Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Семантичні типи прийменників.

Семантика прийменника як окремо­го слова ґрунтується на значенні відношення, характер якого випливає із взаємодії лексичних значень повнозначних слів у контексті.

В основі поділу прийменників на семантичні типи лежать конкретні різновиди семантико-синтаксичних відношень, які виражаються за допомогою первинних і похідних прийменників. Належні до сфери організації речення і словоспо­лучення синтаксичні відношення мають різне значеннєве наповнення, однак найголовнішими серед них є обставинні, об’єктні, атрибутивні і предикативні.

У вираженні обставинних відношень первинним і похідним прийменникам належить особливо важлива роль. За їх безпосеред­ньою участю оформляються різнопланові відношення, що визна­чають диференційовані просторові і часові характеристики дій або станів. У сучасній українській літературній мові нараховують понад 130 прийменників, за допомогою яких передаються різнопланові статичні й динамічні просторові характеристики, об'єднувані в ме­жах загального семантико-синтаксичного відношення обставинміс­ця, а саме: біля, близько, близько від, в (у), углиб, вдовж:, вздовж:, вище, від (од), вподовж:, впоперек, впродовж:, всередині, всередину, вслід, вслід за, далеко від, до, довкола (довкіл), довкруг (довкруги), з (із, зі), за, збоку, збоку від, з боку, зверх, зверху, з-за, ззаду, з-межи (з-між / з-понад, з-поперед, з-попід, з-посеред, з-проміж, зсередини, к (ік), кінець, коло, край, крізь, круг, кругом, ліворуч, ліворуч від, ми­мо, між: (межи), на, навздогін (наздогін), навздогін (наздогін) за, навколо (навкіл), навкруг (навкруги), навперейми, навпроти, над (наді, надо), назад, назустріч, наперед, напереріз, напроти, нарівні з, насеред, насупроти, на чолі, недалеко, недалеко від, неподалік, непо­далік від, нижче, обабіч, обік, обіруч, обіруч від, обіч, оддалік (відда­лік), оддалік (віддалік) від, округ (округи), перед (переді, передо), під (піді, підо), по, побіля, побіч, побіч з, поблизу (поблиз), поверх, повз, поздовж:, повище, подовж:, поза, позад, позаду, поміж: (помежи), понад (попаді, понадо), понижче, поодаль, поперед, попереду, попе­рек, попід (попіді, попідо), попри, поруч, поруч з, поряд, поряд з, посеред, посередині, починаючи від, праворуч, праворуч від, при, проз, проміж:, просто, проти, серед, слідом за, спереду, супроти, у бік, у напрямі, в напрямі до, у напрямку, в напрямку до, через.

У функціональному розряді часових (темпоральних) приймен­ників сучасної української літературної мови нараховують 38 оди­ниць, абсолютна більшість яких формально споріднена з просто­ровими, а саме: біля, близько, у (в), від (од), впродовж:, вслід за, слі­дом за, до, з, за, коло, між (межи), поміж (помежи), на, над, пе­ред, під, по, при, проти, серед, посеред, через. До неспіввідносних з просторовими належать такі прийменники: напередодні, напри­кінці, о (об), одночасно з, під час, пізніше (пізніш), після, опісля, починаючи з, протягом, раніше (раніш), у міру, у процесі, у ході.

Прийменниково-відмінкові конструкції виконують також і ін­ші адвербіальні функції, виражаючи семантико-синтаксичні від­ношення, які мають значення обставин способу дії, міри і ступеня вияву дії або стану, наприклад: розмовляти з акцентом, працюва­ти з ентузіазмом, співати без супроводу, писати без помилок, го­ворити через силу, кричати до нестями, дихати на повні груди, на­лити келих по вінця, їхати разом з товаришами, працювати під вогнем ворога, іти під звуки маршу, редагувати за допомогою комп 'ютера, володіти (предметом) у розрізі програми, викладати у дусі нових вимог, працювати нарівні з дорослими тощо.

Прийменниково-відмінкові форми широко використовуються в атрибутивнійфункції. Щодо синтаксичної кваліфікації різні прий­менниково-відмінкові форми розглядаються як неузгоджені озна­чення.

На особливу увагу заслуговує роль прийменників у оформ­ленні об'єктних відношень, що реалізується в системі дієслівного керування.

Прийменниково-відмінкові сполуки широко використовують­ся в так званих синтаксично ізольованих позиціях, тобто поза зв'язками з іншими повнозначно лексичними компонентами в ме­жах речень і словосполучень. Типовими випадками такого функ­ціонування виступають різні заголовки, зокрема назви художніх та інших творів, статей у періодичних виданнях. Пор. назви творів М. Коцюбинського «На крилах пісні», «На камені», «У грішний світ», «Під мінаретами», «Для загального добра», «З глибини», «В дорозі», «На острові» тощо.

Клас прийменників, яким у граматичній системі сучасної укра­їнської літературної мови належить дуже важлива роль у вира­женні різнопланових семантико-синтаксичних відношень, виявляє ознаки динаміки, поповнення новими одиницями за рахунок від­іменних прийменникових сполук.


Читайте також:

  1. Окремими різновидами є семантичні й словотвірні за­позичення.
  2. Семантичні мережі
  3. Семантичні угрупування слів та їх характеристики
  4. Синоніми, їх основні типи: ідеографічні (семантичні), семантико-стилістичні, контекстуальні, абсолютні




Переглядів: 4325

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація прийменників за походженням та морфологічною будовою. | Групи сполучників за походженням (первинні, вторинні), морфологічною будовою (прості, складні й складені) та способом уживання (одиничні, повторювані й парні).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.