Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Становище основних галузей регіональної економіки

З метою детального аналізу соціально-економічної ситуації регіонів розглянемо становище основних галузей матеріальної та гуманітарної сфери.

За інтегрованою оцінкою ефективності економіки, рівнем життя та екологічної безпеки, а також конкурентоспроможності суб'єктів господарювання регіони України поки що значно поступаються регіонам європейських країн.

Проблемою є нерівномірність регіонального розвитку, загалом низькі соціально-економічні показники, повільне впровадження ринкових перетворень та недостатня їх ефективність.

Водночас, до показників, які мають протягом останніх років позитивні тенденції відносяться – зростання регіонального ВВП; збільшення чисельності зайнятих; розвиток галузі зв'язку та інформатизації;розвиток малого підприємництва; розвиток туристичного потенціалу; активізація інвестиційної діяльності.

Серед показників, які потребують вжиття заходів щодо покращення – низький рівень іноваційності; нераціональна структура зайнятості; зменшення чисельності населення; низький рівень розвитку транспортної мережі; погіршення стану основних джерел питного водопостачання; питання техногенного навантаження на навколишнє середовище; деградація земельних угідь, низький рівень відновлення їх родючості; зменшення кількості дошкільних навчальних закладів й кількості дітей в них; недостатнє кадрове забезпечення шкіл; старіння науково-педагогічних кадрів вищої освіти; невідповідність попиту та пропозиції робочої сили; бідність населення і виїзд громадян України для працевлаштування до інших країнах.

За структурою економіки 15 регіонів країни належать до промислово-аграрних, основна частка валової доданої вартості в них припадає на промисловість.

Серед багатьох факторів, які негативно впливають на конкурентоспроможність регіональної економіки, особливо вирізняються три – інвестиційний клімат, який далекий від рівня, необхідного для швидкої модернізації виробництва; виробнича інфраструктура – здебільшого нерозвинута; фінансова та інформаційно-комунікаційна галузі, які поки що не відповідають необхідному рівню щодо сприяння інноваційній діяльності та залученню інвестицій. Суттєвого вдосконалення потребує також регуляторна політика, яка застосовуються до малого і середнього бізнесу.

Слабким місцем регіональної економіки є структурна розбалансованість та деформованість промислового комплексу, високий рівень енерго - та капіталоємності виробництва, які успадковані від попередньої планово-адміністративної системи. За роки незалежності ситуація істотно не покращилася. Застаріла матеріально-технічна база не відповідає сучасним вимогам і не дає можливості використовувати наявний природний та людський потенціал регіонів.

Господарська діяльність багатьох регіонів базується на одній - двох галузях, підприємства яких є сировинними або виробляють проміжну та низько технологічну продукцію.

Більшість регіонів має сприятливі природні умови для розвитку сільськогосподарського виробництва. Загалом, Україна є провідною аграрною державою Європи із значними можливостями для подальшого розвитку сільського господарства та перетворення його у високоефективний, експорто спроможний сектор економіки. На нашу країну припадає майже третина запасів чорнозему та 27 відсотків орних земель.

Однак за роки незалежності в агропромисловому комплексі відбувся значний спад виробництва продукції, що зумовлено невирішеністю питань власності на землю, значною зношеністю виробничих фондів та складною демографічною ситуацією. Для сільського господарства характерні значні регіональні диспропорції.

В стратегії регіонального розвитку до 2015 року ключовою проблемою, що потребує поетапного розв'язання визначено зростання диспропорцій соціально-економічного розвитку регіонів, низька конкурентоспроможність вироблюваної продукції та інвестиційно-інноваційна активність.

Різні темпи розвитку регіонів протягом 90-х років призвели до поділу регіонів за їх конкурентними перевагами, різним рівнем адаптації до умов ринку, структурою економіки та можливостями щодо проведення реформ на регіональному рівні до стабільних, які ефективно розвиваються; таких, що за структурних змін здатні самостійно вийти на середні соціально-економічні показники та депресивних, які потребують допомоги держави.

Подальше поглиблення дисбалансу в економічно-соціальному розвитку на регіональному та місцевому рівні істотно ускладнюватиме реалізацію єдиної політики у сфері соціально-економічних перетворень, збільшуватиме загрозу виникнення регіональних криз, дезінтеграції національної економіки; перешкоджатиме формуванню загальнодержавного ринку товарів і послуг; не даватиме змоги повною мірою використовувати потенціал міжрегіонального та прикордонного співробітництва; ускладнюватиме розв'язання екологічних проблем.

Значна диспропорція у сфері економічного розвитку регіонів спричинена також незадовільним станом інфраструктури, низьким рівнем пристосування робочої сили до ринкових умов, недостатньою підтримкою розвитку підприємництва; відсутністю інноваційної спроможності підприємств; деградацією навколишнього природного середовища та, як наслідок, низькою інвестиційною привабливістю територій.

Це обумовлено й відсутністю ефективного механізму впливу на економіку з боку місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Знижується конкурентоспроможність окремих регіонів на зовнішньому ринку: питома вага майже половини областей в загальноукраїнському експорті не перевищує 1 відсотка. Збільшується регіональна асиметрія за обсягами інвестицій в основний капітал.

При недостатній платоспроможності внутрішнього ринку значний вплив на соціально-економічну ситуацію, що склалася в регіонах мають зовнішні фактори – цінова політика на міжнародному ринку, нестабільні ціни на енергоносії, недосконалі митні та податкові правила стосовно вітчизняного виробника.

Слабкий науково-інтелектуальний потенціал регіонів не дозволяє інтегрувати у виробничу і невиробничу сферу наукові та технічні досягнення.

Гальмом розвитку регіонів є також низькі кількісні та якісні параметри трудового потенціалу, які не дають можливість виробляти конкурентну на світових ринках продукцію.

На формування трудового потенціалу впливає зниження показника народжуваності і збільшення показника смертності, скорочення тривалості життя і загальне старіння населення.



Читайте також:

  1. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  2. Аграрний комплекс національної економіки.
  3. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  4. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  5. Адміністративної економіки.
  6. Амортизація основних засобів
  7. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  8. Амортизація основних засобів.
  9. Амортизація основних фондів
  10. Амортизація основних фондів
  11. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації.




Переглядів: 445

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурно-факторний аналіз розвитку регіону | Стратегічні завдання розвитку регіонів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.