Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Несуцільні спостереження поділяють на такі види: спосте­реження основного масиву, вибіркове, монографічне, анкетне, моніторинг.

Присуцільному спостереженніобстеженню і реєстрації підлягають усі без винятку елементи су­купності, а принесуцільному спостереженніобліку підлягають не всі елементи, а тільки певна їх частина.

Останнім часом звітність значно спростилася за формою, скоротилась за обсягом, ступенем охоплення, переліком показників. Водночас удосконалюється методика обчислення існуючих показників згідно з міжнародними стандартами, розробляється система нових показників, адаптованих до ринкової економіки. Перехід на систему національних рахунків (СНР) потребує не лише системи статистичних показників, а й методів збирання даних, широкого застосування спеціально організованих спостережень на макро- та мікрорівні.

 

Спеціально організовані статистичні спостереженняохоплюють ті сторони суспільного життя, які не відобразились у звітності. До них належать переписи, одноразові обліки, спеціальні обстеження, опитування.

                   
   
 
       


Переписипроводяться періодично або одноразово і дають повну характеристику масового явища станом на якусь дату або певний момент часу. Класичним прикладом є перепис населення, який в більшості країн світу проводиться з інтервалом в 10 років і дає інформацію про віковий і національний склад населення, сімейний стан, джерела засобів існування, житлові умови тощо. У переписах, крім статистиків, беруть участь спеціально підготовлені реєстратори чи обліковці, які записують дані опитування в статистичні формуляри.

Обліки — суцільні спостереження масових даних, які грун­туються на даних огляду, опитування та документальних записів. Прикладом можуть бути облік поголів'я худоби за видами, групами і категоріями господарств, а також облік земельного фонду за видами угідь, якістю грунту, категоріями господарств тощо.

Спеціальні обстеження— переважно несуцільне обстежен­ня масових явищ згідно з певною тематикою, що виходить за межі звітності. Вони можуть бути періодичними або одноразови­ми. Наприклад, спеціальні статистичні обстеження застосову­ються для обстеження бюджетів сімей різних соціальних про­шарків населення, обстеження бюджету часу населення, обсте­ження з питань неформальної зайнятості населення, маркетин­гові дослідження тощо.

Опитування— це, як правило, несуцільне спостереження з метою вивчення думок, мотивів, оцінок, що реєструються зі слів респондентів. Винятком є суцільне опитування всього населен­ня — референдум — масове волевиявлення щодо принципових соціально-економічних та політичних питань. Опитування мо­жуть здійснюватись у різних формах: усній (інтерв'ю), письмовій (анкетування), заочній (поштові, телефонні).

Статистичний реєстр— це список або перелік одиниць певного об'єкта спостереження із зазначенням необхідних ознак, який складаєть­ся та оновлюється під час постійного відстежування.

У теперіш­ніх планах держстатистики передбачається складання єдиних державних реєстрів: населення, суб'єктів діяльності, домашніх господарств, земельного фонду, технологій. Так, наприклад, ор­гани державної статистики ведуть єдиний державний реєстр підприємств і організацій України, що уявляє собою автоматизова­ну систему збирання, накопичення та опрацювання даних про всіх юридичних осіб, їх філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знаходяться на території України, а також про юридичних осіб, їх філії, відділення, пред­ставництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знахо­дяться за межами України і створені за участю юридичних осіб країни. Цей реєстр забезпечує облік та ідентифікацію всіх зазначених вище суб'єктів, дає змогу налагодити єдиний інформа­ційний простір, в який входять всі суб'єкти ринку, а також він є основою для проведення державних статистичних спостережень. Реєстр населення дозволяє нагромаджувати, зберігати та оновлювати паспортні та податкові відомості про кожного меш­канця України. Такі реєстри використовуються як база даних для складання списків військовозобов'язаних, виборців, платників податків тощо. У перспективі роль спеціально організованих статистичних спостережень буде зростати і вони посядуть належне місце в сис­темі збору інформації про складні і різноманітні явища та проце­си суспільного життя.

 

3.2. Види статистичного спостереження

Різноманітність соціально-економічних явищ потребує за­стосування різних видів спостереження. Різновид спостереження визначається ознакою групування. Класифікація статистичних спостережень здійснюється за декількома критеріями представлена на рис 3.1.

 
 

                             
     
 
       
 
   
     
 


За часом реєстрації даних статистичне спостереження поділяють на поточне, періодичне і одноразове.

Поточнеспостереження полягає у систематичній реєстрації фактів по мірі їх виникнення або збирання фактів щодо безпе­рервного процесу.

Періодичнеспостереження проводиться регулярно, здебільшого через певні (як правило, рівні) проміжки часу. При­кладом можуть бути різного роду переписи, що проводяться в нашій країні з певною періодичністю: перепис населення, пере­пис обладнання, перепис виробничих площ, а також тематичне обстеження суб'єктів бізнесу.

Одноразовеспостереження проводять епізодично по мірі виникнення потреби в дослідженні явища чи процесу з метою вирішення певних соціально-економічних завдань. Наприклад, маркетингове дослідження щодо адаптації товару до місцевого ринку, або вивчення думки населення щодо впровадження стра­хової медицини.

За повнотою охоплення одиниць сукупності спостереження поділяють на суцільне і несуцільне.

Спостереження основного масивуохоплює переважну частину елементів сукупності, обсяг значень істотної ознаки у яких визначає розмір явища, тобто при обстеженні відкидають певну кількість одиниць, які не можуть істотно вплинути на характеристику сукупності в цілому. Наприклад, цей метод використовують при вивченні рівня цін на ринках. Працівники статистичних органів реєструють рівень цін на основні сільськогосподарські продукти, що реалізуються на великих ринках міста, частка торгівлі яких у загальному обсязі становить близко 70%. Цей різновид статистичного спостереження дає значну економію праці і коштів.

При вибірковому спостереженні також обстежуються не всі елементи сукупності, а тільки певна, випадково відібрана їх частина. Прикладом можуть бути вибіркові обстеження підприємств малого бізнесу, бюджетів домашніх господарств, рівня знань студентів державних і недержавних закладів освіти та ін.

Монографічне спостереженняпередбачає детальне обстеження лише окремих типових елементів сукупності. До цього вдаються з метою поглибленого вивчення тих сторін суспільного життя, які не були висвітлені масовим обстеженням. Прикладом може бути вивчення позитивного досвіду будь-якого суб'єкту діяльності або, навпаки, дослідження певних негативних сторін його діяльності (наприклад, банкрутство підприємства).

Анкетні спостереженнярозповсюджені в соціальних і демографічних дослідженнях, при вивченні громадської думки щодо різноманітних соціальних питань, таких як умови праці і відпочинку, житлові умови, організація громадського харчування тощо.

Моніторинг — це спеціально організоване систематичне спостереження за станом певного середовища. Наприклад, моніторинг рівня радіаційного забруднення на територіях, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. В економічній сфері моніторинг застосовується при реєстрації даних валютних торгів, аукціонів.


Читайте також:

  1. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  2. Адміністративно-правові норми поділяють на види за різними критеріями.
  3. Алгоритмічна конструкція повторення та її різновиди: безумовні цикли, цикли з після умовою та з передумовою.
  4. Балістика пошкодженьдосліджує дії основного і додаткового факторів пострілу.
  5. Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.
  6. Блага поділяють на економічні та неекономічні.
  7. В залежності від підстав укладеннядоговори поділяються на вільні та обов'язкові.
  8. В залежності від того, хто може вимагати виконання договору,останні поділяються на договори, що укладаються на користь їх учасників, та договори на користь третьої особи.
  9. Вегетаріанські супи поділяються на
  10. Вибіркове спостереження населення.
  11. Вибухові речовини поділяють на ініціюючі (первинні), бризантні (вторинні) та піротехнічні.
  12. Вивід основного рівняння фільтрації




Переглядів: 762

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
За різними ознаками статистичну звітність поділяють на окремі види. | Приекспедиційному опитуванніспеціально підготовлені реєстратори заповнюють формуляри спостереження і одночасно перевіряють правдивість відповідей на питання.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.