Потужність пасажирських потоків (пасажиропотоків) називається кількість пасажирів, які проїжджають в одному напрямку через конкретний перетин маршруту (або по всій транспортній мережі населеного пункту) за певний період часу. Для вирішення питань формування автомобільної мережі населеного пункту (регіону) необхідно знати потужності пасажиропотоків, їх розподіл територією відповідного регіону і їх напрямки. На підставі таких даних можна обґрунтовано здійснити наступне:
- вибрати траси маршрутів;
- підібрати вид пасажирського транспорту;
- вибрати тип транспортних засобів;
- визначити потрібну кількість рухомого складу.
Пасажиро потоки характеризуються нерівномірністю в часі і в просторі (по окремих дільницях маршрутів). Тому для формування ефективної системи пасажирського транспорту необхідно знати не лише напрямки і величини (потужності) пасажиропотоків, а і – їх ступінь нерівномірності. Пасажиро потоки представляють навантаження транспортної мережі за напрямками руху пасажирів в визначений період часу (година, доба, місяць, рік). Пасажиро потоки змінюються (відрізняються) по годинах доби, дням тижня, місяцям, довжині маршруту, напрямкам руху (туди і назад). Пасажиро потоки схематично відображаються у вигляді епюр і визначають напруженість маршруту, дільниці, шляху, ліній. На епюрі по вісі ординат відкладається величина пасажиропотока, а по вісі абсцис – дискретно час доби, дні тижня, місяці року, спрямлена довжина маршрута і вказується напрямок руху (рис. 12.1).
Рисунок 12.1. Епюра пасажиропотоків на лінії
За допомогою епюр пасажиропотоків по транспортній мережі здійснюється розрахунок необхідної кількості транспортних засобів за напрямками руху.
На підставі визначених пасажиропотоків установлюються основні техніко-експлуатаційні показники роботи автобусів: