічно розвинутих країнах, основну частину економіки (більше 50%). Рештою частин економіки прийнято рахувати промисловість і сільське господарство. Технологічний спосіб виробництва –засоби праці в єдність з предметами праці та організацією виробництва. Технологія –взаємодія між основними факторами виробництва або спосіб ведення виробничого процесу. Фактори виробництва – ресурси, необхідні для виробництва товарів або послуг. Класичними факторами виробництва є робоча сила (всі розумові та фізичні здібності людей), земля (природні багатства), капітал (вже існуючі/вироблені засоби виробництва, а також фінансовий капітал). Четвертим фактором вважається підприємливість, який об'єднує попередні три фактори. Чистий додатковий продукт – частина чистого продукту, яка виробляється поза необхідним продуктом і призначена для задоволення суспільних потреб. Чистий національний продукт (ЧНП) – різниця між ВВП та амортизацією. Чистий необхідний продукт– частина чистого продукту, яка необхідна для задоволення потреб робітника і його сім’ї.
Питання для самоконтролю: 1. Що розуміють під терміном виробництво? Чому в економічній теорії цей термін використовується з поняттям «суспільне»? 2. В політекономії використовують терміни: засоби виробництва, виробничі відносини, продуктивні сили. Як характеризуються ці поняття? 3. Яку структуру має суспільне виробництво? 4. Покажіть, що виробництво – це природне і суспільне середовище одночасно. 5. Які цілі має на меті суспільне виробництво і як вони досягаються в умовах економічної обмеженості ресурсів? 6. Що означає поняття – соціальні умови виробництва, соціальне середовище і як вони забезпечуються? 7. Що входить в поняття фактори виробництва, яку структуру вони мають? Чим відрізняється сучасне трактування факторів від традиційного? 8. Що таке виробнича функція? Поясніть її зміст з точки зору реальної економіки? 9. Охарактеризуйте кінцевий результат діяльності підприємства за допомогою Кривої виробничих можливостей. 10. В економічній літературі зустрічається розподіл продукту на необхідний і додатковий. Що означають ці терміни? 11. Як пов’язані показники: суспільний сукупний продукт, необхідний і додатковий продукт? 12. Що таке ефективність виробництва і які показники характеризують її динаміку? Читайте також:
|
||||||||
|